Fransız Büyükelçi'den Senatöre çok sert 'Dağlık Karabağ' tepkisi

Fransa'nın eski Tel Aviv Büyükelçisi Gerard Araud ile Fransa Stratejik ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IRIS) Genel Direktör Yardımcısı, siyaset bilimci Didier Billion, Senato'nun Dağlık Karabağ ihtilafı hakkında kabul ettiği kararı savunan Senatör Valerie Boyer'e tepki gösterdi.

Fransız Büyükelçi'den Senatöre çok sert 'Dağlık Karabağ' tepkisi
Fransız Büyükelçi'den Senatöre çok sert 'Dağlık Karabağ' tepkisi
GİRİŞ 30.11.2020 00:47 GÜNCELLEME 30.11.2020 00:50
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Fransız Senatör Boyer, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Fransız Senatosu, Dağlık Karabağ'ı tanımaktan ve Türkiye ile Azerbaycan'a karşı yaptırım istemekten onur duydu." ifadesini kullandı.

''BU SEÇİM ULUSAL ÇIKARLARA KARŞI''

Savaş suçlarının ve 1915 olaylarının kınanması gerektiğini ileri süren Boyer, Türkiye'nin Senato'nun söz konusu kararına tepki gösterdiğine ilişkin bir Fransız gazetesinin haberinin görselini paylaştı.

Araud da Twitter hesabından Boyer'e cevap vererek, Senato'nun bu kararıyla Fransa'nın çatışmalarda taraf tutarak arabulucu rolünden çıktığını belirtti. Araud, "Ulusal çıkarlara karşı seçim." ifadesine yer verdi. 

Bu tespiti için Araud'a teşekkür eden siyaset bilimci Billion ise "Fransız Senatosunun Dağlık Karabağ hakkındaki oylaması, büyük siyasi hata, uluslararası hukukun bilinmemesi, gerçeklerin çarpıtılması ve maalesef güçsüzlüğün itirafıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Senato'da 25 Kasım'da, sözde "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni" tanıyan ve Fransız hükümetine bunu tanıma çağrısında bulunan karar onaylanmıştı. 

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Mühll, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin sözde "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni" tanımadığını belirtmişti. 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Fransız Senatosunun söz konusu kararına tepki göstererek "Fransa Senatosunun Azerbaycan’a işgalden kurtardığı kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması ciddiye alınamayacak kadar gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuk bir anlayışın tezahürüdür." açıklamasında bulunmuştu.

AGİT MİNSK GRUBU EŞ BAŞKANI FRANSA TARAFSIZLIĞINI KAYBETTİ!

Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan ateşkes anlaşmasında, Dağlık Karabağ'ın statüsünü belirten bir unsur bulunmuyor. Ayrıca Birleşmiş Milletlere (BM) göre, Dağlık Karabağ Azerbaycan toprağı olarak kabul ediliyor.

Fransa, AGİT Minsk Grubu Eş Başkanı ülkelerden biri olarak Dağlık Karabağ sorununda tarafsızlığını yitirmekle ve Ermenistan'a destek vermekle eleştiriliyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Fransa dağlık Karabağı mecbur tanıyacak. Siyasi iradesi Ermeni Diasporsının esiri olmuşken başka ir karar veremezdi zaten.
  Cevapla
 • Murat76 1 ay önce Şikayet Et
  Bir de dünyaya demokrasi dersi, özgürlük dersi verirler. Gazetecileri içeride olan kendileri, haber yapmalarına yasak getiren kendileri, kaç gündür fransa yanıyor, hiç haber yapılmamış. Ülkelerini ermeniler esir almış, köklü bir devlete yakışmayan, çakma bir devlet gibi davraniyorlar. Bu çakma devletleri biliyoruz, biri ermenistan digeri yunanistan. Şimdi bir de fransamiz oldu,
  Cevapla
 • nimet 1 ay önce Şikayet Et
  Fransa macron ile çok aciz bir duruma düştü, kendi ülkesinde de dünya üzerinde de artık saygın bir devlet DEĞİL..
  Cevapla
 • Umut 1 ay önce Şikayet Et
  Ermeni diasporasi yaptırır. Hakliymis haksiz mi farketmez. Onlara göre romayi da Türkler yakmistir. Fransiz Noter Senato da onaylar.
  Cevapla
 • Eninde Sonunda 1 ay önce Şikayet Et
  Sarı yeleklileri de bizim parlementomuz onaylasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden'ın el bastığı İncil'de dikkat çeken ayrıntı
Başkan Erdoğan: Maalesef kültürün taşıyıcısı olan dili ihmal ediyoruz