Paris'te sokakta kalan 150 göçmen kendilerini okula kapattı

Fransa'nın başkenti Paris'te kar yağışı nedeniyle soğukta kalan ve uzun süredir kalacak yer bulamayan yaklaşık 150 göçmen ile mülteci kendilerini bir okula kapattı.

Paris'te sokakta kalan 150 göçmen kendilerini okula kapattı
Paris'te sokakta kalan 150 göçmen kendilerini okula kapattı
GİRİŞ 25.01.2021 10:28 GÜNCELLEME 25.01.2021 10:28

Başkentin 16. bölgesindeki Erlanger Caddesi'nde bulunan kullanılmayan anaokuluna sığınan göçmen ve mültecilere insani yardım kuruluşu Ütopya 56 destek verdi.

Kuruluş Twitter hesabından, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a ve Paris Valiliğine "Temel haklara saygılı bir göçmen kabul politikasının" yürürlüğe girmesi çağrısında bulundu.

Ütopya 56'nın Paris Koordinatörü Mael de Marcellus, yetkililerin çoğu zaman göçmenlerin barınma sorununu görmezlikten geldiğini söyledi.

"SADECE BİR BİNAYI KAPATINCA ÇÖZÜM BULUNMUYOR"

Kuruluşun girişimleri neticesinde acil barınma ve mültecilerin korunmasından sorumlu Paris Belediye Başkan Yardımcısı Ion Brossat'ın kendileriyle iletişime geçtiğini anlatan de Marcellus, söz konusu kişilerin kısa süreliğine bir spor salonuna tahliye edilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

De Marcellus, "Sadece 6 saat bir binayı (okulu) kapatınca çözüm bulunuyor" diyerek, yetkililere birçok öneri sunduklarını ancak çoğu zaman dikkate almadıklarını söyledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Brossat, kalıcı bir yer bulununcaya kadar göçmen ve mültecileri spor salonunda ağırlayacaklarını kaydetti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Vatandaşı çileden çıkaran zam! 200 TL'nin üzerine çıktı
"Sokağı kaşıyorlar!" 18 Haziran Cuma 2021 gazete manşetleri