KKTC'nin yeni Başbakanı Sucuoğlu: Türkiye ve Anadolu ile et ile tırnak gibiyiz

Sucuoğlu, "KKTC maliyesinin hızlı bir şekilde tekrardan ihtiyaç duyduğu ve ödeme mükellefiyetleri olan kaynağa ulaşması gerekiyor. Bunun için de ana vatan Türkiye, on yıllardır olduğu gibi, yardımı esirgemiyor, katkıyı yapıyor" dedi

KKTC'nin yeni Başbakanı Sucuoğlu: Türkiye ve Anadolu ile et ile tırnak gibiyiz
KKTC'nin yeni Başbakanı Sucuoğlu: Türkiye ve Anadolu ile et ile tırnak gibiyiz
GİRİŞ 14.11.2021 11:27 GÜNCELLEME 14.11.2021 11:27

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yeni Başbakanı Faiz Sucuoğlu, "Türkiye ve Anadolu ile et ile tırnak gibiyiz. Türkiye'deki bir üzüntü bizi burada hasta eder, Türkiye'deki bir sevinç bizi burada coşturur. Biz hiçbir dönemde kendimizi ayrı gayri görmedik." dedi.

Yeni kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümetinin dün Cumhuriyet Meclisinde güvenoyu almasının ardından ilk röportajını Anadolu Ajansı'na (AA) veren Sucuoğlu, ekonomi, Türkiye ile ilişkiler, Kıbrıs, Kapalı Maraş ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Mevcut hükümet için en önemli önceliğin ekonomi olduğunu belirten Sucuoğlu, özellikle salgın nedeniyle KKTC'nin iki lokomotif sektörü olan yükseköğretim ve turizmin tüm dünyada olduğu gibi, kendilerini de etkilendiğini söyledi.

Başbakan Sucuoğlu, "Pandemi süreci, bu iki sektöre bağlı (yükseköğretim-turizm) yaklaşık 70 iç sektörü direkt olarak etkilemiştir. Bu yıl özellikle ana vatan Türkiye ve üçüncü ülkeden öğrenciler yoğun bir şekilde geliyor, gelecek de. Türkiye'den gelen öğrencilerle birlikte, KKTC vatandaşı öğrenciler de dahil, 103 bin öğrenci var KKTC genelinde. Bu yavaş yavaş bir hareketlilik hissettiriyor." diye konuştu.

Yükseköğretim ve turizmin yanı sıra müteahhitlik gibi sektörlerin önünü açmak için adımlar atacaklarını vurgulayan Sucuoğlu, KKTC'nin bir şekilde sıcak paraya ulaşması, ekonomisinin kendi ayakları üzerinde durmayı başarması ve bu yüzden üç ana sektörün yanına diğer sektörlerin de monte edilmesi gerektiğini ifade etti.

Sucuoğlu, "KKTC maliyesinin hızlı bir şekilde tekrardan ihtiyaç duyduğu ve ödeme mükellefiyetleri olan kaynağa ulaşması gerekiyor. Bunun için de ana vatan Türkiye, on yıllardır olduğu gibi, yardımı esirgemiyor, katkıyı yapıyor. Artık KKTC'nin ekonomik anlamda ayağa kalkıp yürümesi gerekiyor, o yönde çok ciddi plan ve programlarımız olacak, atacağımız adımlar olacak. Bu planı ve programları hazırlama dönemindeyiz şu anda." şeklinde konuştu.

Mevcut hükümetin bir seçim hükümeti olarak kurulduğunu hatırlatan Sucuoğlu, esasında 23 Ocak 2022'de yapılması konusunda Cumhuriyet Meclisi'ndeki tüm partilerce uzlaşılan erken seçim sonrası için ön hazırlıklar yaptıklarına değindi.

Sucuoğlu, 23 Ocak'ta yapılacak erken seçiminin galibinin Ulusal Birlik Partisi (UBP) olacağını söyleyerek, yaptıkları anketlerin de bunu gösterdiğini kaydetti.

Hükümeti kurma görevini aldıkları 1 Kasım 2021'den sonraki sürece birçok şey sığdırdıklarının altını çizen Sucuoğlu, yeni hükümetle birlikte Cumhuriyet Meclisinin yeter sayı sorununu aşarak toplanmaya başladığını vurguladı.

"TÜRKİYE VE ANADOLU İLE ET TIRNAK GİBİYİZ"

Sucuoğlu, 23 Ocak'taki erken seçime kadar 2022 yılının bütçesinin geçirilmesi yönünde de karar aldıklarını, gerginlik yerine birlikte hareket etme yönünde bir sürecin başlangıcını sağladıklarını anlattı.

Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilere de değinen Sucuoğlu, "Türkiye ve Anadolu ile et ile tırnak gibiyiz. Türkiye'deki bir üzüntü bizi burada hasta eder, Türkiye'deki bir sevinç bizi burada coşturur. Biz hiçbir dönemde kendimizi ayrı gayri görmedik. Ana vatan bizi her dönemde kucakladı. Hiçbir zaman Kıbrıs Türkü ana vatanından kopmadı, koparılmak istendi ama kopmadı. Daha sonra Kıbrıs Rumlarının, Ada'daki Kıbrıs Türkü'nü yok etme planı ve programı içerisinde hazırlamış oldukları birçok olayı Türkiye'den gelen yardımlarla bertaraf ettik. Kıbrıs Türkü, Türklük, Müslümanlık ve kendi dini için çok büyük mücadeleler verdi." ifadelerini kullandı.

Sucuoğlu, Türkiye'nin Kıbrıs Türkü'ne desteklerinin 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında da devam ettiğini, Kıbrıs Türkü'nün nefes almasına dahi tahammül edemeyen bir güney komşusu olduğunu da vurguladı.

Kıbrıs konusunda KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın yürüttüğü ve Türkiye'nin destek verdiği "Kıbrıs'ta egemen eşitlik temelinde iki devletli çözüm" politikasına yüzde yüz destek verdiklerini dile getiren Sucuoğlu, "(Kıbrıs konusunda) Cumhurbaşkanımız Ersin Bey ile yüzde yüz paralellik gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz ve Kıbrıs'ta 'iki egemen devlet' konusunda her türlü desteği de ortaya koyacağız." diye konuştu.

Sucuoğlu, Kıbrıs Türkü'nün 50 yılı aşkın süre federasyon aldatmacasıyla enerjisini boşa harcadığının altını çizerek, bu süreçte bir arpa boyu yol alınmadığını, kaybedenin Kıbrıs Türkleri olduğu ve Rum kesiminin ise Kıbrıs Türkü ile çözüm bulmak için gailesi olmadığını vurguladı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
"Günlük 20 bin dolar" iddiası! Kılıçdaroğlu, Rifkin'e kaç para ödeyecek?
Tramvay kazasında kulübe üzerine yıkıldı: Bunu bile kanamadı