Hollanda'dan dikkat çeken Srebrenitsa kararı

Hollanda Yargıtayı, Bosna'daki savaşta (1992-1995) Srebrenitsalı 350 sivilin Sırplar tarafından öldürülmesinde bölgede askerleri bulunan Hollanda'yı kısmen suçlu bulsa da Hollanda'nın olaydaki sorumluluk payını yüzde 30'dan yüzde 10'a çekti.

Hollanda'dan dikkat çeken Srebrenitsa kararı
Hollanda'dan dikkat çeken Srebrenitsa kararı
GİRİŞ 19.07.2019 12:03 GÜNCELLEME 19.07.2019 13:44
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Ülkenin en yetkili mahkemesi konumundaki Yargıtay, Srebrenitsalı kurban yakınlarının Hollanda devleti aleyhine açtığı davanın temyiz kararını açıkladı.

 

 

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlerin görev yaptığı üsse sığınan 350 Srebrenitsalı Boşnak'ın 13 Temmuz 1995'te askerlerce üsten çıkarıldığını kabul eden Yargıtay, daha sonra Sırplar tarafından katledilen bu kişilerin ölümünde Hollanda'nın sorumluluk payının yalnızca yüzde 10 olduğuna hükmetti.

Yargıtay, söz konusu sivillerin üste kalsalar dahi yaşamalarının "kesin olmadığını" ifade ederken, Hollandalı askerlerin Sırpların bu Boşnak sivilleri alıkoymasına engel olamayacağını kaydetti.

 

 

Yargıtayın bugün açıkladığı nihai karar doğrultusunda, Hollanda devletinin kurban yakınlarına ödeyeceği tazminat da talep edilen miktarın yüzde 30'undan, yüzde 10'una indirildi. 

Bu arada, yüksek mahkemenin 2017'deki kararında da Hollanda kısmen suçlu bulunmuş ancak Hollanda'nın sorumluluk oranı yüzde 30 olarak açıklanmıştı.

Hollanda'daki bir başka mahkeme 2011'de, savaş döneminde BM bünyesinde tercümanlık yapan ve soykırımda annesini, babasını ve kardeşini kaybeden Hasan Nuhanovic'in açtığı davada aynı sebepten Hollandalı askerleri suçlu bulmuş, Nuhanovic'e tazminat ödenmesine hükmetmişti. Mahkemenin bu kararına istinaden, Srebrenitsa'daki soykırımda yakınlarını kaybeden diğer aileler de Hollanda aleyhine dava açmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 13
 • Türker akbulut 3 yıl önce Şikayet Et
  Ahirette elem verici azablar kafırlere mujdelenmedimi e dünya onların ahiret müminlerin olsun Allah hesabı çabuk görür rahat olun zerre miktarda olsa hesabı sorulacak
  Cevapla
 • Baban 3 yıl önce Şikayet Et
  Uluslararası yasalar, kanunlar , herşey bunların elinde. İstedikleri gibi kıvırıp sonuçları değiştiriyorlar. Hollanda sivilleri ,katillere teslim ederek nasıl yüzde 30 suçlu oluyor da yüzde 10 a çekiliyor. Hollanda yüzde yüz suçlu. Kararı veren bu Mahkeme Katliama ortak olmuştur. Uluslararası yasalar sadece Hrıstiyan ve Siyonist çıkarlara hizmet ediyor. Arada bir Müslümanın ağzına bir parmak bal çalıyorlar. Uluslararası kasalar böyle doluyor.
  Cevapla
 • zafer 3 yıl önce Şikayet Et
  hahahahahaha.hollanda korkakların ülkesi.. orada ölen her insanın katili sizlersiniz.
  Cevapla
 • orhan 3 yıl önce Şikayet Et
  yani demek istiyorlar ki biz yaklaşık 8500 kişiden 2800 kişiyi değil 850 kişiyi öldürdük... işte bunlar bu kadar insan bu kadar medeni !!!!! oysa islam bir nefse kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir diyor... ama müslümanlar terörist müslümanlar barbar müslümanlar gerici ve yobaz... Rabbim el-adl ismi şerifi ile muamele edecek bunlara inşaallah...
  Cevapla
 • mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  it iti ısırmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti MYK Toplantısı sona erdi: Barış umutları ötelendi
Türk zırhlısına 360 derece görüş yeteneği