BM 'ölüm kalım meselesi' deyip uyardı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede dijital teknolojinin ''ölüm kalım meselesi'' olduğunu belirterek, bu alanda ülkelere, özel sektörlere ve teknoloji devlerine iş birliği ve evrensel, güvenli, kapsayıcı, uygun fiyatlı internet erişimi sağlaması çağrısı yaptı.

BM 'ölüm kalım meselesi' deyip uyardı
BM 'ölüm kalım meselesi' deyip uyardı
GİRİŞ 11.06.2020 23:49 GÜNCELLEME 11.06.2020 23:59
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Guterres, hızlı teknolojik değişimin ele alındığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, dijital teknolojinin pandemiyle mücadelenin merkezinde yer aldığına dikkati çekti. 

Dijital teknolojinin salgın döneminde aşı araştırmalarından, online eğitim ve ticarete ve milyonlarca kişinin evden çalışmasına olanak sağladığını anlatan Guterres, dijital teknolojinin sağlık konusunda temel bilgilere erişimde de ''ölüm kalım meselesi'' olduğunu ifade etti. 

İNTERNETE ERİŞİM ÇAĞRISI

''Gelişmiş ülkelerde 2019'da internete erişim yüzde 87 iken bu oran en az gelişmiş ülkelerde yüzde 19'du.'' diyen Guterres,  ülkelere, özel sektörlere ve teknoloji devlerine evrensel, güvenli, kapsayıcı, uygun fiyatlı internet erişimi sağlaması çağrısında bulundu. 

"DİJİTAL TEKNOLOJİ HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ OLACAK"

Guterres, ''Kesin olan tek şey, salgın sonrası iyileşip dünyayı yeniden inşa ederken dijital teknoloji her zamankinden daha önemli olacak. Teknolojiye erişimi olmayanlar ise geride bırakılacak.'' dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Altaylar 2 ay önce Şikayet Et
  Sanane BM SANANE
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Allah için uyanık olun, çocuklarınızı koruyun. İnternet ile dünyayı köleleştirmek bunlar için ölüm kalı Meselesi.Çocuklarınıza internette sakın oyun oynatmayın, gece mutlaka wifi kapatın, cepleri gece uçak moduna alın . islam kültürünü ögretin ve bu şuur ile yaşayın. Vallahi oyun büyük. Müslüman uyanık olmalı. Allaha emanet olun
  Cevapla
 • orhan 2 ay önce Şikayet Et
  şimdiden yolunu yapmaya insanları bir şeylere hazırlamaya başladılar. siz önce arakakanda filistinde moroda afganistanda suriyede ırakta akan kanları durdurun.
  Cevapla
 • Asena BOZKURT 2 ay önce Şikayet Et
  Evet kesinlikle önemli olacak ama........ ASLA GÜVENLİ OLMAYACAK.
  Cevapla
 • Berk 2 ay önce Şikayet Et
  Çipleri hazır edin demiş kısaca BM
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fatih Öztürk Galatasaray'da!
 Türkiye'den Doğu Akdeniz tepkisi: "Tehlikeli oyunlar kabul edilemez boyutlara ulaştı..."