İspanya'da 2024'ten itibaren tüm otoyolların ücretli olması planlanıyor

İspanya'da sol koalisyon hükümeti, 2024'ten itibaren ülkedeki tüm otoyolların ücretli olmasını öngören bir plan hazırladı.

İspanya'da 2024'ten itibaren tüm otoyolların ücretli olması planlanıyor
İspanya'da 2024'ten itibaren tüm otoyolların ücretli olması planlanıyor
GİRİŞ 07.05.2021 13:01 GÜNCELLEME 07.05.2021 13:01

İspanya Ulaştırma Bakanlığınca hazırlanan ve Avrupa Birliği Komisyonu'na da sunulan plan gereği, ülke genelinde 14 bin kilometreyi bulan kara yolları ağının bakımı için gerekli fonları garanti etmek üzere, 2024'ten itibaren iki veya üç şeritli tüm otoyolların kullanımının ücrete tabi tutulması isteniyor.

Hükümet kaynakları henüz otoyollar için resmi ücret belirlenmediğini açıklarken, İspanyol basını, kilometre başına 1-5 sent arasında ücret alınması yönünde çalışma olduğunu yazdı.

6-31 EURO ARASINDA GEÇİŞ ÜCRETİ

Basın, 621 kilometrelik Madrid-Barselona otoyolunu kullanan araçlardan 6 euro 21 sent ila 31 euro 5 sent arasında geçiş ücreti alınabileceğini yazdı.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, yolların bakım maliyetlerini karşılamak için son yıllarda kaynak arayışı olduğunu ve çözümün düşük tutulan ücretli geçişle sağlanabileceğini savundu.

"HİZMETLER İÇİN ÜCRET ALINMALI"

Trafik Genel Müdürü Pere Navarro da "Tüm Avrupa'da otoyolların bakımı için ücret alınıyor. Tren kullandığınızda ödüyorsunuz, otoyolları kullanan da öder. Altyapı hizmetleri için ücret alınmalı. Bu bir devlet sorunu. Herkesin anlaşması iyi olur. Otoyolların bakımı için devlet bütçesi talep edemeyiz" dedi.

Hükümetin, tüm otoyollarını ücretli yapma girişimi, muhalefet partilerinin yanı sıra halktan da tepki aldı.

İspanya'da mevcut durumda özerk yönetimlere bağlı olarak, çoğunluğu ülkenin kuzey kesiminde olmak üzere bazı otoyollardan ücretli geçiş yapılıyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Jakoben CHP'nin fonladığı Halk TV'de İbrahim Tatlıses ve ABD'li Rifkin kıyaslaması
ABD'den Suriye'de 'Türkiye' karşıtı yeni adım! Kara harekatı öncesi başladılar...