Türkiye dahil 4 ülkenin garantisiyle Filistin'de seçimi kabul ettiler

Üst düzey bir Hamas yetkilisi, dört ülkenin seçimlerin sorunsuz geçeceğini garanti etmesinin ardından, Hamas'ın Filistin bölgesinde genel seçimlerin yapılmasını kabul ettiğini söyledi.

Türkiye dahil 4 ülkenin garantisiyle Filistin'de seçimi kabul ettiler
Türkiye dahil 4 ülkenin garantisiyle Filistin'de seçimi kabul ettiler
GİRİŞ 05.01.2021 14:53 GÜNCELLEME 05.01.2021 14:54

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin yardımcısı Tahir el Nono, Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında, garanti veren ülkelerin Mısır, Katar, Türkiye ve Rusya olduğunu söyledi.

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, daha önce, Hamas ile Abbas'ın başında bulunduğu Fetih Hareketi arasındaki anlaşmazlığın çözümü konusunda Heniyye'den bir mektup aldığını söylemişti.

El Nono, "Heniyye'nin Devlet Başkanı Abbas'a gönderdiği seçimlerin yapılmasına yönelik mektup, Filistin kurumları arasında üç seviyede ortaklık ve birliğin sağlanmasına dönük atılmış bir adımdır: yasama, devlet başkanlığı ve Ulusal Konsey" dedi.

 

El Nono, Filistin Merkez Seçim Komisyonu başkanı Hana Nasır'ın seçimler için bir mekanizma hazırlanması ve müzakere edilmesi amacıyla yakında Gazze'yi ziyaret edeceğini de açıkladı.

Heniyye, Pazar günü Al-Aqsa isimli televizyon kanalında yayınlanan konuşmasında Hamas ile Fetih Hareketi'nin genel seçimler hakkındaki ihtilaflarını giderdiklerini söyleyerek Hamas'ın milletvekili ve devlet başkanlığı seçimlerine katılmaya hazır olduğunu sözlerine eklemişti.

Fetih Hareketi ile Hamas arasındaki iç bölünme, Hamas'ın 2007 yazında Gazze Şeridi'nde bulunan Abbas'a bağlı güvenlik güçlerini bozguna uğratarak bölgenin kontrolünü ele geçirmesinin ardından gelmişti.

KAYNAK: XİNHUA HABER AJANSI TÜRKÇE SERVİSİ
ETİKETLER
ismail heniyye
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan talimat! Bakanlar İstanbul'a geldi
İstanbul'da kamu personelleri izinli sayılacak! 3 meslek grubu hariç!