ABD'den Çin'e Uygur Türkleri yaptırımı!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki baskı politikalarına devam ettiğini vurgulayarak, bazı üst düzey Çinli yetkililere ABD'ye giriş yasağı getirdiklerini duyurdu.

ABD'den Çin'e Uygur Türkleri yaptırımı!
ABD'den Çin'e Uygur Türkleri yaptırımı!
GİRİŞ 09.07.2020 22:38 GÜNCELLEME 09.07.2020 22:38
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uyguladığı baskı ve şiddetten sorumlu bazı üst düzey Çinli yetkililere ABD'ye giriş yasağı getirdiklerini duyurdu.

 

 

Pompeo, bölgedeki gelişmelere ve alınan vize kısıtlaması kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki baskı politikalarına devam ettiğini vurgulayan Pompeo, Çin yönetimini "bölgede İslam dinini ve kültürünü silmeye çalışmakla" suçladı.

 

 

Pompeo açıklamasında, "ABD, Çin'in uyguladığı Uygur Türklerine ve etnik Kazaklara yönelik zorla çalıştırma, keyfi tutuklama, cebren nüfus kontrolü ve bölgede Müslümanlığı ve kültürünü silmek girişiminin de dahil olduğu baskı politikalarına sessiz kalmayacak." ifadesini kullandı.

Sincan bölgesinde yaşanan insan hakları ihlallerinde rol alan Çinli yetkilileri hedef almaya devam edeceklerini belirten Pompeo, söz konusu ihlallerde rolü olan XUAR Parti Sekreteri Chen Quanguo, Sincan Siyasi ve Hukuk Komitesi Parti Sekreteri (XPLC) Zhu Hailun, Sincan Kamu Güvenlik Bürosunun (XPSB) şu anki Parti Sekreteri Wang Mingshan ve ailelerine ABD'ye giriş yasağı getirildiğini kaydetti.

Pompeo, ayrıca XUAR Parti Sekreteri Chen'in daha önce Tibet bölgesinde korkunç insan hakları ihlallerinde bulunduğunu, şimdi aynı ihlalleri Sincan'da da devam ettirdiğini aktardı.

Bakan Pompeo açıklamada, "ABD, bugün Sincan'daki korkunç ve sistematik suistimallere karşı harekete geçiyor ve Çin Komünist Partisinin (ÇKP) insan hakları ve temel özgürlüklere yönelik saldırıları hakkında endişelerimizi paylaşan tüm ülkeleri bu davranışları kınamaya çağırıyor." ifadesine yer verdi.

ETİKETLER
çin yaptırım
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • 01adana 1 ay önce Şikayet Et
  müslümanlar çok umrunuzda gibi rol yapın siz yemezler biraz ufak atın civcivlerde yesin
  Cevapla
 • Kürşad 1 ay önce Şikayet Et
  Kimsenın çine karşı yapamadığını abd yapıyo. Bunu inkar edemezsın
  Cevapla
 • İbraam 1 ay önce Şikayet Et
  Abd ye bakın Müslüman kimliyi silme falan filan.Uygur özerk bölgesi zen yer altı kaynaklarına talibi diyemiyor.abd kendi halkını sömüren bir devlet ki Uygur türkülerini Çine karşı kullanmasın.bu arada fetö Uygur yapılanması baya güçlü..
  Cevapla
 • Çine Odul 1 ay önce Şikayet Et
  ABD'ye giriş yasağı ceza değil ödül. Adama buraya gelirsen biri sana dava açıp tutuklatabilir ama sen Çinde kal cani işine Hafter Sisi ve BAE gibi devam et demiş Pompeo ve aferin çok iyi yapıyorsunuz dediği bilgisi sızan Trump. Tüm amerikan devleri çinde. ABD sanai sırlarını aktarıyorlar. Tesla bile fabrika kurdu sanki gel çal benim teknolojimi der gibi.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin son adımıyla ilgili çarpıcı yorum: İkinci Sevr'i yırtıp attık
Kahkaha atarken şoku yaşadılar! Beyrut'taki patlamanın yeni görüntüleri ortaya çıktı