İsrail askerleri iki eski Filistinli milletvekilini gözaltına aldı

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyindeki El-Halil kentinde iki eski Filistinli milletvekilini gözaltına aldı.

İsrail askerleri iki eski Filistinli milletvekilini gözaltına aldı
İsrail askerleri iki eski Filistinli milletvekilini gözaltına aldı
GİRİŞ 26.07.2020 15:15 GÜNCELLEME 26.07.2020 15:15

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail askerleri El-Halil’de eski milletvekilleri Hatim Kuffeyşe ile Nayif er-Rucub’u evlerine düzenlediği baskınla gözaltına aldı.

İsrail askerlerinin Kuffeyşe’yi gözaltına aldıktan bir süre sonra serbest bıraktığı belirtilirken, Rucub’un hala gözaltında tutulduğu bildirildi.

Hamas’ın Filistin Parlamentosundaki Değişim ve Islah Bloku üyesi olan Kuffeyşe ile Rucub, daha önce de birçok defa gözaltına alınmıştı.

NORMALLEŞTİRİLEN GÖZALTILAR

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sıradan hale gelen gözaltılar sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerden bazıları günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde hala 365’i idari tutuklu, 160’ı çocuk, 41’i kadın olmak üzere 4 bin 700 Filistinli bulunuyor.

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
MİLLETVEKİLİ
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: MEB'den kritik hamle! Karar 81 ile gönderildi...
Pelosi'nin Türkiye ve Erdoğan açıklaması kriz çıkardı! Türkiye'den peş peşe sert tepki