Barış Pınarı devam ederken Fırat'ın doğusundaki gizli aktörü açıkladı

Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar, ABD'nin Türkiye'nin haklılıklarına rağmen saha içinde ve dışındaki kayıplarının müsebbibi olarak Türkiye'yi gördüğünü söyledi. Ağar, "İsrail ile Rusya arasında adı konmayan bir işbirliği var ve bu işbirliği Fırat'ın doğusunda kendisini hissettiriyor. Bölgedeki gizli aktörün İsrail olduğunu görmek gerekiyor" dedi

GİRİŞ 17.10.2019 09:05 GÜNCELLEME 17.10.2019 09:23
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Ekim’de, Suriye’nin kuzeyinde yuvalanan terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın üzerinden 9 gün geçti.

 

 

Şu ana kadar 673 teröristin etkisiz hale getirildiği harekatı bölgeden izleyen Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar operasyondaki son gelişmeleri ve ABD heyetinin ziyaretinin perde arkasını Habertürk'ten Alper Uruş'a anlattı.

İşte Ağar’ın Ulaş'ın sorularına verdiği çarpıcı cevaplar...

 

 

ABD'NİN YAKLAŞIMINI ANLAMAK İÇİN

Şu uçak dolusu çok önemli ABD’lilerle çok önemli görüşmeler öncesinde hamaseti bırakıp, Papaz Bronson’dan sonra ABD ile neden bu kadar papazız, buna bakalım. Bu değerlendirme, ABD yaklaşımlarını anlamak adına önemlidir. Türkiye’nin tez ve haklılıklarının elbette karşılığı olmasa da...

"TERÖR ÖRGÜTÜ YPG/PYD'Yİ EZDİK"

ABD'ye göre ya da onların bakışına göre sahanın dışında Rus’a çok meyil ettik ve S-400 aldık. Terör örgütü YPG/PYD’yi ezdik. Doğu Akdeniz’de petrol arıyoruz.  İran’a yeterince sert yapmadık. Kudüs’e karşı çıktık. Katar’a yardım ettik. Dahası Somali’de üs kurduk. Sudan'’a yoldaş olduk. Çin Yeni İpek Yolu'na da ortak olduk tabii. Suudileri sıkışırdık. En önemlisi İsrail’e karşı çıkıyoruz.

"KENDİ ÜSSÜNÜ KENDİSİ VURUP PATLATTI"

Sahanın içinde ise ABD’lilerin Ana ikmal yolu M-4’ü onlara göre istikrarsızlaştırdık. Ayn İsa’da, yine onlara göre 'tehlikeli yakın' işler yaptık. Kobani’de tütsüledik, zıplattık biraz. 'Devriye’yi sündürmesine bu kez müsaade etmedik. Pentagon ile Trump arasındaki uyuşmazlığı iyi kullandık. O kadar yardım ettikleri, TIRlarla malzeme verdikleri örgütün fos olduğunu gösterdik.

ABD'nin on binlerce TIR’lık silah yardımı boşa gitti. Şimdi kendi üssünü kendi vurup patlatıyor. Rus askerleri üslerinde poz veriyor. Direniş, o kadar desteğe, silaha rağmen fena çuvalladı. Terör örgütünün hava desteği olmadan DEAŞ'la savaşamadığı ortaya çıktı.

"MEZOPOTAMYA'YI RUSLARA BIRAKTI"

İran’da isyan ettirmeye çalışacağı hiçbir etnisite veya mezhep artık ABD’ye güvenmez. Kendi iç çatışması öncesi müstakbel vekalet örgütlerini bir süreliğine kaybetti. Mezopotamya’yı SSBC yıkıldığından beri ilk kez Rus’a teslim edip çıktı. Bu Rus’a bırakma meselesi cumhuriyetçileri fena bozmuştur. Ve bütün bunların müsebbibi olarak bizi görüyorlar. Bu durum ABD yaklaşımlarını anlamak adına önemlidir. Türkiye’nin tez ve haklılıklarının ise elbette karşılığı değil.

"ABD, TERÖR ÖRGÜTÜNE ÇOK KIZGIN"

ABD, şimdi, YPG/PKK'yı nereye sığdıracağını düşünüyor. ABD, Türkiye ile savaşmak istemedi ve YPG/PKK'ya çok kızgın. Terör örgütünün kendisini aldattığını, kullandığını dahası DEAŞ ile tehdit ettiğini gördü. PKK, ABD'nin beklentisini karşılamadı; hayal kırıklığı yarattığı. Türkiye'nin harekatı bir anlamdı PKK'nın boyasını dökerek ABD'ye onu görme olanağı sundu. ABD, şu an terör örgütünü ne yapacak onu düşünüyor.

"RUSYA, REJİM VE İRAN, PKK'YI KULLANABİLİR"

Rusya da Rejim de şu safhada YPG/PKK'yı, istedikleri gibi aparat olarak hem Türkiye'ye hem de başka ülkelere karşı kullanabilir. Ancak İran'ın da PKK üzerindeki etkisini unutmamak gerekir. İran'ın her zaman PKK'yı doğrusal ve asimetrik olarak yönlendirme etkisi vardır. Bu gücünü Türkiye'ye ABD'ye ve Rusya'ya karşı kullanabilir.

"RUSYA, SURİYE'DE 18 YAPIYLA GÖRÜŞÜYOR"

Rusya, Türkiye ile kurduğu ilişkileri, beraberliği bir kenara atmaz, atamaz. Türkiye Rusya için jeopolitik olarak büyük önem taşıyor. Ama Rusya, Türkiye'ye rağmen bölgede alanını, etkisini geliştiriyor. Rusya'nın sahada kaybetme ihtimali yok gibi bir şey. Rusya sadece YPG/PKK ile değil Suriye'de 18 farklı yapıyla görüşüyor.

PKK'nın Rusya ve Rejim'e karşı kartlarının zayıfladığı şu günlerde Türkiye'ye karşı bu ikili tarafından kullanılması söz konusu olabilir. Türkiye'den bir şey almak isteyen herkes de PKK'yı kullanabilir.

İSRAİL İLE RUSYA'NIN İŞBİRLİĞİ

Bölgede ya da Barış Harekatı sürecinde bir şey gözden kaçıyor o da İsrail. Kremlin'de en güçlü lobi, Yahudi lobisidir. Rusya, İsrail'in nasıl bir misyon ürettiğinin farkında. İsrail'in dini ihtirasıyla coğrafyada yarattığı bozgun Rusya'yı rahatsız etse de Rusya karşısında İsrail'in ekonomik gücü, İsrail kökenli kapitalist türevlerin küresel etkisi Rusya'yı derinden etkiliyor.

İsrail Suriye'de Rusların kontrol ettiği hava sahasına girip İran Hizbullahı'nı vurabiliyor. Yine Rejim'e ait askeri birlikleri bombalayabiliyor. İsrail ile Rusya arasında adı konmayan bir işbirliği var ve bu işbirliği Fırat'ın doğusunda kendisini hissettiriyor. Bölgedeki gizli aktörün İsrail olduğunu görmek gerekiyor.

"BİR SUBAYIMIZ: 'BEŞ GÜN UYUMADIM"

Sahadaki duruma dönersek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) bölgede terör örgütüne yönelik harekatı hız kesmeden başarıyla devam ediyor. İnsanları hayrete düşürecek tüneller deşifre ediliyor. 60 farklı yönde 200 kilometrelik tünel bulundu. Mehmetçiğin ise eli tetikte. Bir subayımız diyor ki: 'Beş gün uyamadım. Anca tavşan uykusu. Patlamalar, irkilmeler, ikazlar, çatışmanın ve belirsizliğin kokusu. Apansız sıçramalar.'

BİZİM İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT

Türkiye için en büyük tehdit, karar vericilerin zihinlerine yaptırımlar üzerinden kararlılığını bozmak adına yapılan baskı. Milletimizin zihinlerine sızmak istiyorlar. İşte bunun adı psikolojik harekat. Milletçe mukavemetimizi, inancımızı zayıflatmaya çalışıyorlar. Şu an Batı'nın da ABD'nin de Türkiye'ye yüklenmesinin tek nedeni bu. Türkiye sahada ve kesinlikle çok güçlü. Herkes bunu görüyor ve biliyor ve zihnimizde baskı yaratmaya çalışıyorlar.

KARAKOZAK BÖLGESİNİN ÖNEMİ

Karakozak bizim için en önemli alanlardan biri. Çünkü orası bizim toprağımız ve Süleyman Şah'ın türbesinin bulunduğu yer. Buraya yapılması olası harekatın uluslar arası hukuki gerekçesi de vardır.

KAYNAK: HABERTÜRK
ETİKETLER
Abdullah Ağar
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • sessiz 7 ay önce Şikayet Et
  İran'ın zayıf karnı Türklerdir.Unutmasınlar eğer İran PKK/PYD yi kullanırsa İran küçücük bir kıvılcımla yanar.Bunu ne ABD ve ne İngiltere yapabilir bunu bir tek Türkiye yapabilir.Ancak Türkiyemiz komşularını yıkmak değil birleştirmek, huzur dolu bir ortamda yaşamalarından yanadır.
  Cevapla
 • Asım 7 ay önce Şikayet Et
  israil gizli aktör falan değil, Müslüman olmayanlar (rusya, abd, awrupa ws. Neredeyse herkes) yahudi yandaşlığına we İslamiyet düşmanlığına meyilli. israilin gizli aktörlük falan yapmasına gerek kalmıyor.
  Cevapla
 • Hasan 7 ay önce Şikayet Et
  israilin sonu Türkiyenin elinden olacak bu ortada israil bitecek bakın görün Suriye'de Irak'ta nasıl bitirdikse filistindede İsrail'i biz bitireceğiz
  Cevapla
 • Vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim küfür tek millettir!Müslüman ın müslümandan baska dostu yoktur satılmış suud ve bazı arap ülke müslümanları hariç.Ümmet bugün dağılmamış olsa birlik olsa küffar sürüleri meydana çıkamaz !Bizim parçalanmışlığımızdan faydalanıp hepsi birlik olmuş durumda.Rusya ya da güvenilmez sonuçta müslüman değil dilediği yerde satar israille birlik içerisinde ise bizim düşmanımızdır.
  Cevapla
 • FARKINDA MISINIZ? 7 ay önce Şikayet Et
  Rusya nükleer santral ve S400’leri Türkiye'yi NATO'dan uzaklaştırmak, NATO'yu parçalamak ve Türkiye'yi yalnız bırakmak için veriyor. Henüz vermeden de amacına büyük ölçüde ulaştı. Kafkaslar ve Ermenistan’a hakim olan Rusya, PKK/YPG’yi de kullanarak Kuzey Irak ve Suriye üzerinden Akdeniz’e açılmak istiyor. ABD’nin YPG’ye gönderdiği 40.000? tır modern silah şimdi YPG’yi sahiplenen Rusya ve Suriye rejimine kalıyor. Rusya ve Rejim ordusu bundan sonra Türkiye’yi Suriye’den tamamen çıkarmanın haricinde, Hatay’ı da geri almaya çalışacaktır. ABD Türkiye’yi aşarak SION ülkesi (büyük İsrail) kurma işinde tıkanınca, Siyonistler de bu görevi Türkiye’nin güvenini kazanan Rusya’ya mı devretti?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamalar