Fransa'da emeklilik reformundan vazgeçildi

Fransa Başbakanı Philippe, ülkede grev ve gösterilere neden olan emeklilik reformunda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğini bildirdi.

Fransa'da emeklilik reformundan vazgeçildi
Fransa'da emeklilik reformundan vazgeçildi
GİRİŞ 12.01.2020 01:24 GÜNCELLEME 12.01.2020 01:27
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, ülkede grev ve gösterilere neden olan emeklilik reformunda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğini açıkladı.

 

 

Philippe, emeklilik reformuna ilişkin sendikaların temsilcilerine gönderdiği mektupta, emeklilik sistemine tek bir düzen getirileceğini, çeşitli sektörlere tanınan ayrıcalıkların ve 42 emeklilik türünün kaldırılacağını tekrar vurguladı. 

Reformda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğini ifade eden Philippe, bunun yerine yapılacak uygulamanın, reformun finansmanına ilişkin düzenlenecek konferansta görüşüleceğini belirtti.

 

 

Philippe, bu konferansta alınan kararların nisan ayında açıklanacağını aktardı. Edouard Philippe, sendikaların temsilcileriyle nisandan önce bir uzlaşıya varılması halinde anlaşma sağlanan maddelerin reforma ekleneceğini belirtti.

Demokratik Çalışma Konfederasyonundan (CFDT) yapılan açıklamada, Philippe'in bu açıklamasından memnuniyet duyulduğu, reformla ilgili yapılması gereken diğer değişiklikler için mücadeleye devam edileceği bildirildi.

Genel İş Konfederasyonu (CGT) da bu açıklamayı yeterli bulmayarak reformun geri çekilmesi gerektiğini vurguladı. Sendikalardan 16 Ocak'ta reforma karşı ülke genelinde yeniden gösteri çağrısı yapıldı. 

Philippe, daha önce yaptığı açıklamada, emekli maaşının en az bin avro olacağını belirterek "Emeklilik yaşı 62 olarak kalacak ancak işçiler tam maaş almak için 64 yaşına kadar çalışacak. 1975'ten önce doğanlar yeni sistemden etkilenmeyecek." ifadesini kullanmıştı.

Emeklilik reformu 24 Ocak'ta Bakanlar Kurulu ve 17 Şubat'ta Ulusal Meclise sunulacak.

Reforma karşı bugün Paris başta olmak üzere ülke genelinde eylemler yapıldı. Paris'teki gösteride polis ile göstericiler arasında arbede yaşanmıştı. Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etmişti. Protestocular, bir reklam panosunu ve birçok çöp bidonunu ateşe vermiş, çok sayıda iş yerinin camını kırmış ve çevreye zarar vermişti. Gösteride 19 kişi gözaltına alınmıştı. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformuna karşı başlatılan grevler 38 gündür devam ederken sağlık ve ulaşım hizmetlerinde yaşanan ciddi aksamalar günlük yaşamı felç ediyor. Son yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 75'i reformun geri çekilmesini veya değiştirilmesini istiyor.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Borazan 7 ay önce Şikayet Et
  Artık çok geç makron gitmeli
  Cevapla
 • Nobut 7 ay önce Şikayet Et
  Almanyada 67 emeklilik yaşı. Yakı da 70 yapmak niyetindeler.
  Cevapla
 • Cevap 7 ay önce Şikayet Et
  Orda da kırmızı yelekliler başlar inşallah
  Cevapla
 • Adalet 7 ay önce Şikayet Et
  Fransa'da 42 çeşit emeklilik türü varmış acaba Türkiye'de kaç bence 142 çeşit falan vardır...bu kadar ayrımcılık sınıflandırma nedir..hele 2000 öncesi sonrası, 2008 öncesi sonrası nedir yahu.. sistemi değiştir tamam ama herkes aynı oranda etkilenmeli emekli olanda olmayanda olacak olanda aynı oranda omuz vermeli.. adalet heryerde lazım
  Cevapla
 • Bahri 7 ay önce Şikayet Et
  Sokaklara çıkarak ortalığı yakıp yıkarak bunu Demokrasi adına yaptığını sanan aptaldır. Şiddet olayları ile bazı kanunları değiştirmek isteyenlerin unuttuğu bir şey var,o da Fransa eski Fransa değil, borçlanma hızlandı,bu yasalar hayata geçirilmesi Fransa 10 yıl sürmez büyük bir borç batağına saplanacak.. Yani sokaktakiler bırakın bindikleri dalı kessin.
  Cevapla
 • Hasan Hüseyin 7 ay önce Şikayet Et
  Duuur daha bunlar güzel günleriniz sizin
  Cevapla
 • yavuz oğuz 7 ay önce Şikayet Et
  hasan hüseyin sen yazıyı okuyup mu yazdın okumadanmı.Allah akıl versin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Türkiye ile İran tepki gösterdi, Hindistan, Almanya ve Japonya destek çıktı: Büyük bir aptallık