Dünyaya çağrıda bulundu! Tarihin en büyük felaketi olur

Gelen son dakika haberlerine göre; Yemen hükümeti, Hudeyde'nin kuzeyindeki Ras İsa Limanı'nda demirleyen Safir petrol tankerinin bakımı için uluslararası topluma harekete geçme çağrısı yaptı.

Dünyaya çağrıda bulundu! Tarihin en büyük felaketi olur
Dünyaya çağrıda bulundu! Tarihin en büyük felaketi olur
GİRİŞ 26.05.2020 07:19 GÜNCELLEME 26.05.2020 07:22
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 1 milyon varili aşkın petrol taşıyan tankerde sızıntı ya da herhangi bir patlama olması durumunda dünya tarihinin en büyük çevre felaketinin yaşanacağı uyarısında bulundu.

Tankere ait iki fotoğraf paylaşan İryani, bu fotoğrafların gemide meydana gelen yıpranmayı ortaya koyduğunu kaydetti.

Ras İsa Limanı'nda 5 yıldır demirli bulunan tankere bakım yapılamamasından Husileri sorumlu tutan İryani, bakım yapılmaması nedeniyle Hudeyde'deki 3 milyon kişinin zehirli gazlardan etkilenmesi de dahil olmak üzere Yemen'i bekleyen pek çok tehlike olduğunu ifade etti.

İryani, BM teknik ekiplerinin tankerde hasar tespit ve periyodik bakım çalışmalarına başlaması için uluslararası topluma acilen harekete geçme çağrısı yaptı.

Yemen hükümeti daha önce de Husileri, 5 yıldır Hudeyde kıyısında bekleyen Safir petrol tankerinde incelemede bulunması için Birleşmiş Milletler (BM) ekibine izin vermemekle suçlamıştı.

Tankerin içindeki 1 milyon varili aşkın petrolün Kızıldeniz'de bir felakete neden olabileceğini belirten Yemen hükümeti, BM'den, Safir tankerinde inceleme yapılmasına izin vermesi için Husilere baskı uygulamasını istemişti.

Ras İsa Limanı'ndan ihracat, Husiler ile hükümet güçleri arasında çatışmaların başladığı 2015 başı itibarıyla durmuştu.

Söz konusu liman, ülkede ham petrol ihraç edilen üç limandan biri olarak biliniyor ve daha çok Marib petrolünün ihracında rol oynuyor.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ylmz 1 ay önce Şikayet Et
  Anlatılmak istenileni bir dünyalı herangi biri olarak ben çok iyi anlıyorum.buarada anlatılmak istenen tüm dünyalığı ilgilendiriyor.gercekten insanlığın olmassa olmaz edep onuru cayır cayır yanacak. Hatta daha ileri fiilen insanlık büyük bir insanlık onuru çürümeye doğru sürükleniyor. Burada herangi bir millet değil bütün insanlığın evrensel çığlığı.
  Cevapla
 • seçilmiş liderler 1 ay önce Şikayet Et
  Yeter artık! dünyamızı rahat bırakın, pis kirli emellerinize neslimizin yaşayacağı dünyayı alet etmeyin. niçin o gemiyi boşaltıp dünyaya nefes aldırmıyorsunuz?
  Cevapla
 • taner 1 ay önce Şikayet Et
  Gemi üzerinde bir oyun dönüyor.petrolü kim ne yapsın.ya denize sizdiracaklar ya da patlatacaklar
  Cevapla
 • Nokta 1 ay önce Şikayet Et
  Rabbim de onları rezil etsin müslümanlara zulumettikleri için
  Cevapla
 • MİSAFİR 1 ay önce Şikayet Et
  Demek ki patlatacaklar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan canlı yayında andı! İdamla yargılanan Serdengeçti'nin tarihi Ayasofya cevabı
Erdoğan'ın Ayasofya şifresi! 20:53'te dünyayı çılgına çeviren 3 ayrıntı