Fransızlar Suriye'deki tarihi eserleri çalıyor

Terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelerde varlık gösteren Fransız arkeologlar, Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilinde gizlice yürüttükleri kazı çalışmalarında çıkardıkları kalıntılara veya tarihi eserlere el koyuyor.

Fransızlar Suriye'deki tarihi eserleri çalıyor
Fransızlar Suriye'deki tarihi eserleri çalıyor
GİRİŞ 16.07.2020 08:05 GÜNCELLEME 16.07.2020 08:05
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Fransızlar, Suriye’de terör örgütü işgalindeki bölgelerde tarihi eser kaçakçılığı yapıyor. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre Fransız arkeologlar, Deyrizor ilinin kuzeydoğusundaki Doğu Garibe beldesi yakınlarında yer alan ve Şeyh Hamad Tepesi olarak bilinen Antik Dur Katlimnu kentinde gizli kazı çalışmaları yürütüyor.

Yılbaşından itibaren başlayan kazı çalışmalarında halihazırda en az 10 Fransız arkeolog ve uzman yer alıyor. Çalışmalar genel olarak gizli ve gece saatlerinde YPG/PKK’lı teröristlerin himayesinde gerçekleşiyor. Kaynaklar, Fransızların antik kentten çıkardıkları kalıntılara veya tarihi eserlere el koyarak Fransız ve ABD askerlerinin varlık gösterdiği Ömer petrol sahasına taşıdıklarını ifade ediyor. YPG/PKK’lı teröristler ise sivillerin antik kente yaklaşmasını yasaklayarak uyarılarına uymayanları alıkoymakla tehdit ediyor. Fransa’nın başkenti Paris’te geçen ay Mısır, Libya, Yemen ve Suriye gibi ülkelerden gelen kaçak antika eserleri sattığı iddiasıyla 5 şüpheli gözaltına alınmıştı.

ORASI ASUR KENTİYDİ

Deyrizor il merkezinden 70 kilometre uzaklıkta yer alan Antik Kent, Asur İmparatorluğu döneminin en önemli şehirlerden birisi olma niteliğini taşıyor. İç savaş boyunca DEAŞ ve YPG/PKK’lı teröristlerce defalarca tahrip edilen antik kentte 1978-2010 yıllarında Alman arkeologlar tarafından kazı çalışmaları yürütülmüştü. Fransa ordusu, Suriye’de PKK işgalindeki bölgelerde ABD’nin imkanları ve himayesinde varlık gösterebiliyor. Halihazırda Deyrizor, Haseke ve Rakka illerinde 4 askeri noktada mevcut durumdaki mevcut durumdaki Fransız askerleri, konuşlandıkları noktaların tümünü ABD askerleriyle ortak kullanıyor. Suriye’deki PKK işgalindeki bölgelerde 200 civarında Fransız askeri bulunduğu sanılıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 52
 • urfali 3 hafta önce Şikayet Et
  fransizlarin en iyi meslegi çalmak bunu çok iyi yaparlar.
  Cevapla
 • Asii 3 hafta önce Şikayet Et
  Gevur heryerde gevur
  Cevapla
 • doctorwho 3 hafta önce Şikayet Et
  Yaw hırsızlık denen şey yer yüzünde olmasaydı herhalde açlıktan ilk ölecek insanlar bu fransızlardı herhalde
  Cevapla
 • Dogan 3 hafta önce Şikayet Et
  batının tamamı hırsızdır. destekleyenlerde öyledir. Kaç tane tarihi eserimizi çalıp bize parasıyla geri sattılar. İçerdeki işbirlikçileri de aynen öyledir zaten içerde işbirlikçileri olmasa çalamazlar. 1980 ihtilali ile kurulan tüm kurumlar kapatılmalı bence
  Cevapla
 • Atilla 3 hafta önce Şikayet Et
  Dünyayı çaldılar yinede doymuyorlar.. Ama ne hikmetse medeni olan onlarınmış!!!
  Cevapla
 • Gürbüz 3 hafta önce Şikayet Et
  "Medeni" sıfatıda çaldıklarının içinde. Yani brüte dahil ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Vaka sayısı patlayınca Valilik harekete geçti! Yeni yasaklar...
Erdoğan son noktayı koydu, Atina panikledi: 'Türk savaş gemilerinde bir hareketlenme var'