Akdeniz'de tekne kazası! 100'ün üzerinde göçmen hayatını kaybetti

Akdeniz'in orta kesiminde düzensiz göçmenleri taşıyan lastik botun battığı ve en az 100 göçmenin hayatını kaybettiği bildirildi.

Akdeniz'de tekne kazası! 100'ün üzerinde göçmen hayatını kaybetti
Akdeniz'de tekne kazası! 100'ün üzerinde göçmen hayatını kaybetti
GİRİŞ 23.04.2021 00:47 GÜNCELLEME 23.04.2021 00:47
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Cenevre merkezli Uluslararası Göç Örgütünün (IOM) Twitter hesabından yapılan açıklamada, Orta Akdeniz'de meydana gelen deniz kazasında en az 100 kişinin yaşamını yitirdiğine dair raporlar olduğunu duyurdu.

Açıklamada, "Bu son trajediden dolayı üzüntü duyuyoruz ve devletlere Akdeniz'de arama kurtarma gemilerini yeniden konuşlandırma çağrımızı yineliyoruz." ifadesi kullanıldı.

Akdeniz’de arama-kurtarma çalışmalarına katılan Fransız sivil toplum kuruluşu SOS Akdeniz’den yapılan açıklamada da "Bugün saatler süren aramanın ardından en büyük korkumuz gerçek oldu. Ocean Viking mürettebatı, Trablus’un kuzeydoğusundaki bir lastik botun enkazına tanık olmak zorunda kaldı. Söz konusu botun 130 kişi taşıdığı ve zor durumda olduğu çarşamba sabahı rapor edilmişti." ifadeleri kullanıldı.

SOS Akdeniz'e ait Ocean Viking gemisinin olay yerine ulaşmasının ardından olay yerinde en az 10 ceset tespit ettiği ve hayatta kalan kimseye rastlanmadığı bilgisi de paylaşıldı.

Açıklamada, enkazına ulaşılan bot dışında iki botun daha zor durumda olduğuna dair bilgi geldiği belirtilirken, bölgedeki arama-kurtarma operasyonlarının herhangi bir etkili bir devlet koordinasyonunun yokluğunda çok zor şartlar altında gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

STK'nin açıklamasında, 2021'in başından bu yana Akdeniz’in orta kesiminde 350'den fazla kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

İBRAHİM KALIN: 'ÖLEN İNSANLAR DEĞİL, İNSANLIKTIR'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Akdeniz'deki tekne kazasına ilişkin, "mağdurun ve mazlumun sahipsiz kaldığı bir dünyada ölenin insanlar değil, insanlık olduğunu" ifade etti.

Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Uluslararası Göç Örgütünün, Akdeniz'deki tekne kazasında en az 100 düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiğine ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

"Kalbi ve vicdanı olmayan bir dünya sisteminin günah defterine yazılan kaçıncı cürümdür bu?" diye soran Kalın, "İnsanlığın uyanması için daha kaç masum can kaybedilmeli? Mağdurun ve mazlumun sahipsiz kaldığı bir dünyada ölen insanlar değil, insanlıktır." ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • M. Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  yunanlılar ve avrupalılar batırmıştır..
  Cevapla
 • Malatyalı 1 hafta önce Şikayet Et
  Yunanistan batırmıştır
  Cevapla
 • masum 1 hafta önce Şikayet Et
  Sınır kapılarını açın ki denizden değil karadan gitsinler ey devlet yetkilileri!
  Cevapla
 • 44((◉‿◉))44 1 hafta önce Şikayet Et
  Kesin yunanlılar batırmıştır
  Cevapla
 • Ndr 1 hafta önce Şikayet Et
  Derhal dünyada ki tüm mültecilerin ülkemize getirilmesi lazım
  Cevapla
 • şşşhhh 1 hafta önce Şikayet Et
  sakin ol şampiyon
  Cevapla
 • .... 1 hafta önce Şikayet Et
  Ulan var yaa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bu etin kilosu 10 bin TL! Araba teklif eden bile oluyor...
İçişleri Bakanlığı duyurdu: Operasyon başlatıldı