Trump savaşı sürdürüyor: DSÖ Çin ile iş birliği yaptı

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'ın kendisine yönelik eleştirilerini, "Çin ile ilişkilerine baktığım da DSÖ'nün virüsü siyasileştirmekten bahsettiğine inanmıyorum. Bize ceset torbalarından bahsediyorlar. DSÖ bize doğru analizleri yapsaydı, insanlarımıza daha bir hizmet verirdik." şeklinde yanıtladı.

Trump savaşı sürdürüyor: DSÖ Çin ile iş birliği yaptı
Trump savaşı sürdürüyor: DSÖ Çin ile iş birliği yaptı
GİRİŞ 09.04.2020 03:58 GÜNCELLEME 09.04.2020 04:12
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Trump, Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında konuştu.

ABD'de bu hafta Yahudilerin Hamursuz Bayramı, Hristiyanların da Paskalya'yı kutlayacağını anımsatan Trump, "Bu zamanı, dua ve tefekkür ederek, Tanrı ile kişisel ilişkimize odaklanarak değerlendirebiliriz." dedi. 

Trump, Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a da desteğini bir kez daha dile getirdi. 

 

 

''ÜLKEMİZİ ESKİ HALİNE DÖNDÜRMEK İYİ OLUR''

Virüsle mücadelede iyi iş çıkardıklarını ifade eden Trump, birçok insanın düşündüğünden daha erken hayatın normale dönebileceğini kaydetti. 

Trump, vaka ve ölüm sayıları düşüşe geçtiği zaman ülkenin eski haline dönmesinin de "güvenli" olduğunu savunarak "Ülkeyi safhalar halinde de yeniden açabiliriz. Virüsten daha az etkilenen bölgelerden başlarız. Ama büyük bir açılışla ülkemizin tamamını ya da büyük bir kısmını yeniden eski haline döndürmek iyi olur." değerlendirmesinde bulundu. 

DSÖ'YE YÜKLENMEYİ SÜRDÜRDÜ

DSÖ'ye Kovid-19 salgını konusunda bugün de yüklenmeyi sürdüren Trump, örgütün salgının başlarında yaptığı "Virüs insandan insana bulaşmıyor" ve "Çin'e seyahat kısıtlamasına gerek yok" şeklindeki açıklamalarını anımsattı. 

Trump, "DSÖ, birçok konuda salgını yanlış ele aldı. Salgın tehdidini küçümsediler. Bu iyi bir şey değil." görüşünü paylaştı. ABD'nin DSÖ'ye sağladığı fonlara da dikkati çeken Trump, şöyle konuştu:

"DSÖ'ye her yıl yüzlerce milyon dolar veriyoruz. Geçen yıl biz 452 milyon dolar verirken, Çin sadece 42 milyon dolar verdi. Önceki yıl biz 500 milyon dolar verirken, Çin 40 milyondan daha az verdi. Daha önceki yıllara baktığınızda da tablo aynı. DSÖ'nün önceliği herkese eşit davranmak olmalı ama görünen o değil. Bu konuda bir soruşturma yapıp, kararımızı vereceğiz." dedi. 

''DSÖ ÇİN İLE İŞ BİRLİĞİ YAPTI''

Trump, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'un "Daha fazla ceset torbası görmek istiyorsanız, virüsü siyasete alet etmeye devam edebilirsiniz." açıklamalarına da yanıt verdi.

ABD Başkanı Trump, "Çin ile ilişkilerine baktığım da DSÖ'nün virüsü siyasileştirmekten bahsettiğine inanmıyorum. Çin ile işbirliği yaptılar. Bize ceset torbalarından bahsediyorlar. DSÖ bize doğru analizleri yapsaydı insanlarımıza daha bir hizmet verirdik." eleştirisinde bulundu. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • zafer 2 ay önce Şikayet Et
  Bilgi kirliliği.
  Cevapla
 • cetin 2 ay önce Şikayet Et
  turp bu sefer hakli , dagilin beyler
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Alma mazlumun ahını çıkar aheste ahaste. Bir çocuk vardı herşeyi allaha anlatacam deyip şehit olan. Anlatmış !
  Cevapla
 • Akçaabatlıselçuk 2 ay önce Şikayet Et
  DOĞRU DEDİ İLKEZ .DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İŞİNİ YApmaMIŞTIR .
  Cevapla
 • Dadaşşş 2 ay önce Şikayet Et
  Yerle bir olursunuz inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yeraltına füze şehirleri kurduk! Her yerde onların kabusu olacağız
Film gibi operasyon: Tarihin en büyük 'uyuşturucu para trafiği' kesildi!