İdlib stratejisi belli oldu! Hepsi dışarıda tutulacak

Bir milyon kişi Esad’ın bombalarından kaçtı. Sınıra yüzbinlerce kişi yığıldı. Bu sefer Suriyeliler sınır dışında tutulacak. Bölgeye gıda ve sağlık hizmeti verilecek.

GİRİŞ 22.08.2019 08:21 GÜNCELLEME 22.08.2019 08:59
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Esad rejimi ve destekçilerinin İdlib’de sivilleri hedef alan saldırıları yeni bir göç dalgasını gündeme getirdi. Türkiye sınırına doğru hareket eden Suriyelilerin sayının 150 bin civarında olduğu ifade edilirken, Türkiye bu göç dalgasını sınırın Suriye tarafında karşılamaya hazırlanıyor.

 

 

KORUMA KALKANI

Nüfusu 3 buçuk milyondan fazla olan İdlib’den Türkiye sınırına muhtemel bir göç dalgasına karşı sığınmacıları önceden belirlenen güvenli alanlarda tutacak strateji devreye girecek. Bu alanlarda her türlü güvenlik tedbiri alınırken, bölgeye gıda ve sağlık hizmetleri sağlanacak. AFAD ve Türk Kızılay’ının yanı sıra sivil toplum ve yardım kuruluşları da süreçte aktif rol oynayacak.

 

 

Suriye’deki iç savaşın başlamasından sonra rejim güçleri en büyük saldırılarını son süreçte İdlib’e yöneltmiş durumda. Terör örgütlerinin varlığını bahane eden rejim güçleri sivilleri gözetmeksizin İdlib ve etrafını bombalamayı sürdürüyor. Rejim ve Rusya’nın vurduğu bölgelerde yaşayan siviller ise Suriye’nin kuzeyine doğru göç etmeye başladı. Bombardımanın İdlib’in kuzeyine doğru kayması durumunda evlerini terk edenler Türkiye sınırına doğru hareket edebileceği tahmin ediliyor. Türkiye bu büyük göç dalgasını karşılamak için şimdiden hazırlıklara başladı.

HAZIRLIKLAR TAMAM

Muhtemel göç dalgasının büyüklüğüne göre farklı senaryolar hazırlandı. Türkiye sınırına göç eden Suriyeliler öncelikli olarak sınırın Suriye tarafından tutulacak. Göç hareketinin durumuna göre, göçmenlerin barınması ve hayati ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlıklar tamamlandı. Kampların kurulacağı muhtemel yerler de belirlendi.   
Türkiye bu hazırlıkları yaparken diğer yandan da göçün oluşumuna yönelik çalışmalar yapıyor. Uluslararası alanda Suriyeli göçmenlerin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda, başta BM olmak üzere yardım kuruluşları ile de temas içerisinde bulunuyor. Yaşanabilecek insanlık dramlarının bu şekilde önüne geçilmesi hedefleniyor.

Türkiye

ETİKETLER
idlib esed
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  bunu rusya esed demeyin en azs 50 km derinlik içinde yapın yer çevirin gelen esed güçlerini vurun bu taa baştan yapılmalıydı sert olun türkiye ye kafa tutacak kimse yok
  Cevapla
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  2010 yılında hatay reyhanlıda inceleme yapan CİA ve MI6 ya Suriyeli mültecilerin masraflarını fatura etmek lazım... Türk Siyasileri ve Suriyeli sivilleri gaza getirdiniz..İşin sonunu getirmeye müsade etmediniz... 1991 çekiç güç denen beladan bizim siyasiler zerre kadar ders almamış... Rabbim Şu anda çevresi kuşatılmış durumda olan 12.gözlem noktası Morek bölgesinde askerimizi Esed şeytanın şerrinden korusun...
  Cevapla
 • yorumsuz 11 ay önce Şikayet Et
  arkadaşlar bu iş ülkemizin bölünüp bolunmeme meselesi o yuzden uyanik olalım
  Cevapla
 • memo 11 ay önce Şikayet Et
  almayın abi sakın içeri yeter
  Cevapla
 • saalih 11 ay önce Şikayet Et
  Hazır eliniz değmiş iken güvenli bölge için harekata başlayalım. abd ile hiç bir ortak iş yapılamayacağı ortadadır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Filip Novak Fenerbahçe'de!
Koronavirüs aşısı dağıtıma çıkıyor! Fiyatı belli oldu! Dünya bu gelişmeye kilitlendi