O Fransız şirketten Suriye'de bir skandal daha! Bunu da yaptılar...

Fransa devletinin, çimento şirketi Lafarge'ın terör örgütü DEAŞ ile arasındaki anlaşmadan bilgisi olduğu ortaya çıktı.

O Fransız şirketten Suriye'de bir skandal daha! Bunu da yaptılar...
O Fransız şirketten Suriye'de bir skandal daha! Bunu da yaptılar...
GİRİŞ 14.07.2021 07:52 GÜNCELLEME 14.07.2021 07:52
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Türk Silahlı Kuvvetleri, 2018 başında Surşye'nin kuzeyin terör örgütü YPG'ye yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Operasyonu sonrası, örgütün kapasitesinin üstünde inşa edilmiş yer altı sığınakları ve yapıları ortaya çıkarmıştı.

Fransız çimento şirketi Lafarge'ın, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin bölgede yapılanmasına, yer altı sığınakları oluşturmasına verdiği desteğin deşifre edilmesinin ardından, bir skandal gelişme daha yaşandı.

LAFARGE, SURİYE'DE DEAŞ'A HARAÇ VERDİ

Liberation gazetesinin özel haberine göre, Fransız istihbarat servisine ait Ağustos 2014 tarihli gizli notta, Lafarge'ın Suriye'de faaliyetlerini devam ettirebilmek için DEAŞ ile anlaşma yaptığı belirtiliyor.

FABRİKA, DEAŞ'IN YÖNETİMİ ALTINDA ÇALIŞTI

Fabrikayı ele geçiren DEAŞ'ın Lafarge'a ticari faaliyetlerini sürdürmesi ve kontrolündeki bölgelerde ulaşım izni verdiği yer alan notta, bu iznin arkasında bir anlaşma olduğu ifade ediliyor.

Notta, iznin belli bir ücret karşılığı alındığı kaydediliyor.

FABRİKA, 2014'TEN BERİ DEAŞ'IN ELİNDEYDİ

Haberde, anlaşma tarihinde Lafarge'ın Suriye'nin kuzeyindeki Celebiye'de bulunan çimento fabrikasının kontrolünü halen elinde tuttuğu, terör örgütünün fabrikayı 2014 Eylül ayında ele geçirdiği belirtildi.

TERÖR ÖRGÜTÜNE FİNANSMAN, ANLAŞMAYI İHLAL

Söz konusu notun, Lafarge'ın DEAŞ'a haraç vermesine ilişkin hakkında açılan "terör örgütüne finansman sağladığı", "ambargoyu ihlal ettiği" ve "işçilerinin hayatını tehlikeye attığı" soruşturmalarını yürüten sorgu yargıçlarına iletildiği vurgulandı.

Paris Temyiz Mahkemesinin Lafarge'a 15 Temmuz'da söz konusu soruşturmalara ilişkin nihai suçlamaları yöneltmesi bekleniyor.

DEAŞ VE YPG DAHİL TERÖRİSTLERE 13 MİLYON EURO VERDİLER

Lafarge, 2013-2014 yıllarında Suriye'deki faaliyetlerini sürdürebilmek için aralarında DEAŞ'ın da bulunduğu terör örgütlerine 13 milyon euro haraç ödemekle suçlanıyor.

TERÖRE FİNANSMANLA SUÇLANDILAR

Şirket hakkında Haziran 2017'de açılan soruşturma kapsamında, Lafarge'ın yönetim kurulu başkanı Bruno Lafont'un da aralarında bulunduğu bazı üst düzey yöneticiler "teröre finansman sağlamak" ile suçlanmıştı.

"İNSANLIK SUÇLARINA ORTAK OLMA" SUÇLAMASI DÜŞTÜ

Haziran 2018'de şirkete yöneltilen "insanlığa karşı suçlara ortak olmak" suçlaması, Kasım 2019'da düşürülmüştü.

YORUMLAR 17
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  MİT tırları davasını bilmeyen mi var. Nerdeyse bir iftirayla hükümet devirip ,Erdoğanı Lahey de yargılatacaklarıdı . Bu CHP& Fetö ortaklığı. O günlerde bir iftirayla bizi Deaşa yardımla suçlayıp yüzlerce Türkmenin şehit olmasına sebep oldular . Alçak Fetö,CHP, yazarları ve milletvekilleri. Hepsi hala serbest. Bunlar imansız Amerikan ajanları hepsi. Tabii bir de Fransız sevdalıları.
  Cevapla
 • ÇABUKHAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Haraç değil, finansman.
  Cevapla
 • Grauewolf 1 yıl önce Şikayet Et
  Patlatin fabrikayi bunlar alenen teröre destek vermis
  Cevapla
 • vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  daha ne bekliyorsunuz, turkiye dunyada rezil eden fransa, yok daese yardim ediyormus, bunu fursat bulut rezil edin, iliskilerini ortaya koyun
  Cevapla
 • 44((◉‿◉))44 1 yıl önce Şikayet Et
  Amaç Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan. İçerde ve dışarda bir hareket edip Recep Tayyip Erdoğan ı devirmek. Gavur gavurluğunu yapıyor,lakin içimizdeki vatan hainlerine ne demeli. koltuk sevdası uğruna vatanını milletini bayrağını satanlar,bilmelilerki o koltuğu koyacak vatan bulamazlar. Aklınızı başınıza alın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ankara'da kar yağışı etkisini artırdı! CHP'li Yavaş yönetimi sınıfta kaldı
Türk F-16'ları paylaşımı! Sosyal medyada gündem oldu