Denemeleri başladı: 'Varyant geçirmez' Kovid-19 aşısı geliyor

ABD'li Gritstone, Manchester Üniversitesi ve İngiltere Ulusal Sağlık Servisi Vakfı, mRNA teknolojisine sahip yeni bir aşı geliştirdi. "Varyant geçirmez" denilen aşının ilk faz denemeleri başlarken, ilk sonuçlar 2022 baharında açıklanacak.

Denemeleri başladı: 'Varyant geçirmez' Kovid-19 aşısı geliyor
Denemeleri başladı: 'Varyant geçirmez' Kovid-19 aşısı geliyor
GİRİŞ 21.09.2021 15:14 GÜNCELLEME 21.09.2021 15:14
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Kovid-19 ile mücadele kapsamına aşı uygulama çalışmaları devam ederken, ortaya çıkan yeni varyantlar sonrasında halihazırda uygulanan aşıların varyantlar üzerindeki etkinliği üzerine çalışmalar sürüyor.

İngiltere'de ise Kovid-19'un uğradığı mutasyonlarla mücadele için dünyada ilk kez "varyant geçirmez" olarak adlandırılan yeni bir aşı geliştirildi.

ABD'li ilaç şirketi Gritstone, Manchester Üniversitesi ve NHS Foundation Trust (İngiltere Ulusal Sağlık Servisi Vakfı) ile işbirliği içinde geliştirilen aşının ilk faz çalışmaları geçtiğimiz gün başladı.

İLK SONUÇLAR 2022 BAHARINDA

63 yaşındaki Andrew Clarke ve 64 yaşındaki eşi Helen Clarke üzerinde ilk kez denenen mRNA aşısının başarılı olması durumunda Kovid-19'un yeni varyantları üzerinde kullanıma sunulacağı açıklanırken, sonuçların 2022 yılının bahar aylarında açıklanacağı bildirildi.

Mevcut aşıların çoğunun virüsün insan hücrelerine tutunmak için kullandığı, virüsün dışındaki küçük kanca olan Kovid-19 başak proteinini hedef aldığı aktarılan çalışmada, varyantların başak proteinin aşıları daha az etkili hale getirebilecek mutasyonlarına sahip olduğu aktarıldı.

GRT-R910 olarak adlandırılan yeni aşının virüsün başak proteininin yanı sıra T hücresi tepkisini de azaltmak üzere tasarlanmış viral protein içerdiği vurgulandı.

"Varyant geçirmez" aşı ile ilgili konuşan Manchester Üniversitesi'nden araştırmanın baş araştırmacısı Profesör Andrew Ustianowski, "Artık birinci nesil aşılara karşı bağışıklık tepkisinin, özellikle yaşlı insanlarda zayıflayabileceğini biliyoruz" derken "Yeni ortaya çıkan varyantların yaygınlığı ile birleştiğinde, Kovid-19'u uzak tutmak için sürekli tetikte olmaya açık bir şekilde ihtiyaç var" diye konuştu.

Ustianowski, "Güçlendirici aşı olarak uygulanması planlanan GRT-R910'un, özellikle hastaneye yatış ve ölüm riski altında olan hassas yaşlı nüfusun korunmasında kritik olabilecek güçlü, dayanıklı ve geniş bağışıklık tepkileri ortaya çıkaracağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

KAYNAK: NTV
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • buda geçer 1 ay önce Şikayet Et
  üyle bir geçirirki varyant maryant dilemez din ve imanın bittiği an herşey geçirecek her varyanta geçer..
  Cevapla
 • Gölge 1 ay önce Şikayet Et
  Daha virüs ortaya çıkmadan aşısı çıkıyor
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bende covit olmama garatisi veriyorum hatta covitlikerin olduğu yoğun bakimda yatsan olmqzsin...bedavadan biraz pahalı c,d,cinko vitamini eczanelerde satılıyor günlük 1 doz...bol su limon sarımsak soğan pul ve kara birer kuşburnu sirke bal zencefil zeytin yaprağı tarçın...yeşillik...hayatta hasta olmazsınız ....zaten dünyaya ölmeye geldik korkmaya gerek aşıdan test edildi ben tarafından onaylandi...covit olmuyorum....4 aydır maske mesafe yok hastane çarşı oarzar geziyorum şükür rabbime
  Cevapla
 • Sahipkıran 1 ay önce Şikayet Et
  Sen şeytan ve Hz. Musa peygamberin kıssasını bi öğren istersen...
  Cevapla
 • KESİN ÇÖZÜM 1 ay önce Şikayet Et
  GERÇEKTEN de Pandemiyi bitirmek, Korona virüsünü öldürmek, hastaları bir an önce sağlığına kavuşturup yoğun bakım odalarını boşaltmak mı istiyorsunuz? BU İSTEĞİNİZDE SAMİMİ İSENİZ alın size çok ucuz ve basit bir çözüm. Şu cümleyi internette aratın ve çıkan sayfayı okuyun, videoları izleyin. Sonra da bu site kapatılmadan, Klordioksit YASAKLANMADAN sosyal medya üzerinden herkese yayın. "DR. Andreas Ludwig Kalcker ile Klordioksit Sohbeti — Türkçe Alt Yazılı"
  Cevapla
 • Araştırın 1 ay önce Şikayet Et
  Şu cümleyi internette aratın ve çıkan sayfayı okuyun Sonra da bu site kapatılmadan, Klordioksit YASAKLANMADAN sosyal medya üzerinden herkese yayın. "bakteri, virüs, mantar, spor, alg, akar, parazit, biyofilm ve tehlikeli Legionella gibi diğer patojenik mikropların son derece etkili bir şekilde öldürülmesi için biyosit olarak bir klor dioksit"
  Cevapla
 • Türk Kalkanı 1 ay önce Şikayet Et
  Sırada başka denemek istediğiniz başka şeyler de varsa çekinmeyin saplayın bize. Bilim adına, ölümüne denemeye hazırız. Adı da Türk kalkanı olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyayı şoke eden darbe girişimi! Başbakan ve çok sayıda bakan tutuklandı
Kadınlar sordu, Başkan Erdoğan yanıtladı! Önemli mesajlar