Japonya’da Covid-19 yardım fonu ile “kalamar heykeli” inşa edildi

Japonya’da sahil kasabası Noto’da Covid-19 yardım fonunda sağlanan paralar ile devasa bir kalamar heykeli yapıldığı ortaya çıktı.

Japonya’da Covid-19 yardım fonu ile “kalamar heykeli” inşa edildi
Japonya’da Covid-19 yardım fonu ile “kalamar heykeli” inşa edildi
GİRİŞ 05.05.2021 03:15 GÜNCELLEME 05.05.2021 03:17
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Japonya'nın Ishikawa eyaletine bağlı Hosu Bölgesi'nde bulunan sahil kasabası Noto’da Covid-19 yardım fonunda sağlanan paralar ile devasa bir kalamar heykeli yapıldığı ortaya çıktı.

Ulusal çapta salgınla mücadele için verilen hibeler ile 800 milyon yen (7,3 milyon dolar) yardım alan sahil kasabası, yardım parasının 25 milyon yenlik (228 bin 500 doları) kısmı ile dev bir kalamar heykeli yaptırdı. 13 metre uzunluğundaki heykelin, yardım paraları ile yaptırılması ise halkın tepkisini çıktı.

Sağlanan yardım fonlarının doğrudan Covid-19 yardımları için harcanması gerekmese de, salgının devam ettiği göz önüne alınca birçok kişi heykele bu kadar para harcanmasını eleştirdi. Bölge sakini Chunichi Shimbun yaptığı açıklamada, paranın tıp personeli ve uzun süreli bakım tesisleri gibi "acil destek" için kullanılabileceğini ifade etti.

Notolu yetkililer ise, heykelin turistleri salgından sonra kasabaya geri çekme amaçlı uzun vadeli bir planın parçası olduğunu ifade ederek, heykelin turistik bir cazibe merkezi olacağını ve Noto'nun ünlü uçan kalamarının tanıtımına yardımcı olacak uzun vadeli bir stratejinin parçası olduğunu belirtti.

 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Türk Vatandaşı 2 gün önce Şikayet Et
  Bir araştırın bakiim chpkk'nın orada şubesi mi var?
  Cevapla
 • vatan 2 gün önce Şikayet Et
  CHP Noto ilçe başkanlığı gururla sunar...
  Cevapla
 • Kerem 2 gün önce Şikayet Et
  Çekik gözlü CHP liler işbaşında. Adamlar en azından bizde kimsenin ne olduğunu anlamadığı ucubeler yerine bir canlının heykelini yapmışlar.
  Cevapla
 • Hamdi 3 gün önce Şikayet Et
  Süper bir Heykel yapmışlar. Japonlar böylesine güzel bir Heykel yapamazlar zannetmiyorum. Kesin Cümbür Heykelci Partisi, eşitsiz ustalığıyla yardım etmiştir.
  Cevapla
 • Salih 3 gün önce Şikayet Et
  Bari paranın gitti yeri görüyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Akar'dan son dakika Mısır açıklaması: Bazılarını korkutuyor
Sözcü Kalın'dan işgalci İsrail'e tepki: Bunun hesabını soracağız