Rus basınını rahatsız eden görüntü! Türkiye'ye hadsiz suçlamalar

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'ın kontrolü altındaki topraklarda Türk ordusuna bağlı mayın temizleme birliklerinin varlığı Rus basınını rahatsız etti. Ülke medyasında yer alan haberlerde, Türkiye'nin asıl amacının Kafkasya'dan Rusya'yı atmak olduğu iddia edilirken, Ankara'nın saldırgan bir dış politika izlediği suçlaması yöneltildi.

Rus basınını rahatsız eden görüntü! Türkiye'ye hadsiz suçlamalar
Rus basınını rahatsız eden görüntü! Türkiye'ye hadsiz suçlamalar
GİRİŞ 02.12.2020 16:30 GÜNCELLEME 02.12.2020 16:30
Bu Habere 155 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanlığı, 30 Kasım'da Twitter'dan yaptığı paylaşımda, mayın ve ev yapımı patlayıcı temizliği yapan özel birliklerin Azerbaycan ordusuna destek sağlayacağı ve eğitim vereceği açıklanmıştı.

 

RUS BASINI, TÜRKİYE'NİN VARLIĞINDAN RAHATSIZ OLDU

 

Rus basını, Türkiye'ye bağlı özel birliklerin Dağlık Karabağ'daki çatışma bölgelerine yakın yerlerde de görüldüğüne dair iddialara yer verdi. Nezavisimaya Gazeta'ya konuşan emekli korgeneral Yuri Netkachev, "Piyade erlerinin olduğu her yere özel kuvvetler de girebilir" dedi. Netkachev'e göre, Türkiye'nin amacı Rusya'yı Karabağ'dan ve tüm Güney Kafkasya'dan çıkarmak.

"Erdoğan neden Karabağ'a özel görev gücü gönderiyor?" başlıklı yazıda, Karabağ'daki Rus barış gücü askerlerine lojistik desteğin Azerbaycan toprakları üzerinden gittiği ve bölge halkının büyük kısmının Rusya'nın varlığından hoşnut olmadığı hatırlatıldı. Netkachev, "Türk özel kuvvetlerinin katılımıyla, yöre halkının Rus barış gücü askerlerine karşı kışkırtılması veya sabotaj yoluyla bu yapılabilir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE SALDIRGAN BİR DIŞ POLİTİKA İZLİYOR" SUÇLAMASI

Moskovsky Komsomolets gazetesi ise "Güney Kafkasya'nın sabrı: Rusya Karabağ'da ne kaybediyor?" başlıklı haberde askeri uzman Yuri Lyamin'in şu görüşlerine yer veriyor: "Türkiye bölgedeki askeri varlığını güçlendirdi. Türk ordusunun Azerbaycan'da olması Moskova için iyi haber değil... Bu iş uzun sürecek gibi görünüyor. Türk ordusunun daha önce de burada ortak tatbikatlar yaptığı doğru, ama şimdi burada Türkiye'nin askeri varlığı yasal olarak kurulmuş oldu... Azerbaycan'ın Ankara'nın uydusu haline geldiği fikrine katılmıyorum. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Türkiye-Rusya-İran üçgenindeki çelişkilere oynamaya devam edeceği kanısındayım. Ama burada Türk askeri varlığının önemli ölçüde arttığı doğru. Bu ise Rusya açısından hoş bir sonuç değil. Diğer negatif sonuç da şu: Türkiye saldırgan bir dış politika izliyor ve şimdiye dek yaptıkları yanına kaldı. Kuzey Suriye'de yerleşti, Libya'ya yardım etti ve şimdi de Azerbaycan'da. Korkarım aynı şekilde hareket etmeye devam edecek ve bu Rusya için iyi olmayacak."

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 155
 • sami 1 ay önce Şikayet Et
  çok dogru bir tehdit dir akp mhp bir saldirganlik diş politikasi izliyor ve bu da yeni osmanclik hayalleri kuranlar var dir turkye de bu hoşa gelir kibin degil ve bunu bazi kisim ler de hamaset le konuşuyor lar da ama yanliş bolgede diger ulke lerin iç işleri ne mudahil edilmeleriz yanliş ve bunu da baku uzerin den ruya gormeniz hata
  Cevapla
 • Salih 1 ay önce Şikayet Et
  Asıl saldırgan Rusya'dır. Suriye'de PKK 'lıları kollamaktadır.
  Cevapla
 • mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  ne işimiz (ne işleri) var libya'da suriye' de Azerbaycan' da diyenlerin rus versiyonu. ÇOK İŞİMİZ VAR ÇOK
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Rusya türkiye kadar başına taş düşsün
  Cevapla
 • hz yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  öyle bir derdimiz yok sadece kardeş Azerbeycana yardım ettik hepsi bu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yeni tehdit: Kaygı virüsü
Son dakika: 17 Ocak koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı