İsrail karıştı! 'Netanyahu suçlu olduğunu biliyor'

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit'in, 3 ayrı yolsuzluk dosyası nedeniyle hakkında dava açmaya karar verdiği Başbakan Binyamin Netanyahu, Meclis'e dokunulmazlık başvurusunda bulunacağını açıkladı. İsrail'de yaşanan bu gelişmeler sonrasında Netanyahu'nun rakipleri saldırıya geçti.

İsrail karıştı! 'Netanyahu suçlu olduğunu biliyor'
İsrail karıştı! 'Netanyahu suçlu olduğunu biliyor'
GİRİŞ 01.01.2020 23:40 GÜNCELLEME 01.01.2020 23:46
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İşgalci İsrail'in Başbakanı Netanyahu, kendisine tanınan 30 günlük sürenin dolmasına saatler kala yaptığı basın açıklamasında, dokunulmazlık başvurusu dilekçesini İsrail Meclisi'ne göndereceğini belirtti.

 

 

NETANYAHU'YA YOLSUZLUK DAVASI ŞOKU

Başsavcı Mandelblit'in 21 Kasım'da 3 ayrı yolsuzluk dosyası nedeniyle hakkında dava açmaya karar verdiği Netanyahu, geçen hafta yaptığı açıklamada dokunulmazlığın "demokrasinin temel taşlarından biri olduğunu" ileri sürerek Meclis'e dokunulmazlık başvurusu yapacağının sinyalini vermişti. 

İsrailli uzmanlar mevcut aritmetik nedeniyle Netanyahu'nun dokunulmazlık başvurusunun Meclis'te kabul edilmesinin zor olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, Netanyahu'nun bu adımını "zaman kazanmak" şeklinde değerlendiriyor.  

 

 

Yasalar gereği, Netanyahu'nun Meclis'e dokunulmazlık başvurusu yapması için tanınan süre bu gece yarısı sona eriyordu. 

BAŞVURU SÜRECİ UZAYACAK

Meclisin Netanyahu'nun dokunulmazlık başvurusuna ilişkin kararının, ülkede koalisyon hükümetinin kurulamaması ve 2 Mart'ta yeni bir erken seçime gidilecek olması nedeniyle uzun zaman alabileceği belirtiliyor.

Zira hükümetin kurulamaması nedeniyle Meclis'te, Netanyahu’nun dokunulmazlık talebini görüşecek İçişleri Komisyonu oluşturulamıyor. Söz konusu komisyonun oluşturulabilmesi için ülkede hükümetin kurulması veya Meclis'in salt çoğunluğu olan 61 milletvekilinin onayı gerekiyor. 

Netanyahu'nun partisinin yanı sıra Meclis'teki 3 sağ partinin mart ayındaki seçimden önce dokunulmazlık başvurusunu görüşecek İçişleri Komisyonunun oluşturulmasına sıcak bakmadığı ifade ediliyor. Söz konusu komisyonun kurulup kurulamayacağını eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın tavrı belirleyecek.

Liberman, geçen ay yaptığı açıklamada hükümet kurulmadan Netanyahu'nun başvurusunu görüşmek için İçişleri Komisyonu oluşturulmasına karşı olduğunu açıklamıştı. 

İçişleri Komisyonu kurulamazsa, Netanyahu'nun dokunulmazlık başvurusunun karara bağlanması için 2 Mart'taki erken seçimin beklenmesi gerekiyor. Bu seçimin ardından hükümet kurulursa, Netanyahu'nun başvurusu önce İçişleri Komisyonunda ele alınacak ve kabul edilirse Meclis oylamasına sunulacak.

Netanyahu'nun dokunulmazlık başvurusunun kabul edilmesi için 120 sandalyeli Meclis'teki 61 milletvekilinin evet oyuna ihtiyaç duyuluyor.

İSRAİL'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

İsrail'de geçen yıl 17 Eylül'de yapılan seçimi önde tamamlayan Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Meclis'e dokunulmazlık başvurusunda bulunma kararını eleştirdi.

Başbakan Netanyahu'nun İsrail Meclisi'ne dokunulmazlık başvurusunda bulunacağını duyurmasının ardından rakiplerinden de peş peşe açıklamalar geldi. 

Netanyahu'nun açıklamasından kısa süre sonra kameralar karşısına geçen Mavi-Beyaz İttifakı lideri Gantz, "Netanyahu'nun dokunulmazlık isteği herkesin hukuk önünde eşit olduğu prensibini çiğnemektir. Netanyahu suçlu olduğunu biliyor." dedi.

LİBERMAN DOKUNULMAZLIĞA HAYIR DİYECEK

Mevcut Meclis aritmetiğinde kilit role sahip İsrail Evimiz Partisi lideri ve eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman da Netanyahu'nun kararını eleştirdi.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Liberman, partisinin Netanyahu'nun dokunulmazlık talebine ilişkin başvurunun oylamasında "hayır" oyu vereceğini belirtti.

Liberman, paylaşımında "Şimdi şüphenin de ötesinde açık ki Netanyahu'nun ilgisini çeken ve onu ilgilendiren tek şey dokunulmazlık."ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Koc gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  Chpkk lilerden ögrenmiş dokunmazlık. Oyle bir dokunurlarki feleginiz şaşar.
  Cevapla
 • YOLCU 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyada hiç olmayacak şeyler oluyor abd ve itrailin başkanları yargılanıyor ya bir oyun tezgahlanıyor ya da kaderin bir cilvesi kendi dertlerine düşüren Allah cc bize yürü ya kulum diyor....
  Cevapla
 • ibo wien 1 yıl önce Şikayet Et
  Netan yahuuu yapma Boyle :)
  Cevapla
 • türk 1 yıl önce Şikayet Et
  yiyin birbirinizi kafirler..sonrada biz sizi yiycez.
  Cevapla
 • Uruz bey 1 yıl önce Şikayet Et
  Netenyahu görevini yaptı. şimdi çöp sepetine atılacak. Netenyahu islam dünyasında çok fesatlık yaptı. Filistin i ve gazzeyi mahvetti. Keşmiri hind keferesine ezdiriyor. Şeytan kullandığı böyle kafirleri zamanı geldiğinde terk eder. Ve ben senden uzağım der.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merak uyandıran video: Yarını bekleyin
'Kamu görevlisiyiz' deyip camiden anons yaptırdılar, sonrası olay...