Ülke eski ordu sistemini terk ediyor: Türk silahları zaferin silahlarıdır!

Türkiye, yaptığı savunma anlaşmalarıyla Ukrayna'yı NATO standardına çıkarıyor... Doktrin Siyasal Çalışmalar Merkezi Uluslararası Siyaset Bölümü Koordinatörü Moskalik, 'Karabağ Savaşı'nda İHA'ların rolü, Ukrayna'nın topraklarını işgalden kurtarması için başarılı yöntemleri göstermesi açısından önemli bir tecrübe ve askeri açıdan incelenmeli. Dağlık Karabağ Savaşı gösterdi ki Türk silahları zaferin silahlarıdır.' dedi.

Ülke eski ordu sistemini terk ediyor: Türk silahları zaferin silahlarıdır!
Ülke eski ordu sistemini terk ediyor: Türk silahları zaferin silahlarıdır!
GİRİŞ 20.01.2021 19:02 GÜNCELLEME 26.01.2021 17:30
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Türkiye ile 14 Aralık 2020'de korvet ve SİHA'lar için üretim ve teknoloji paylaşımı alanında bir dizi anlaşmayla "Bakanlık tarihinde ilk kez savunma alanında doğrudan dış ticaret anlaşmaları" imzaladı.

Ordu, Dönüşüm ve Silahsızlanma Çalışmaları Merkezi Uluslararası İlişkiler Direktör Yardımcısı Mihaylo Samus, konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Rusya'yla 2014'te başlayan savaştan beri Ukrayna'nın bölgede ve dünyada yeni yerini aradığını belirten Samus, bu bağlamda bölgenin liderlerinden olan Türkiye'yle iş birliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Samus, savunma alanında Türkiye'nin Ukrayna için en önemli partner ve başta Bayraktar İHA'lar olmak üzere Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu alanlarda Türkiye'nin savunma sanayisinin gelişmiş olduğuna işaret etti.

Türkiye'yle savunma alanında büyük ölçekte iş birliğinin askeri iletişim alanında ASELSAN'la yapıldığını ve bunun bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Samus, "Ukrayna, bir an önce NATO üyesi olmak istiyor. Bundan dolayı ordunun post-Sovyet sistemden NATO standartlarında modern bir sisteme geçişinde Türkiye'yle iş birliği çok önemli." dedi.

Samus, AB'de Çekya, Polonya, Romanya ve Baltık ülkeleri hariç ülkelerin ilkeleri gereği Ukrayna'yla iş birliğine ve teknoloji transferine yanaşmadığının altını çizerek "Türkiye, bu açıdan ayrışıyor ve karşılıklı faydaya dayanan açık bir iş birliğimiz var." ifadesini kullandı.

Türkiye'yle yapılan ADA tipi korvet projesi sayesinde transfer entegrasyonu teknolojisi alanında Ukrayna'nın gelişim kaydedeceğini dile getiren Samos, "Karadeniz'deki tehditleri göz önüne alırsak, donanmamızı geliştirmemiz çok önemli. Bir diğer proje de Ukrayna üretimi Neptün roketleri hedeflerin gösterilmesi konusunda Bayraktar İHA'larla eşgüdümlü olarak gemilerde de kullanılacak çünkü rokete hedef gösterilmezse bir işe yaramaz." diye konuştu.

Samus, Türkiye'nin bölge için politikasının belli olduğunu ve bundan dolayı "güvenilir bir stratejik partner" konumunda bulunduğunu kaydetti.

"İKİ ÜLKE BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR"

Doktrin Siyasal Çalışmalar Merkezi Uluslararası Siyaset Bölümü Koordinatörü Denis Moskalik de Ukrayna ve Türkiye'nin savunma alanında iş birliğine gitmesini sağlayan pek çok faktör olduğunu belirtti.

İki ülkenin farklı zamanlarda savunma sanayilerinin çıkış yaşadığını söyleyen Moskalik, Ukrayna'nın 1930-80'de altın çağını yaşarken, Türkiye'nin son 30 senede benzer bir çıkış yaşadığını ifade etti.

Moskalik, dönemsel farklardan dolayı Türkiye'de dijital teknolojilerde ilerleme yaşanırken Ukrayna'da üretim teknolojilerinin geliştiğini vurgulayarak "Bu nedenle iki ülke birbirini tamamlıyor." dedi.

Ukrayna ve Türkiye'nin İHA'lar, dijital sistemler, hassas silahlar, radyo frekans sistemleri, savunma sistemleri, yük havacılığı, motor üretimi ve gemi inşaatı olmak üzere pek çok alanda iş birliği yaptığını vurgulayan Moskalik, "İki ülkenin iş birliğinin amacı, kabiliyetlerini birleştirerek yeni modern silahların seri üretimini yapmak. Bu da ülkeleri klasik satıcı-alıcı ilişkisinden, yeni bir seviye iş birliğine taşıyor." dedi.

Dağlık Karabağ Savaşı'nın, modern savaşta İHA'ların gücünü gösterdiğine dikkati çeken Moskalik, şöyle devam etti:

"Azerbaycan ordusu, Türk İHA'ları sayesinde hızlı ilerleyebildi ve düşman silahlarını yok etti. Özellikle Bayraktar İHA'ları, savaşta 24 saate kadar çıkan uçuş performanslarıyla muadillerine göre öne çıkıyor. Dağlık Karabağ Savaşı'nda İHA'ların rolü, Ukrayna'nın topraklarını işgalden kurtarması için başarılı yöntemleri göstermesi açısından önemli bir tecrübe ve askeri açıdan incelenmeli. Dağlık Karabağ Savaşı gösterdi ki Türk silahları zaferin silahlarıdır."

"TÜRK TECRÜBESİ, UKRAYNA İÇİN EN UYGUN SEÇENEKTİR"

Moskalik, "Türkiye'yle iş birliğinin Ukrayna ordusunun savaş kabiliyetlerini NATO seviyesine çıkarabilmesi açısından oldukça önemli. İttifaktaki büyük ülkeler hariç, çoğu NATO ülkesi ciddi bir tehdit altında değil ve bu nedenle gelişmiş savunma sanayileri yok." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin gerek coğrafi konumu gerek ülkesi içindeki tehditler nedeniyle bağımsız bir savunma endüstrisine sahip olduğuna işaret eden Moskalik, "Bundan dolayı Türk tecrübesi, Ukrayna için en uygun seçenektir ve Türkiye'yle iş birliği, Ukrayna dış politikasının en önemli unsurlarından birisi konumundadır." dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Ademoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  dün akşam halk tv biden başkanlığını işliyordu. Baya bi heyecanlılardı.
  Cevapla
 • Hayrettin 1 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna natoya giremeyeceğini adı gibi biliyor Rusya kırıma girdi kievede girer saatlik iş putin için. Ukrayna gaz vermesin biz rusyayla karşı karşıya gelemeyiz
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Rusya Suriye, Kafkasya ve Libyadan çekilsin düşünürüz. Biz ne Amerikancıyız ne Rusçu nede ileride Çinci olacağız kendi politikamızı kendimiz belirleriz Ukrayna bize Rusyanın veya Amerikanın İsrail ve Avrupa yada Çin'in vermediği ağır sanayi, uzun menzilli füze sistemleri (Satan) ve Uçak ve Tank motoru gibi birçok teknolojide kapılarını açtı bizde onlara kendilerini savunabilecek seviyede savunma sanayine katkıda bulunuyoruz nasıl biz s400 alırken Amerikalıların bir laf söylemeye hakkı yoksa aynı şekilde bu konuda Ruslarında bize laf söylemeye hakkı yok çünkü etrafımızdaki bütün komşulara Amerikalılarla beraber müdehale ediyorlar.
  Cevapla
 • Şahin kara 1 ay önce Şikayet Et
  Dünya kabul etti. CHP istemiyor. Allah korusun. İktidar olsalar. İlk iş savunma sanayiini bitirmek olur. S400 ve iha siha projeleri durdurulur. Pkk tekrar aktif hale gelir. Yunan a garanti olarak araştırma gemilerimiz geri çekilip satılır. Ve niceleri. CHP li seçmen iyi düşünmeli.
  Cevapla
 • OZAN 1 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna bizim önemli bir müttefikimiz olabilir.kuzeyi, rusyayı baskılamak adına ukrayna çok iyi bir hamle.kazan kazan yaklaşımı yani.onların demode bile olsa çok güçlü motor yapma becerileri tecrübeleri ile bizim teknolojik yatırıma meyilli oluşumuz çok büyük fırsatlar doğurabilir.daha fazla makina silah ve stratejij birlik gerekli bence.
  Cevapla
 • Doğan 1 ay önce Şikayet Et
  CHP onun için mi ordudan rahatsız?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çiller anlattı: Erbakan'a 'derhal görevden alalım' dedim
Ziya Selçuk'tan son dakika erteleme açıklaması: Hızlı vaka artışı nedeniyle...