ABD'den Rusya'ya sert suçlama! Karadeniz'de büyük gerilim

ABD, Rusya’yı, Karadeniz bölgesini istikrarsızlaştırmakla suçladı. Rusya ise ABD savaş uçaklarını Karadeniz’de ulusal sınırlarını ihlal etme girişiminde bulunduğu gerekçesiyle eleştirdi.

ABD'den Rusya'ya sert suçlama! Karadeniz'de büyük gerilim
ABD'den Rusya'ya sert suçlama! Karadeniz'de büyük gerilim
GİRİŞ 20.10.2021 22:13 GÜNCELLEME 20.10.2021 22:13
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Romanya Savunma Bakanı Nicolae Ciuca ile Bükreş’te yaptığı görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Austin, “Karadeniz, Rus saldırganlığına karşı savunmasız bir konumda. Biz bunun kanıtlarını Ukrayna'nın doğusunda devam eden eylemlerde, Gürcistan'ın bazı bölgelerinin işgalinde, Karadeniz yapılan askeri yığınakta, havada ve denizde gerçekleşen eylemlerde gördük.” dedi.

Karadeniz’in güvenlik ve istikrarının ABD çıkarları ve NATO’nun doğu kanadının güvenliği içinde çok önemli olduğunu vurgulayan Austin, “Daha da ileri giderek, Rusya'nın Karadeniz'de ve çevresindeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerinin, bölgede yeniden hakim bir konuma gelme ve özgür ve barış içinde bir Avrupa'nın gerçekleşmesini engelleme hırsını yansıttığını söyleyebilirim.” ifadesini kullandı.

KARADENİZ’DE ABD VE RUSYA ARASINDA GERGİNLİK TIRMANIYOR MU?

Bu arada, Rusya Savunma Bakanlığı, iki adet “Su-30” tipi avcı uçağının Karadeniz’de ABD’ye ait iki adet “B-1B” tipi stratejik bombardıman uçağının Rusya sınırlarını ihlal etmesini önlediği bildirildi.

Rus hava sahasını izleyen radarların ilk olarak Karadeniz’de Rusya sınırlarına yaklaşan hedefleri tespit ettiği kaydedilen açıklamada, bunun üzerine hedeflerin tanımlanması ve olası bir ihlalin önlenmesi için 2 adet “Su-30” uçağının havalandığı aktarıldı.

Açıklamaya göre, Su-30 uçakları, daha sonra hedeflerin ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B1-1 uçakları ve bunlara eşlik eden iki adet “KC-135” tanker uçağı olduğunu saptadı. Su-30 uçakları sınır ihlalini önlemek için Karadeniz semalarında ABD uçaklarına eşlik ettikten sonra kendi üslerine döndü.

ABD’nin Soğuk Savaş döneminde nükleer bomba ve füze taşıdığı B1-1 uçakları artık geleneksel yükler taşıyor. ABD’nin B1-1 savaş uçakları, son dönemde NATO müttefiklerinin Avrupa ve Baltıklar bölgesindeki askeri tatbikatlarında sıkça kullanılıyor.

ETİKETLER
savaş uçağı
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • asaa 1 ay önce Şikayet Et
  bizim yandaş amerikalılar çok üzülüyor
  Cevapla
 • Gazi 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika karadenizin huzurunu bozmaya çalışıyor böylelikle türkiye'nin her tarafında ateş çemberi oluşturmak rusya ile iyi komşuluk ilişkileri bozmaya çalışıyor Amerika
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  Şimdi anladınız mı Irak tezkeresi zamanı neden "TRABZON Limanı" istendiğini ? Emperyalizmin 30 yıllık planları bunlar. Bir yandan güneyde "Terör koridoru ve KIBRIS doğalgaz yatakları" ele geçirilirken, diğer yandan da "Sözde Ermeni soykırım iddialarını hep canlı tutup" "Ukrayna, Gürcistan yolu ile Ermenistana yardım" vee sözde 1918 Wilson prensipleri gereği halaaa Büyük Kürdistan / Ermenistan devletlerini kurma amaçlı çabaları..!!!
  Cevapla
 • Sait 1 ay önce Şikayet Et
  ABD kimki Karadeniz’e karışıyor ulan bu kadar adi alçak bir ülke yok ABD çok şeref yoksunu bir ülke
  Cevapla
 • kerem 1 ay önce Şikayet Et
  ulan kimin sinirini kimden koruyorsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de 2021 yılında satılan en ucuz sıfır otomobiller!
Son dakika: Kar ve kuvvetli yağmur geliyor! Meteoroloji bölge bölge duyurdu...