ABD'den Türkiye ve Doğu Akdeniz açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin Yunanistan ile imzaladığı anlaşmanın Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlıklara yansımalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'den Türkiye ve Doğu Akdeniz açıklaması!
ABD'den Türkiye ve Doğu Akdeniz açıklaması!
GİRİŞ 15.10.2021 23:33 GÜNCELLEME 15.10.2021 23:35
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin Yunanistan ile imzaladığı anlaşmanın Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlıklara yansımalarına ilişkin, ABD’nin Türkiye ile Yunanistan arasındaki müzakereleri desteklediğini ve Washington’un genellikle diğer ülkeler arasındaki deniz sınırı anlaşmazlıkları konusunda pozisyon almadığını söyledi.

ABD'DEN DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASI

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Price, Yunanistan ile ABD arasında dün imzalanan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyona nasıl etki edeceğine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

"Yunanistan ve Türkiye arasındaki istikşafi müzakerelerin devamı da dahil olmak üzere, Doğu Akdeniz'deki gerilimi düşürme çabalarını destekliyoruz. Prensip olarak, tüm devletleri deniz yetki sınırlarının birleştirilmesine ilişkin sorunlarını diyalog yoluyla ve uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl bir şekilde çözmeye teşvik ediyoruz. Bildiğiniz gibi ABD genellikle diğer devletlerin deniz sınırı anlaşmazlıklarını nasıl çözmeleri gerektiği konusunda bir pozisyon almıyor."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütü YPG/PKK’nın Suriye üzerinden Türkiye’ye yönelik saldırılarını artırması üzerine bu bölgelere operasyon düzenleme sinyali verdiğine ilişkin bir soruya ise Price, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yönelik sınır ötesi saldırıları kınadıklarını yineledi.

''NATO MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE İLE PEK ÇOK ÇIKARIMIZ VAR''

Price, Suriye’de ateşkes hatlarını korumanın ve sınır ötesi saldırıları durdurmanın önemine vurgu yaptı.

Tüm tarafları Suriye'de istikrarı artırmak ve çatışmaya siyasi bir çözüm için çalışmak için ateşkes bölgelerini korumaları ve bunlara saygı duymaları gerektiğini kaydeden Price, “NATO müttefikimiz Türkiye ile pek çok çıkarımız var. Terörle mücadele bunlardan biri; Suriye'deki çatışmayı sona erdirmek diğer biri ve bölgede kötü niyetli aktörleri caydırmak da bir diğeridir. Suriye'deki çatışmayı sürdürülebilir bir şekilde sona erdirmek için Türk müttefiklerimizle ortak çıkarlarımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü, Suriye’deki savaşın bitirilmesi konusunda ABD’nin bölgedeki ortaklarla olduğu gibi Ankara ile de istişare içinde olduğunu belirtti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
SON DAKİKA Yunanisan
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • nimet 1 ay önce Şikayet Et
  ALLAH C.C nun yardımıyla Yunanistan ı da, sizi de YENECEĞİZ inşallah. Amin.
  Cevapla
 • Mert 1 ay önce Şikayet Et
  Oyun belli Türkiye' yi Ekonomik olarak zayıflat Halk'ın yaşam endişerini çoğalt Siyasi huzursuzluk oluştur "siyasi suikastler". Ülkenin askeri gücünü oluşturulacak ülke dışına sorunlu bölgelere dağıt. Türkiye' nin etrafını çevir komşu ülkeler ile tehdit et....
  Cevapla
 • ayna 1 ay önce Şikayet Et
  ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz,
  Cevapla
 • Misak-ı Milli 1 ay önce Şikayet Et
  40 yıldır bize verdikleri terör ve savaş zararları sebebiyle tazminat olarak Kuzey Suriye ve Kuzey Irak ilhak edilmeli, zaten Misak-ı Milli sınırları içinde kalan bölgeler. Oradaki enerji yatakları en çok Türkiye'nin hakkı eşkıya teröristlerin değil. Dünyada ki enerji krizini ancak hakkımız olan enerji bölgelerini yıldırım operasyonları ile ilhak ederek aşabiliriz, her yıl enerji için dışarıya verdiğimiz 50 milyar dolar para ülkemizde kalır, döviz sorunu ortadan kalkar. ABD şuan Çin ile uğraşma planları yapıyor, bize karşılık veremez, ortam müsait.
  Cevapla
 • zafer yelkovan 1 ay önce Şikayet Et
  KEFERE Resmen yalan talan la oyalamaya calisiyor Ulan Adalari Akdeniz i alip Ecelinize geldiginizin farkinda dahi Degilsiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sarp Sınır Kapısı'nda yeni rekor kırıldı! 718 TIR çıkış yaptı
Meclis'te yumruklu kavga!