AB'deki veri kuralları ihlali nedeniyle WhatsApp'a para cezası hazırlığı

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın, Avrupa Birliği (AB) veri koruma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 50 milyon avroya varan para cezasına çarptırılabileceği bildirildi.

AB'deki veri kuralları ihlali nedeniyle WhatsApp'a para cezası hazırlığı
AB'deki veri kuralları ihlali nedeniyle WhatsApp'a para cezası hazırlığı
GİRİŞ 23.01.2021 23:41 GÜNCELLEME 24.01.2021 00:58
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Politico'nun internet sitesinde çıkan yazıda, WhatsApp’ın Avrupa'daki merkezinin yer aldığı İrlanda'da bulunan veri koruma kurumunun şirketin kişisel verileri kullanımına yönelik incelemesini sürdürdüğü kaydedildi.

İncelemenin, WhatsApp uygulamasının kişisel verilerin Facebook ile paylaşılması konusunda hatalar yaptığı ve Avrupa'daki kullanıcıları bu konuda gerekli biçimde bilgilendirmediği için başlatıldığı anımsatılan haberde, bunun AB çapında 2018 yılında yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ne (GDPR) aykırı olduğu belirtildi.

Haberde, şirkete verilecek ceza konusunda İrlanda Veri Koruma Kurumunun AB üyesi diğer ülkelerdeki ilgili mercilerle görüşmelerde bulunduğu, WhatsApp'ın AB kişisel veri kurallarındaki şeffaflık şartlarını ihlalden ötürü 30 ile 50 milyon avro arasında para cezası ile karşılaşabileceği ifade edildi.

AB veri düzenleyicilerinin kararı ile birlikte WhatsApp'ın kişisel verileri kullanış biçimini de değiştirmesi gerekeceğine dikkat çekilen haberde, söz konusu para cezasının bu yıl içinde açıklanmasının beklendiği kaydedildi.

Haberde, Facebook'un finansal raporlarında WhatsApp'a gelebilecek para cezası için 77,5 milyon avroluk bir kaynak ayırdığına dikkat çekildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Vatandaş Rıza 1 ay önce Şikayet Et
  Ben artık kullanmiyorum
  Cevapla
 • sinan 1 ay önce Şikayet Et
  ben sildim bip kullanıyorum..
  Cevapla
 • Mert 1 ay önce Şikayet Et
  50 Milyon değil, 500 milyon olmalı!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Aliyev: Türk ordusunun küçük modelini oluşturacağız
Bölge kırmızı alarm veriyor! Yüz yüze eğitime ara verildi