Gürcistan'dan Rusya'ya suçlama: Sorumlusu sizsiniz!

Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya'daki insan hakları ihlallerinden Rusya'nın sorumlu olduğunu duyurdu.

Gürcistan'dan Rusya'ya suçlama: Sorumlusu sizsiniz!
Gürcistan'dan Rusya'ya suçlama: Sorumlusu sizsiniz!
GİRİŞ 27.01.2021 13:16 GÜNCELLEME 27.01.2021 13:16

Gürcistan, ülkeden tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya'daki insan hakları ihlallerini denetlemenin Rusya'nın sorumluluğu olduğunu belirtti.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamayla Bakan Yardımcısı Khatuna Totladze'nin, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Evrensel Periyodik İncelemesi toplantısında ülkedeki insan haklarıyla ilgili Ulusal Rapor'u sunduğunu duyurdu. 

Açıklamada, Totladze'nin toplantıda, 2008'deki Güney Osetya Savaşı ile ilgili olarak Gürcistan'ın 2009'da Rusya'ya karşı açtığı davada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), savaş sırası ve sonrasında bölgedeki insan hakları ihlallerinden Rusya'nın sorumlu olduğuna dair 21 Ocak tarihli karara atıf yaptığı belirtildi.

Bakan Yardımcısı Totladze, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Rusya'nın kontrolü altındaki Abhazya ile Güney Osetya bölgelerinde insan hakları ihlalleri yaşandığını belirterek, konferansa katılan tüm ülke temsilcilerine sorunları aktardığını söyledi.

Her iki bölgenin Rusya'nın denetiminde olduğunu ve burada gerçekleşen insan hakları ihlallerinden Rusya'nın sorumlu olduğunu vurgulayan Totladze, "Raporda, işgal altında bulunan bu topraklardaki insan hakları durumuyla ilgili özel bir bölüm var." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Putin
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Canlı yayında duygu dolu anlar
Bitlis'te düşen helikopterin enkazından ilk görüntüler