Yunanistan bir vekil Yunan olmayan çocukları fişledi

Atina'daki bir ilkokulda Yunan çocuklardan çok yabancı çocuk olduğu haberlerinin ardından Yeni Demokrasi Partisi (YDP) vekili Konstantinos Bogdanos, şehirdeki bir anaokulunda eğitim gören miniklerin isimlerini yayınlayarak hedef gösterdi.

Yunanistan bir vekil Yunan olmayan çocukları fişledi
Yunanistan bir vekil Yunan olmayan çocukları fişledi
GİRİŞ 18.09.2021 10:53 GÜNCELLEME 18.09.2021 10:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ege’yi mültecilere mezar eden Yunanistan’da şimdi de göçmen çocuklar hedefte. Yunanistan’ın yabancı düşmanlığı ile bilinen "meaculpa" adlı yayın organı, Atina’daki bir ilkokulun haberini yapıp, Yunan çocuklardan çok yabancı çocuk olduğunu yazmıştı. Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Milletvekili Konstantinos Bogdanos da bu ırkçılığı bir adım öteye taşıdı. Yunan okullarının ele geçirildiğini savunan Bogdanos, sosyal medya hesabından Atina’daki bir anaokulunda okuyan göçmen çocukların isimlerini yayınladı. Öğrenci isimlerinin yer aldığı listeyi paylaşan Bogdanos, listede yalnız 2 Yunan çocuğun olduğunu belirtti.

UTANÇ LİSTESİNE TEPKİ

Bu paylaşıma ülkede tepki yağdı. Birçok kesimden eleştiri alan Yunan vekil, listenin reşit olmayan çocukları içerdiğini fark etmediğini söyleyip özür diledikten sonra paylaşımını sildi. Ancak olayla ilgili Atina Savcılığı harekete geçti. Konu hakkında ön soruşturma talimatı verilirken, anaokulu öğrencilerinin isimlerinin yer aldığı belgeyi kimin sızdırdığının belirlenmesi için siber suçlar biriminden de yardım isteneceği kaydedildi.

SİRİZA İHRACINI İSTEDİ

Çeşitli siyasi gruplar da göçmen çocukları hedef alan Bogdanos’a tepki gösterdi. Eski Başbakan Aleksis Çipras’ın partisi SİRİZA, tek sorumlunun Miçotakis olduğunu belirterek, "Bu faşist uygulamaların üzerini örtmüyorsa yapması gereken tek şey, o listenin milletvekilinin eline nasıl geçtiğini açıklamak ve ardından onu ihraç etmektir" açıklamasını yaptı. Yunanistan Komünist Partisi (KKE) de kişisel bilgileri yayınlamanın yasadışı olduğunu, göçmenlerin hedef haline getirildiğini belirtti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Hanifi Çifçi 4 ay önce Şikayet Et
    Irkçı Katil Terörist Avrupa
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kim Milyoner Olmak İster'de sosyal medyayı sallayan cevap! Kenan İmirzalıoğlu bile şaşırdı
Pfizer CEO'su Bourla: Birkaç ay içinde normale döneceğiz