Küçük bebek böyle kurtarıldı

İspanya ile Fas arasında yaşanan diplomatik krizin etkisiyle Fas'tan İspanya'nın Ceuta kentine geçen düzensiz göçmenlerin sayısı artmaya devam ediyor.

Küçük bebek böyle kurtarıldı
Küçük bebek böyle kurtarıldı
GİRİŞ 20.05.2021 16:44 GÜNCELLEME 20.05.2021 16:44
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Fasgöçmenlerin 17 Mayıs'ta saat 02.00'den itibaren başlattıkları ve Fas yönetiminin göz yumduğu düzensiz göç akınıyla Ceuta kentinin kuzey (Benzu) ve güney (Tarajal sahili) sınırlarından yüzerek ya da yürüyerek son iki günde 8 binden fazla kişi İspanya'ya geçti.

İspanya İçişleri Bakanlığı, Kuzey Afrika'daki İspanyol toprağı Ceuta kentine 17 Mayıs'tan bu yana yasa dışı yollardan geçiş yapan 8 bin kadar düzensiz göçmenin çoğunluğunu Fas'a geri gönderdiğini açıkladı.

Öte yandan Yerel basında yer alan habere göre, Fas güvenlik güçleri, ülkenin kuzeyindeki Fnideg kenti ile İspanya'nın Ceuta kenti arasındaki sınırdan geçmek isteyen yüzlerce gence izin vermedi.

Ceuta kentine ulaşmak umuduyla bölgeye gelen gençler, kendilerine engel olan güvenlik güçlerine taşlarla saldırdı.

Fas yönetimi, halkının ticari mal kaçakçılığı yaparak geçimini sağladığı Fnideg kenti ile İspanya idaresindeki Ceuta kenti arasındaki sınır kapısını Aralık 2019'da kapatmıştı. Bu tarihten itibaren sosyal ve ekonomik kriz yaşayan kent sakinleri, şubat ayında yaşam koşullarını protesto etmek için gösteriler düzenlemişti.

Aileler açık denizden İspanya'ya geçmeye çalışırken, dramatik sahneler de çekildi. AP'deki karede İspanyol Guardia Civil memuru küçük bir bebeği kurtarırken böyle görüntülendi.

Faslı göçmenlerin 17 Mayıs'ta saat 02.00'den itibaren başlattıkları ve Fas yönetiminin göz yumduğu düzensiz göç akınıyla Ceuta kentinin kuzey (Benzu) ve güney (Tarajal sahili) sınırlarından yüzerek ya da yürüyerek son iki günde 8 binden fazla kişi İspanya'ya geçti.

Batı Sahra meselesinden dolayı son dönemlerde ciddi gerginlikler yaşanan İspanya-Fas ilişkileri, İspanya'daki sol koalisyon hükümetinin 22 Nisan'da ayrılıkçı Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali'yi, yakalandığı COVID-19 hastalığından dolayı tedavi görmesi için gizlice ülkeye getirip Logrono kentindeki bir hastaneye kaldırmasıyla diplomatik krize dönüşmüştü.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Adalı 3 ay önce Şikayet Et
  Allahım şu günahsızlar hürmetine bizi affet dünyaya adaleti hakim kılmak nasip et amin
  Cevapla
 • TR - SAKARYA 3 ay önce Şikayet Et
  insanlik ölmemis dedirten görüntü, İspanyol Guardia Civil memurunu taktir ediyor gönülden kutluyorum, helal olsun !!!
  Cevapla
 • kaan 3 ay önce Şikayet Et
  allah sizi bildigi gibi yapsın hiç mi vicdan yok sizde devletimizden ricamızdır fas ne kadar göçmen varsa türkiyeye getirilsin biz kardeşlerimize bakarız
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Nükleer tehdide füzeli yanıt!
İşte Türkiye'nin İHA ve SİHA ordusu! (Türkiye'nin havadaki çılgın projesi)