Koronavirüsün Afrika'daki yayılım hızı ile ilgili çarpıcı açıklama! Neden yayılmıyor?

Son dakika haberi... Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) son verilerine göre, Afrika ülkelerinin tümünde 7 bin 987 koronavirüs vakası kaydedildi. Bu rakam, Avrupa, Amerika ve Asya düşünüldüğünde yalnızca bir ülkede tespit edilen vakalara göre oldukça az.

Koronavirüsün Afrika'daki yayılım hızı ile ilgili çarpıcı açıklama! Neden yayılmıyor?
Koronavirüsün Afrika'daki yayılım hızı ile ilgili çarpıcı açıklama! Neden yayılmıyor?
GİRİŞ 05.04.2020 15:55 GÜNCELLEME 05.04.2020 15:55
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Bazı uzmanlar, diğer dünya ülkeleri ile sıcak iklime sahip Afrika ülkelerinin vaka sayıları arasındaki bu açık farkın iklimden kaynaklandığı görüşünü desteklerken Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yazın salgının biteceğini iddia eden bu görüşe katılmıyor. Ancak açık bir şekilde ret de etmiyor.

 

 

WHO Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Dr. Ahmed el-Manzuri, Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Henüz birkaç ay önce ortaya çıkan yeni tip bir virüsten bahsediyoruz. Bu nedenle hava sıcaklığındaki artışının virüsün seyrini değiştirip değiştirmeyeceğini öngörmek zor. Bununla birlikte, elde edilen veriler, virüsün soğuk ve kuru iklimlerde olduğu gibi sıcak ve nemli iklimlerde de yaşayabildiğini, dolayısıyla hem soğuk iklimli hem de sıcak iklimli ülkelerde yayıldığını göstermiştir.”

 

 

Ancak Afrika kıtasındaki vaka istatistikleri, sıcaklık ile vaka sayısı arasındaki ters orantıyı gösterir nitelikte. Örneğin sıcaklıkların 20, 19 ve 23'lerde olduğu Cezayir (1251 vaka), Güney Afrika (1585), ve Mısır'daki (1070) toplam vakalar birbirine yakın seyrediyor. Diğer yandan 36, 32 ve 31 gibi yüksek derecelerde sıcaklıkların görüldüğü Güney Sudan (hiç vaka kaydedilmedi), Sierra Leone (4) ve Malavi'de (4) ise tek tük vakalar görülüyor ya da hiç vaka görülmüyor.

Mısır'daki Zevail Bilim ve Teknoloji Kompleksi Mikrobiyoloji Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Muhammed Mithat ise, söz konusu farkın vakaları tespit etme yeteneği ile bağlantılı olabileceğine değiniyor. Şarku'l Avsat'a konuşan Mithat, aynı zamanda şu açıklamalarda bulunuyor:

“WHO, sıcaklık ile salgın arasında bir ilişki olduğu görüşünü desteklemiyor. Ancak belki de burada kastedilen, hava sıcaklığı değil de insan vücudunun sıcaklığı olabilir. Zirâ bu sıcaklık yaz ayları ile kış aylarında farklılık göstermiyor. Ancak sıcaklık derecesi, virüsün yaşadığı ortamı etkileyerek yüzeylere yayılması azaltır. Böylece salgın da az görülür. Zirâ virüs, UV ışınlarına dayanamayan yağlı bir zardan oluşur. Dolayısıyla sıcaklık, virüsün çevrede bulunma olasılığını etkiler.”

Zevail Bilim ve Teknoloji Kompleksi Biyomedikal Bilimler Bölümü'nden Prof. Dr. Tamer Salim de geçmiş deneyimlere bakıldığında böyle bir görüşün kabul edilebileceğini söylüyor. Ancak Salim, koronavirüsün yeni tip bir virüs olduğunu, bu yüzden bugün doğru kabul edilen bir bilginin ertesi gün çürütülebileceğini de vurguluyor.

"AFRİKA BAĞIŞIKLIK KAZANDI"

Dr. Salim, Afrika'nın tarih boyunca birçok salgına şahit olması dolayısıyla Afrikalıların bağışıklık kazanmış olma ihtimaline de değiniyor. Bu hususun tüberküloz (verem) aşısının (BCG) yeni tip virüsün önlenmesinde etkili olduğunu gösteren çalışmalarla bağlantılı olduğunu da ifade ediyor.

BCG, Afrika kıtasındaki çocuklara yaygın bir şekilde yapılıyor. New York Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacıların yayınladığı çalışma, bu aşının koronavirüsün bazı ülkelerdeki düşük vaka sayılarıyla bağlantılı olabileceğini ortaya koymuştu. Araştırmacılar; İtalya, Hollanda, ABD gibi BCG aşı politikasının uygulanmadığı ülkelerin salgından ciddi şekilde etkilendiğine de dikkat çekmişti.

"ÇİN'E GİDİŞ-GELİŞ AZ"

Dr. Salim, Afrika'daki düşük vaka sayılarının kıta ülkelerinin istatistik sistemlerindeki zayıflıktan ve yüksek maliyetli teşhis testlerinin bu ülkelerde nadiren yapılmasından kaynaklanabileceğine de değiniyor. Aynı zamanda diğer ülkelere karşılık Afrika ülkeleri ile Çin arasındaki seyahat oranındaki düşüklüğün de bir etken olabileceğini sözlerine ekliyor.

Akademik tıp dergisi The Lancet tarafından yapılan çalışma, Dr. Salim'in ifade ettiği son olasılığı doğrular nitelikte. Zirâ bu çalışma, Afrika'daki diğer ülkelere göre yüksek sayıda vaka kaydedilen Mısır, Cezayir ve Güney Afrika vatandaşlarının Çin'e ve özellikle de virüsün çıktığı nokta olan Vuhan'a sıklıkla seyahat ettikleri hususuna değinmişti.

YORUMLAR 78
 • ibrahim buluntu 1 yıl önce Şikayet Et
  Onlar kendileri yiyecek bulamıyor ki. virüsü beslesinler Virüs nerde yiyecek var oraya gidiyor .Bir de böyle bakalım.
  Cevapla
 • Yalan yanlış 1 yıl önce Şikayet Et
  Afrikadaki sağlık sisteminin çok zayıf olmadından ve test edilemediği için tespit edilemediği ortada. Bunun yanında yunanistan ve güney kıbrıs gibi yalancı ülkelerde ekonomik kaygıdan dolayı turizm sektörü etkilenmesin diye yalan bilgiler veriyor.
  Cevapla
 • Bay y 1 yıl önce Şikayet Et
  Çünkü yüce yaratan işini biliyor.Bu musibet i gözü doymaz emperyalist , zalim, hain ,hak ve ümmet düşman larina Allah vermiştir , tabiki ihlâslı kulları tenzih ederim . Allah ümmet i Muhammed i korusun. Amin.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  afrikalılar fazla gezmiyor avrupa çin vs çünkü fakirler e malum fazla gezen insan olmayınca virüsde yayılmıyor gerçekler bu bizim umreciler olmasaydı fazla vaka görülmezdi çekirge gibi yayıldılar ülkenin her yerine dünyada virüs varken umreye gidenler günaha girmişlerdir
  Cevapla
 • Suat 1 yıl önce Şikayet Et
  misafir söylediklerinde kısmende olsa haklısın, umreye gidenler ayet ve hadisleri hiçe saydılar. Peygamber(S.A.V) efendimiz "Salgın olan yere girmeyin, salgın olan yerden çıkmayın" demiştir.
  Cevapla
 • Misafir'e Cevap 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah'tan kork. Virüs sadece umreye gidenlerden mi bulaştı. Aç haberleri araştır. İlk vakalar Avrupa uçuşlu havayolu yolcuları ile yayıldı. Avrupa'dan gelenler dışarıda eğlenip video ile internette koydular. Hatta bu videolar haberlere bile çıktı.
  Cevapla
 • YİĞİDO 1 yıl önce Şikayet Et
  bize virüs ümreden değilde çin e ve avrupa ya gidenlerden geldiği tesbit ediliyor hala ümreye kafayı taktın günaha şimdi kim girdiği beli oluyor yoksa birgün-cumhuriyet-gözcüden veye foktv-cnn-halktv den mi öğrendin bu haberleri çünki onlar yayı zülfi livanelinin haberi yok yurt dışından virüslü geliyor (tesbitlemiş) bodruma kaçıyor gelir gelmez va haline bodrumun
  Cevapla
 • Mesut 1 yıl önce Şikayet Et
  Yıllarca katlettiği biz köle olarak sattığımız aç biraktiginiz yagmaladiginiz mazlumların Allah tarafından korunarak sizin telef oluşunu izlemesini istediği içindir ne demişler Allah'ın adaleti er geç tecelli eder
  Cevapla
 • İlhan akca 1 yıl önce Şikayet Et
  Arabistan hangi kıtada? virüs batıdan geldi umreden gelen 24000 kişinin çoğu karantinaya alındı İtalya newyoorktan gelenler daha çok bulaştırdı yani kaynak batı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Pakdemirli: Yangının çıkış nedeni netlik kazanmadı
Japonya'dan Türk SİHA'larına övgü: ABD'yi zorluyor!