Ersin Tatar KKTC’nin yerli otomobili ile test sürüşü yaptı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle geliştirdiği KKTC’nin ilk yerli otomobili GÜNSEL’in ilk modeli B9 ile test sürüşü yaptı.

Ersin Tatar KKTC’nin yerli otomobili ile test sürüşü yaptı
Ersin Tatar KKTC’nin yerli otomobili ile test sürüşü yaptı
GİRİŞ 29.10.2020 14:48 GÜNCELLEME 29.10.2020 17:02
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yüzde 100 elektrikli GÜNSEL’in direksiyonuna geçerek, Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde GÜNSEL Üretim Tesisleri’nin sürüş alanında aracı test etti. Test sürüşünde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel eşlik etti. Test sürüşünün ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu büyük başarıya imza atan Günsel Ailesi’ni tebrik etti.

 

 

YERLİ OTOMOBİL İLE TEST SÜRÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında, yerli otomobil GÜNSEL’in ülke tanıtımına, ekonomisine, ihracatına, istihdamına ve kalkınmasına büyük bir katkı yapacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, GÜNSEL B9 ile gerçekleştirdiği test sürüşünün ardından “Ülkem adına mutlu ve sevinçliyim” ifadesini kullandı. Gerekli test süreçlerinin ardından GÜNSEL’i yollarda görmenin mutluluğunu yaşayacaklarını belirten Tatar, emeği geçenlere ve Günsel Ailesi’ne teşekkür etti. GÜNSEL’in yüzde 100 elektrikli bir otomobil olmasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına önemli bir gelişme olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Dünya artık değişmekte. Havayı, emisyonu ve çevreyi korumak gerekiyor. GÜNSEL piyasaya çıktığı zaman bu özellikleriyle dünyada ilkler arasında yer alacak. Hem yerli üretim hem de konforu bakımından ilgi göreceğine inanıyorum” diye konuştu.

 

 

LEKFE'DEN KARPAZ'A İKİ KEZ GİDİP GELEBİLİYOR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı GÜNSEL Üretim Tesisleri’nde karşılayan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, test sürüşü sırasında da Cumhurbaşkanı Tatar’a eşlik etti. Test sürüşünün ardından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a GÜNSEL’e yaptığı ziyaret nedeniyle teşekkür etti. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, yüzde 100 elektrikli otomobil GÜNSEL’i tasarımdan Ar-Ge’ye teknolojiden mühendisliğe tek vücut, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi.

Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen GÜNSEL B9, toplamda 10 bin 936 parçanın bir araya gelmesiyle üretildi. Aracın motoru 140 kW gücünde. Saate 100 km hıza 8 saniyede ulaşabilen Günsel B9’un hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. GÜNSEL’in bataryası yüksek hızlı şarjla sadece 20 dakikada doldurulabiliyor. GÜNSEL’in ilk modeli B9 Sarı, Kırmızı ve Mavi renklerinde üretildi. Sarı, Kıbrıs’ın toprağını, mavi de mavi vatan Akdeniz’i simgeliyor. Kırmızı ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağındaki kırmızı yıldız ve hilalden ilham alıyor.

 

ETİKETLER
kktc
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • hltt01 3 hafta önce Şikayet Et
  20 dk'da 350 km lik şarj güzel valla. zaten 500 km lik bir yolda 2 kez mola veriyor insan. her mola 15 dk en az.
  Cevapla
 • Gargat kesen 61 3 hafta önce Şikayet Et
  Anavatan'a da gönderin. Bizim yerli Togg Suv aracımız her keseye uygun değil. Fakat Günsel aracımız uygun gibi gözüküyor.
  Cevapla
 • Şuhudi Çelik 3 hafta önce Şikayet Et
  Yerli otomobil için en ufak bir katkı sununa bile en büyük teşekkürler etmek gerekir. Bu konu çooooook önemli. Yani bu konunun ne kadar ciddi bir konu olduğunu nasıl anlatmalıyız ki geç kalmadan, yanı başımızda ki piyasa AB ve ABD veya diğer ülkeler tarafından ele geçirilmeden, ya geç kalınmadan bir an önce elektrikli yerli arabamızı üretmenin lazım.
  Cevapla
 • cengiz 3 hafta önce Şikayet Et
  seri üretime ne zaman başlıyor bize gönderin
  Cevapla
 • Alp 3 hafta önce Şikayet Et
  Kendi ismini vermiş arabaya gerçekten çok milli
  Cevapla
DİĞER HABERLER
HDP'li Paylan'ın Ermenistan hayali sonrası Çavuşoğlu'ndan tokat gibi cevap!
Koronavirüs aşısı için net tarih verildi!