Yunan Apache'lerine İsrail modernizasyonu

İsrailli Elbit Systems, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan AH-64A Apache Taarruz Helikopterlerini Spike füzeleriyle modernize etmeyi amaçlıyor.

Yunan Apache'lerine İsrail modernizasyonu
Yunan Apache'lerine İsrail modernizasyonu
GİRİŞ 11.07.2020 16:05 GÜNCELLEME 11.07.2020 16:05

Edinilen bilgiye göre İsrail merkezli Elbit Systems şirketi ile Yunanistan Savunma Bakanlığı, Yunan Ordusu envanterinde bulunan AH-64A Apache Taarruz Helikopterlerinin modernizasyonuyla ilgili olarak bir süredir temas içerisindeler. Elbit Systems, Yunan Ordusu’na ait 19 adet AH-64A Apache Taarruz Helikopteri’ni, SPIKE-NLOS ve SPIKE ER2 Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sistemlerinin entegrasyonu ile TADS/PNVS hedefleme sisteminde bulunan sensörlerin değiştirilmesini içeren bir modernizasyona tabi tutmayı teklif ediyor. Söz konusu modernizasyon faaliyetinin bedelinin ise 35 milyon ABD Doları olacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca SPIKE NLOS ve SPIKE ER2 Füzelerinin, Yunanistan Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan S-70B Aegean Hawk helikopterlerine entegrasyonu da Elbit Systems tarafından sunulan tekliflerin arasında bulunuyor.

SPIKE NLOS

İsrail merkezli RAFAEL Advanced Defense Systems şirketi tarafından geliştirilen SPIKE NLOS, uzun menzilli bir anti-tank güdümlü füze (ATGM) sistemidir. SPIKE ailesinin en uzun menzilli üyesi olan NLOS, yaklaşık 32 kilometre menzile sahiptir. Elektro-Optik güdüm sistemine sahip beşinci nesil bir ATGM sistemi olan SPIKE NLOS, yüksek menzili sebebi ile "Stand-Off ATGM" olarak da anılmaktadır. SPIKE NLOS, Görüş – Ötesi Atış (BLOS) yeteneğine sahip olduğu için oldukça kritik bir füze sistemi.

SPIKE ER2 Füzesi de SPIKE NLOS ile benzer özelliklere sahip olmakla birlikte, 16 kilometre menzile sahiptir.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Gol düellosunda kazanan Galatasaray!
Canlı yayında katliam! Önüne geleni taradı! 10 kişi hayatını kaybetti