Yunanistan ile yeni kriz! 6 aydır ses yok...

Yunanistan’da Gargara köyünde bulunan Osmanlı mezarlığındaki naaşların depolara taşınması iki ülke arasında krize yol açtı. Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Michael C. Diamessis önceki gün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı, naaşların İslam’a uygun bir şekilde defnedilmesi istendi.

Yunanistan ile yeni kriz! 6 aydır ses yok...
Yunanistan ile yeni kriz! 6 aydır ses yok...
GİRİŞ 25.02.2021 07:29 GÜNCELLEME 25.02.2021 08:50
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Ege Denizi’nde bilimsel araştırmalar yapan TCG Çeşme gemisine Yunanistan’a ait savaş uçaklarının tacizi nedeniyle Atina ile yaşanan gerilimin sıcaklığı devam ederken, iki ülke arasında bir de karada ‘mezarlık’ krizi çıktı.
 

Yunanistan'dan skandal çağrı! ‘Ayasofya’ya yeniden müze statüsü verilsin’


Yunanistan’ın kuzeyinde Halkidiki bölgesinde Gargara (Simandra) köyünde bir okulun bahçesinde yapılan inşaat kazısında, Osmanlı döneminden kalma mezarlığın bulunması ve 201 mezardaki naaşların Türkiye’ye haber verilmeden Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alınmasına Ankara eş zamanlı çifte diplomatik girişimle tepki gösterdi.

YUNAN ELÇİ ÇAĞRILDI

Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Michael C. Diamessis önceki gün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin de aynı gün Yunanistan Dışişleri nezdinde girişimde bulundu ve inşaat faaliyetlerinin durdurulmasını ve naaşların İslam inancına uygun şekilde yeniden yerlerine defnedilmesini talep etti. Atina Büyükelçisi Özügergin, “Sorunun çözümü için Yunanistan tarafıyla temas halindeyiz” dedi.

KONSOLOSLUK TAKİPTE

Dışişleri Bakanlığı’nın bilgilendirmesine göre, Gargara köyündeki bir okul bahçesinde yapılan spor salonunun inşaatı sırasında Osmanlı döneminden kalma Müslüman mezarlığına rastlandığı yönünde basında çıkan haberler üzerine Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu yetkilileri, söz konusu köyü ziyaret etti ve yerel Yunan makamları nezdinde derhal girişimde bulunarak bilgi talep etti. Mezarlığın Osmanlı döneminden kaldığı, kafatasları ve diğer vücut kemiklerinin kıbleye dönük olmaları ile 201 mezardan birine ait tek Osmanlı mezar taşı bulunmasından anlaşıldı.

‘İNŞAAT DURSUN’ TALEBİ

Olayın araştırılması sonrası Dışişleri Bakanlığı şu bilgileri paylaştı: “Bu girişimlerimiz neticesinde, söz konusu inşaat alanında ecdadımıza ait 201 mezarın bulunduğu, ancak ülkemize bilgi verilmeden naaşların yerel makamlarca Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alındığı öğrenilmiştir. Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağrılarak ve Atina’da Büyükelçimizce Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur. Mezarlar hakkında daha önceden bilgi verilmemiş olmasına ilişkin izahat istenmiş, inşaat çalışmalarının derhal durdurulması, muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlarımıza uygun şekilde ve bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesi ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun gösterilmesi talep edilmiştir.” 

ORASI ESKİ TÜRK YERLEŞİMİ

Yunanistan’ın kuzeyindeki Selanik’e yaklaşık 90 km uzaklıktaki Halkidiki Yarımadası’ndaki Gargara (Simantra) köyünde Osmanlı döneminde yaklaşık 160 Türk aile yaşıyordu. Köyde halen yaşayan Türk yok.

Lozan Mübadelesi ile Gargara’ya çoğu Erdek ve Kapadokya’dan gelen Rum göçmenler yerleştirildi. İlçenin nüfusu yaklaşık 2.500 kişi.

Türkiye ile Yunanistan arasında gerilime neden olan olay ise altı ay öncesine kadar geri gidiyor. O dönemde okulun yanında spor sahası yapmak için kazı yapılmaya başlanınca bir Müslüman mezarlığı bulunuyor.

Ancak Yunan makamları, geçen süre içinde mezarlığın varlığından Türkiye’yi haberdar etmedi. Yerel bir gazetede, Gargara’da Müslüman mezarlığı bulunduğu haberi yayınlanınca, Türkiye harekete geçti.

Türkiye’nin diplomatik girişimleri üzerine Yunan makamların ilk tepkisi, “Biz ölülere saygılıyız. Konuyu bir şekilde hallederiz” olduğu öğrenildi.

Şimdi Türkiye, mezarlığın bulunduğu alandaki inşaat çalışmalarının derhal durdurulmasını, muhafaza altında tutulan naaşların İslam inancına uygun şekilde ve bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesini ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun bir tabela ile gösterilmesini istiyor.

Hürriyet

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Arif 1 ay önce Şikayet Et
  Maalesef hem oradaki ataların mezarları hem buradaki rumların mezarları talan edildi. Hadi o düşmanlıktan diyelim. Peki kendi şehirlerimizde park bahçe için rant için baraj yapmak için yok edilen mezarlıklar ne olacak? Neyse diyorum neticede hepimiz faniyiz. Mezar bile...
  Cevapla
 • istanbul 1 ay önce Şikayet Et
  Biz de Selanik gocmeniyiz. Ve bu mesele içimde hep yara. Acaba dedelerin ninelerim oradaki mezarları yerinde mi, acaba üstüne binalar mi yapildi ...yazık Balkanların elimizden çıkması kadar acı bir şey yok Osmanlı'nın moral olarak bitmesi boyle başladı . Allah bir gün ata topraklarinin bize geri dönmesini nasip etsin...
  Cevapla
 • Celal 1 ay önce Şikayet Et
  Şişli de Bağlarbaşı ve bir çok yerde güzel plaza yapılacak yerler var ölü ölü duruyor içindekileri bizde atalım gitsin.
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  hazır olun yiğitlerim ufukta savaş göründü
  Cevapla
 • karaman 1 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı mezarlığı varsa orası Türk toprağıdır. Orada hak iddia etmeliyiz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  O zaman Çin seddi ile viyana arasını kaptmamız lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sigara içenler koronaya yakalanmıyor demişlerdi! Skandal ortaya çıktı
İslam Memiş'ten bomba Thodex açıklaması: 2 milyar dolardan çok daha fazla