İsrail'i karıştıran korona kararı! Büyük skandal!

İsrail Sağlık Bakanlığının, Kovid-19'un yayılması durumunda "engelliler ile ağır kronik hastalığı bulunanların solunum cihazlarından en son faydalandırılacak kişiler olacağı" yönündeki kararlarını içeren belgesi ortaya çıkması tartışmalara yol açtı.

İsrail'i karıştıran korona kararı! Büyük skandal!
İsrail'i karıştıran korona kararı! Büyük skandal!
GİRİŞ 20.04.2020 00:24 GÜNCELLEME 20.04.2020 03:41
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

İsrail Kanal 13 Televizyonu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının solunum cihazına bağlanması gerektiği durumlarda kimlere öncelik verileceğiyle ilgili Sağlık Bakanlığına ait belgeyi yayımladı.

 

 

Söz konusu belgede, kendi ihtiyaçlarını tek başlarına gideremeyecek düzeyde bedensel ve zihinsel engelliler, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek hastaları ve sinir sisteminde bozukluk olanlar, psikolojik travma geçirenler, tedavisi olmayan hastalığı veya bunamadan muzdarip olanlar, ölüm döşeğindekiler ile Kovid-19'dan kurtulma şansı yüzde 20'den az olanların solunum cihazından en son faydalandırılacağı belirtildi.

Buna karşın, bu cihazlardan öncelikli olarak faydalandırılacak kişiler, "enfekte olmadan önce hayati organları tam kapasite çalışanlar, engelli yüzdesi düşük olanlar, hafif hastalıkları veya sadece bir organında rahatsızlığı bulunanlar ve virüsten kurtulma olasılığı yüzde 80'den fazla olanlar" şeklinde sıralandı.

 

 

"Sağlık Bakanlığının belgesi engellilere yönelik ayrımcılık içeriyor"

Kanalın haberine göre, Adalet Bakanlığına bağlı Engelliler İçin Eşit Haklar Komisyonu, Sağlık Bakanlığının belgesinin engellilere yönelik "ciddi ayrımcılık" içerdiğini ifade etti.

"Belgenin İsrail'i, engelli bireyler için eşitlik ilkesiyle alakalı her konuda gerilettiğine dikkati çeken" Komisyon, söz konusu belgenin, Birleşmiş Milletlerin (BM) 2006'da kabul ettiği Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme'ye ve Engelli Bireyler İçin Eşitlik Kanunu'na aykırı olduğu kaydedildi.

Engelli derneklerinden Sağlık Bakanlığına tepki

İsrail'deki engelli dernekleri ise konuyla ilgili yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığının kararında acilen değişiklik yapılmasını istedi.

Açıklamada, "Hükümet, devlet hazinesine para getirme kıstaslarını taşımayanları gözden çıkarıyor. Hayatı boyunca İsrail'e hizmet etmiş ve engelli hale gelmiş kişilerin marjinalleştirilmesi ve ikinci derece vatandaş muamelesi görmesi mümkün değil." ifadesi kullanıldı.

ETİKETLER
skandal
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • çağdışı 5 ay önce Şikayet Et
  hitler zaten aslen yahudi. şimdiki israile bölgesine göç etmek istemeyen yahudileri korkutup aslında katlettiği 6 milyonun yahudi olmadığı ama yahudi gibi gösterildiğini kimse açıklamıyor. giyotine gönderirler avrupada.
  Cevapla
 • mmed 5 ay önce Şikayet Et
  Nazi = Yahudi =CHP = HDP
  Cevapla
 • fırat kalkanı 5 ay önce Şikayet Et
  bizim sağlık sistemi beğenmeyen ve eleştirenleri israile gönderelim orada tedavi olsunlar.
  Cevapla
 • joker 5 ay önce Şikayet Et
  Yahudiler bunu ikinci dünya savaşında da yaptı şimdi de yapıyor hiç şaşırmam...
  Cevapla
 • Yaşar Ümit Önal 5 ay önce Şikayet Et
  Rabbim bunlara ne mustahak ise onu nasip etsin....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Görülmemiş olay! Diskalifiye edildi
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum