ABD'den medya darbesi: El koydu!

ABD’nin İran merkezli uluslararası medya kuruluşları Press TV ve Al-Alam ile Husilerin kontrolündeki televizyon kanalı Al Masirah'ın internet sitelerine el koyarak erişimi durdurduğu iddia edildi.

ABD'den medya darbesi: El koydu!
ABD'den medya darbesi: El koydu!
GİRİŞ 22.06.2021 22:12 GÜNCELLEME 23.06.2021 11:10
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

ABD’nin İran merkezli uluslararası medya kuruluşları ile Husilerin kontrolündeki medya kuruluşunun internet sitelerine el koyarak erişimi durdurduğu iddia edildi. ABD’nin hedef aldığı iddia edilen medya kuruluşları ise İran merkezli Press TV ve Al-Alam ile Husilerin kontrolündeki Lübnan merkezli televizyon kanalı Al Masirah'ın internet siteleri olduğu belirtildi. İddialara ilişikn resmi doğrulama da bir süre sonra yapıldı.

ABD ELE GEÇİRDİ UYARISI

Söz konusu sitelere ait alan adlarını ziyaret eden kullanıcılar, “Sanayi ve Güvenlik Bürosu, İhracat İcra Dairesi ve Federal Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen bir kolluk eyleminin parçası olarak 18 USC 981, 982 ve 50 USC 1701-1705 uyarınca çıkarılan bir el koyma emri uyarınca Birleşik Devletler Hükümeti tarafından ele geçirildi” uyarısı ile karşılaştı.

Mesajda, biyolojik, nükleer ve teknolojik kaçakçılık suçları nedeni ile sitelere el konulduğu ifade edilirken, mesajın altında ise ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Ticaret Bakanlığının logoları yer aldı. Sosyal medyada bazı kullanıcılar ise İngiltere, Avusturalya gibi farklı ülkelerden söz konusu sitelere erişimin açık olduğunu iddia etti. 

AÇIKLAMA YAPILDI

ABD Yabancı Varlıkları Koruma Ofisinin (OFAC) 22 Ekim 2020'de IRTVU'yu İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü tarafından yönetildiği için yaptırım listesine aldığına işaret edilen açıklamada, bu listedeki kurum ve kuruluşların internet sitesi ve domain hizmetlerinden, OFAC lisansı olmadıkça yararlanamayacağı kaydedildi.

Açıklamada IRTVU'nun yaptırım listesine alınma nedeninin de ABD seçimlerine ilişkin yanlış bilgi yaymak olduğu anımsatılarak, el konulan 33 internet sitesinin domain adreslerinin OFAC onaylı olmadığı belirtildi.

LİSANSA SAHİP OLMADIĞI BELİRTİLDİ

Kataib Hizbullah'ın da 2 Temmuz 2009'da OFAC tarafından yaptırım listesine alındığını ve bu örgütün ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından "terör örgütü" olarak tanındığının kaydedildiği açıklamada, bu örgütle bağlantısından dolayı el konulan 3 internet sitesinin de yine OFAC lisansına sahip olmadığının altı çizildi.

Açıklamada, "El konulan internet siteleri ABD Ticaret Bakanlığı Endüstri ve Güvenlik Ofisi, İhracat Uygulamaları Ofisi ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından soruşturulmuştur. Ulusal Güvenlik Birimi Karşı İstihbarat ve İhracat Kontrol Birimi ise el koyma işlemini gerçekleştirmiştir." bilgisi yer almıştı.

Press TV, İran’ın devlet medya ajansı olan İran İslam Cumhuriyeti Yayıncılığının (IRIB) 2007 Temmuz ayından bu yana uluslararası olarak İngilizce dilinde hizmet veren medya kuruluşudur. Al-Alam ise, 2003 yılından bu yana Orta Doğu ve Akdeniz bölgesindeki izleyicilere Arapça, Farsça ve İngilizce olarak yayın veriyor. El-Masirah, 2015’ten bu yana Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Yemen'deki Husilerin kontrolünde yayın yapan bir televizyon kanalı olarak biliniyor.

ABD, 92 İNTERNET SİTESİNİN ALAN ADINA EL KOYMUŞTU

ABD Adalet Bakanlığı geçtiğimiz yıl ekim ayında, İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) tarafından küresel bir dezenformasyon kampanyasında kullanıldığını iddia ederek, 92 internet sitesinin alan adına el koymuştu. Bakanlık, internet sitelerinin hem ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını hem de Yabancı Ajans Kayıt Yasasını (FARA) ihlal ettiğini iddia etmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • tabi 3 ay önce Şikayet Et
  sahte demokrasi çalışıyor.
  Cevapla
 • Muhammed 3 ay önce Şikayet Et
  Yok canım ABD el koymamıştır. Bunlar hep danışıklı dövüş. ABD ile asıl kavga eden biziz...
  Cevapla
 • adalet 3 ay önce Şikayet Et
  bir suru pkk kanali var yayin yapan kapat engel koy biz de cok suclarin cezasi bile yok usa kanunlari deyip bol ceza vermek gerek ev hapis denen bir sacmalik daha var ev hapsi yerine tarim tarla agac ekme temizlik gørevi ver evde yat hapis say ne sacmalik bunlar ne cekiyor hic olmaz ise orman da agac eksin temizlik yapsin sucun cezasi olur eve git tv bak denmez
  Cevapla
 • futbol haber degil 3 ay önce Şikayet Et
  facebook youtube kulanmayin
  Cevapla
 • ilahi adaleTürkiye 3 ay önce Şikayet Et
  Birisi basın özgürlüğü desin hadi ağa babanız dostunuz tek tuşla işi bitirmiş hav yapın bakim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sisi ve Anastasiadis'i ağırlayan Miçotakis'ten açıklama: Türkiye'yi kınıyoruz
İsrail gazetesinden şaşırtan itiraf: Erdoğan'ın yeri doldurulamaz