Reuters: Erdoğan ABD'li şirketlerle görüşecek

Reuters'a konuşan kaynaklar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 26 Mayıs Çarşamba günü (yarın) 20 büyük ABD şirketiyle Türkiye'ye yatırımı görüşeceğini ve toplantıya Microsoft ve Netflix'ten temsilcilerin de katılacağını belirtti.

Reuters: Erdoğan ABD'li şirketlerle görüşecek
Reuters: Erdoğan ABD'li şirketlerle görüşecek
GİRİŞ 25.05.2021 09:40 GÜNCELLEME 26.05.2021 08:12
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İngiliz haber ajansı Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çarşamba günü ABD'nin önde gelen 20 büyük şirketinin üst düzey yetkililerle bir araya gelecek ve Türkiye'ye yatırımı görüşecek.

Haber ajansına konuşan üç farklı kaynak, bu görüşmenin Haziran ayında gerçekleşmesi planlanan Biden-Erdoğan görüşmesi öncesinde de kritik bir öneme sahip olduğunu aktardı.

26 Mayıs'ta konferans görüşmesi şeklinde gerçekleşecek ve Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi, TOBB ve ABD Odalar Birliği'nin katılacağı toplantı ile ilgili bilgi veren bir kaynak, "Bu görüşme 14 Haziran'da Brüksel'deki NATO Zirvesi sırasında planlanan Biden ve Erdoğan görüşmesi için hazırlandı" yorumunu yaptı.

"AMACI MESAJ VERMEK"

Reuters'a ismini vermeden açıklama yapan sektörden bir yetkili, "Bu görüşmenin amacı Biden ile yüz yüze görüşmeden önce ABD'li şirketlerin nabzını yoklamak, ön çalışma yapmak" dedi. Bu yetkili, "Ankara, hem ülke içinde hem de uluslararası arenada Türkiye'nin önemli bir partner olduğunu vurgulamak istiyor" dedi.

"HERHANGİ BİR BİLGİ PAYLAŞILMAYACAK"

Yarın gerçekleşecek zirveye Microsoft ve Netflix'ten temsilcilerin katılacağı belirtilirken, ABD Odalar Birliği Sözcüsü, "Bu görüşme özel olacaktır ve kayıt altına alınmayacaktır. Dolayısıyla bu görüşmeden herhangi bir detay paylaşılmayacaktır" dedi.

"ERDOĞAN SORULARI YANITLAYACAK"

Reuters’a konuşan ve ismini açıklamayan bir diğer yetkili de, "Bazı şirketlerin üst düzey yöneticileri ve CEO'ları da görüşmeye katılacak. Görüşmede Erdoğan'ın bir konuşma yaparak, Türkiye'de yatırım ve iş yapış şekilleriyle ilgili soruları yanıtlaması bekleniyor" dedi.

KAYNAK: REUTERS
YORUMLAR 2
  • TRT World'e Destek 1 yıl önce Şikayet Et
    Netflix gelmesin.
    Cevapla
  • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
    Başüstüne emrin olur ben reis'e söylerim!!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Nebati'den Kılıçdaroğlu'na sert eleştiri
MHP'li Mevlüt Karakaya'dan Başkent Kulusi'nden son dakika açıklamaları!