Pakistan: Çin'in başarılarından ders çıkaran Pakistan'ın daha fazla gelişme kaydedecek

Pakistan Başbakanı İmran Han yakın zamanda yaptığı açıklamada Çin'in başarılarından dersler çıkarılması gerektiğini ve Çin- Pakistan Ekonomik Koridoru (ÇPEK) kapsamında Çin'le işbirliği yapan Pakistan'ın daha da gelişeceğini söyledi.

Pakistan: Çin'in başarılarından ders çıkaran Pakistan'ın daha fazla gelişme kaydedecek
Pakistan: Çin'in başarılarından ders çıkaran Pakistan'ın daha fazla gelişme kaydedecek
GİRİŞ 14.01.2021 17:22 GÜNCELLEME 14.01.2021 17:22
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Çin'i Pakistan'ın "demir kardeşi" olarak nitelendiren Pakistan Başbakanı, Pakistan halkının Çin'in sergilediği hızlı ekonomik toparlanma ve siyasal inşa sürecini görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. 

Pakistan hükümetinin, aşırı yoksulluk ve yolsuzluğun kökünü kazımada Çin'in deneyimlerinden yararlanmaya hazır olduğunu belirten Han, Pakistan'ın Kovid-19 mücadelesine destek verdiği için de Çin'e teşekkür etti.

Başbakan, tıbbi malzeme ile uzman gönderen ve yararlı deneyimlerini paylaşan Çin'in özellikle salgının başlangıcındaki yardımlarının son derece önemli olduğunu vurguladı. 

Han, "Eğer Çin bize yardım etmemiş olsaydı, salgınla bu kadar başarılı şekilde mücadele edebileceğimizi sanmıyorum" diye konuştu. 

Han, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru çerçevesinde Pakistan ile bölgedeki diğer ülkeler arasındaki bağlantının da geliştiğini söyledi. 

"Şimdi teknoloji bölgeleri ve özel ekonomik bölgeler aşamasına doğru ilerliyoruz. Bu konuda Çin'in yardımını alacağımızı umuyorum" diye Han, ülkenin özel teşvikler ve ucuz işgücüyle daha fazla Çinli endüstriyi çekmeyi umduğunu da sözlerine ekledi.

Çin'le tarımsal ve endüstriyel işbirliğini güçlendirmeyi de amaçlayan Pakistan'ın tarımsal üretimi geliştirme ve ülkenin sanayileşme adımını tamamlaması konusunda Çin'in yardımını dört gözle beklediğini dile getiren Başbakan Han, bu sayede genç nüfus için daha fazla iş yaratılacağını ve daha fazla Pakistanlının yoksulluktan kurtulacağını kaydetti. 

Çin tarafından önerilen Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin modern tarihin kayda değer girişimlerinden biri olduğunu söyleyen Han, bu girişimin Asya'yı Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'ya bağladığını ifade etti. Han, "Son derece ileri görüşlü bir girişim" yorumunda bulundu. 

Han, gelecekte Pakistan'la Çin arasındaki demir kardeşliği ilişkisinin daha da güçleneceği ve her iki ülkeye yarar sağlayacağı umudunu da dile getirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Türkoğlu 1 hafta önce Şikayet Et
    Çin sizi yutacak, vicdanı yoktur uzak durun çinden ...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Günün gazete manşetleri
İYİ Parti'li Erdem'den canlı yayında skandal 'Demirtaş' açıklaması!