İngilizleri pandemi sonrası telaşı sardı! İstanbul Londra'nın tacını alacak

Dünya havacılık sektörünün doğuya kaymasına, İstanbul Havalimanı’nın büyüme potansiyeli eklenince İngilizleri pandemi sonrası telaşı sardı.

İngilizleri pandemi sonrası telaşı sardı! İstanbul Londra'nın tacını alacak
İngilizleri pandemi sonrası telaşı sardı! İstanbul Londra'nın tacını alacak
GİRİŞ 21.04.2021 02:07 GÜNCELLEME 21.04.2021 02:07
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İstanbul'un dünya havacılık sektöründeki yeri ve potansiyeli artık iyiden iyiye hissedilmeye başlandı. İngiltere basınının geniş yer ayırdığı 'Londra Heathrow'un tacını İstanbul alacak' başlığı ile verdiği analiz, havacılık sektörü uzmanı Ralph Anker'e ait. Avrupa'nın en büyük havalimanlarından biri olan Heathrow Havalimanının yerini alma konusundaki iddianın arkasında ise rakamlar ve havacılıktaki doğuya doğru kayış var.

TÜRKİYE, RUSYA VE UKRAYNA ÇIKIŞTA

Anker'in analizi de Batı Avrupa'daki havalimanlarının doğudaki rakiplerine göre çok daha hızlı bir şekilde yolcu kaybetmesine dayanıyor. Uzmanın uyarısı, Batı Avrupa'daki havalimanlarının doğudaki rakipleri olan Rusya, Türkiye ve Ukrayna'dan çok daha hızlı eridiği yönünde.

The Independent'a konuşan Anker, "Hava yolculuğu talebindeki bu dramatik doğu kayması, Rusya ve Türkiye'deki devasa iç pazarlardan kaynaklanıyor. Ağırlıklı olarak uluslararası trafiğe dayanan Heathrow gibi havalimanları, sonunda iyileşecek olsa da, İstanbul'un yeni kısıtlamasız mega havalimanı, muhtemelen kendisini Avrupa'nın en işlek havalimanı haline getirmiş olacak" değerlendirmesinde bulundu.

2019'UN YÜZDE 8'İNDE KALDI

Sadece iki yıl önce Atatürk Havalimanı'nın yerini alan İstanbul Havalimanı, birkaç yıl içinde yılda 200 milyon yolcuyu ağırlayabilecek kapasiteye ulaşacak. Bu rakam 2019'daki yolcu sayısının dört katı. 2019'da Londra Heathrow 81 milyon yolcuyla Avrupa'nın en yoğun olduğu şehirdi; Paris CDG 76 milyon, Amsterdam 72 milyon ve Frankfurt da 71 milyon kişilik bir rakama ulaşmıştı.

Neredeyse tüm Avrupa havalimanları, koronavirüs krizi sırasında yolcu sayılarının düştüğünü gördü, ancak Heathrow özellikle daha ağır bir darbe aldı. Havalimanı, Mart 2021'de 2019 yolcularının yalnızca yüzde 8'ini misafir edebildi. Amsterdam yüzde 12 ile büyük dört havalimanı arasında ikinci sırada yer aldı; Paris CDG yüzde 15 ve Frankfurt yüzde 16'da kaldı.

 

KAYNAK: SABAH.COM.TR
ETİKETLER
ingiltere THY
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Cihan 2 hafta önce Şikayet Et
  Içimizdeki hainlere gelsin bu yazı...
  Cevapla
 • Salih Vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  Dışgücler hepsi bizi kıskanıyor ve bizden korkuyor
  Cevapla
 • medo 2 hafta önce Şikayet Et
  Sen ekonomisini ve para birimini en çok beğendiğin ülkeye gidebilirsin. Biz bu memleketten memnunuz, sonuna kadarda mücadele edeceğiz. Herhalde o ülkelerdeki hayatı Amerikan filmlerinde ki hayat gibi zannediyorsunuz. İngiltere gibi bir memlekette bile Londra'da yüzbinlerce evsiz olduğundan, geçenlerde Unisef'in İngiliz çocuklarına yardım başlattığından, Amerika'da insanların çoğunun sadece faturaları ödemek için çırpındığından haberiniz yok. İşiniz gücünüz kendi memleketinizi, kendi değerlerinizi kendi milletinizi kötülemek.
  Cevapla
 • Volkan 2 hafta önce Şikayet Et
  Hee batık ekonomimizi ve beş kuruş değeri olmayan para birimimizi çok kıskanıyorlar.
  Cevapla
 • bekir 2 hafta önce Şikayet Et
  onların istanbul havaalanı umurlarında bile değil sömürgelerinden havaalanlarının kaç katı para kazanıyorlar
  Cevapla
 • Kerim 2 hafta önce Şikayet Et
  Her kuruşun ve onlara olan ihtiyacın peşindeler
  Cevapla
 • Panama 2 hafta önce Şikayet Et
  Hep olacak yapacak kalacak kalkacak
  Cevapla
 • Alper 2 hafta önce Şikayet Et
  Geçmişi yada şu anı değil, geleceği konuşmak.
  Cevapla
 • altan 2 hafta önce Şikayet Et
  Evet koçum Allah da Peygamber gelecek zamanı cak cekli konuşmuştur, gerçi onlar kesin konuşur. Bir tane de örnek vereyim de yeisn ümitsizliğine bir şifa llur inşallah: Allah nurunu tamamlayacak.
  Cevapla
 • vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  Doğru söze ne hacet..
  Cevapla
 • chpkk 2 hafta önce Şikayet Et
  icimizdeki irlandalilara kalsak hicbirsey yapilmaz ulkeye bir civi bile cakilmaz. Bunlar karsi cikiyorsa yapacaksin bu kadar net
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Terör devleti İsrail Kudüs'te yine saldırıya geçti
Başkan Erdoğan: Terör devleti İsrail Kudüs'teki Müslümanlara ahlaksızca saldırmaktadır