Büyük felaket kapıda: Yeni virüs nefes borusuna saldırıyor!

Dünya 2020 yılında felaketleri yaşamaya devam ediyor. Çin'de ortaya çıkan koronavirüsün bütün dünya sitemini altüst etmesinin ardından şimdi de domuzdan insana geçen yeni bir virüs keşfedildi. Çinli bilim adamları, yeni virüsün insanların nefes borusuna saldırdığını ve domuz gribinden daha tehlikeli olduğunu duyurdu.

Büyük felaket kapıda: Yeni virüs nefes borusuna saldırıyor!
Büyük felaket kapıda: Yeni virüs nefes borusuna saldırıyor!
GİRİŞ 02.07.2020 03:53 GÜNCELLEME 02.07.2020 03:54
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

Dünyada koronavirüs salgını bitmeden, Çin'den yeni bir virüs haberi geldi. Söz konusu habere göre G4 EA H1N1 adlı verilen yeni virüsün, 2009'da Meksika'da ortaya çıkan ve dünya çapında yaklaşık 800 bin kişiye bulaşan domuz gribine yol açan H1N1 virüsüyle benzer yapıda olduğunu saptandı.

Yeni olması nedeniyle insanların bağışıklığının bulunmadığı patojenin mutasyon geçirme ve hızla yayılma riskine vurgu yapan araştırmacılar, domuz çiftliklerinde çalışanların kanında yüksek oranda virüse rastladı.

Forbes'un sağlık muhabiri Bruce Y. Lee, çalışmada yer alan bilgiler doğrultusunda pandemiye işaret eden sebepleri yazdı.

 

 

"İNSANIN NEFES BORUSUNA BAĞLANIYOR"

Söz konusu çalışma, virüsün kendini insan hücrelerine bağlayabildiğini de gösteriyor. Üstelik bu hücreler trakea diye bilinen nefes borusunda bulunuyor. Bu da trakeayı oluşturan hücrelere bağlanabilen bir vürüsün daha sonra ciğerlere inebileceği anlamına geliyor.

"SOLUNUM YOLUNDAKİ HÜCRELERİ ENFEKTE EDİYOR"

Çalışmayı yürüten bilim insanları, insan bronşlarını ve alveolleri kaplayan hücreleri, laboratuvar ortamında virüsle bir araya getirdi. Bunun sonucunda virüsün hücreleri enfekte edebildiği ortaya çıktı.Virüsün hücreyi enfekte etmesi, o hücrenin tüm mekanizmalarını ele geçirebildiği ve kendini kopyalamak için kullanabildiği anlamına geliyor.

"SOLUNUM YOLUYLA YAYILIYOR"

Enfekte olan bir yaban gelinciğinin, solunum damlacıkları veya doğrudan temas yoluyla virüsü diğer yaban gelinciğine bulaştırdığı görüldü.

Yaban gelincikleri, ilk bakışta insanlı deneyler kadar etkileyici görünmeyebilir. Ancak bilim insanları, grip virüsüyle ilgili laboratuvar çalışmalarında genellikle yaban gelinciklerini kullanıyor. Çünkü bu hayvanlar, akciğerlerinin çalışma biçimi, hücre reseptörleri ve grip virüsü kaptığında gösterdiği semptomlar konusunda insanlara çok benziyor.

"DAHA BULAŞICI"

Çalışmanın son kısmında araştırmacılar, 2016 ve 2018 yılları arasında 15 farklı domuz çiftliğinde çalışan işçilerden örnekler topladı.

Testler sonucunda çalışanların yüzde 10,4'ünde antikor bulundu ve bu kişilerin G4 suşuyla enfekte olduğu sonucuna varıldı. G1 virüsü için yapılan testlerde bu oran, yüzde 6,5'te kaldı. Bu da G4 virüsünün sefeli G1'den daha bulaşıcı olabileceğini düşündürüyor.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 80
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Bu virüslerin sahibi amerika, atom bombasını bulan ülke önce kendi ülkesinde denemedi.
  Cevapla
 • Biyolojik Savaş 1 ay önce Şikayet Et
  Çin dünyanın yeni süper güç merkezi olacak, bu bir biyolojik savaş, bu savaşın bedeli olarak ölenler illaki olacak, bu yaşananlar 3.dünya savaşıdır, bu savaş normal bombalı savaştan çok daha ucuzdur, çok daha da ölümcüldür, ve kimseyi suçlamak mümkün değil, çünkü ismi hastalık
  Cevapla
 • S.şahin 1 ay önce Şikayet Et
  Yapılacak tek şey çini tam tecrite alıp ıslah etmek,olmuyorsada itlaf etmek.
  Cevapla
 • Dünyalı 1 ay önce Şikayet Et
  Domuz çiftliğinde çalışanlar arasında yapılan virüs taramasında çalışanların kanlarında rastlanmış. Yanlış anlamadıysam Nefes borusuna bulaşan olmamış. Laboratuarda yapılan deneylerde Nefes borusu hücrelerine bulaşabildiği görülmüş. Şu an için bir yayılma ve hastalık ve ölüm yok. Ama bu tehlike var. Bu virüs yeni tespit edilmis ama belki yıllardır domuzlarda ve çalışanlarda mevcuttu. Domuzlarda daha önce bir çok hastalığın varlığı ortaya çıkmıştı. Yani domuz pis hayvan, yenmemeli, sağlığa zaralı olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Koyun, keçi, inek, tavuk, kaz, ördek varken domuz gibi pis bir hayvan neden beslenir, anlamak zor...???
  Cevapla
 • Erzurumlu 1 ay önce Şikayet Et
  Çinlilerin bilerek yapıyor virüsleri biyolojik silah olarak kullanıyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
NASA’nın Jupiter fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu
Arşivlerdeki 'Türkiye siyaseti'