Son dakika: İngiltere'den flaş iddia: Rusya'nın planını açıkladı

Son dakika: İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'da Rus yanlısı yönetim kurma planı yaptığını tespit ettiklerini açıkladı.

Son dakika: İngiltere'den flaş iddia: Rusya'nın planını açıkladı
Son dakika: İngiltere'den flaş iddia: Rusya'nın planını açıkladı
GİRİŞ 23.01.2022 02:55 GÜNCELLEME 23.01.2022 02:58
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Son dakika: Ukrayna-Rusya geriliminde yeni perde açıldı. İngiltere Dışişleri Bakanlığından konuya dair son dakika açıklaması geldi.

İngiltere'nin iddiasına göre; Rusya'nın Ukrayna'da Rus yanlısı yönetim kurma planı olduğu öne sürüldü.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Elimizde, Rus hükümetinin Kiev'de Rus yanlısı bir lideri göreve getirmek istediğini gösteren bilgi var. Eski Ukraynalı milletvekili Yevhen Murayev potansiyel bir aday olarak görülüyor." denildi.

RUSYA İSTİHBARATI İLE BAĞLANTILI UKRAYNALI POLİTİKACILAR

Rus istihbaratının çok sayıda eski Ukraynalı politikacıyla bağlantılarını sürdürdüğü bilgisine sahip oldukları aktarılan açıklamada, bu kişiler arasında 2012-2014 yıllarında Başbakan Yardımcılığı yapan Serhiy Arbuzov, 2010-2012 yıllarında Başbakan Yardımcılığı ve eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç döneminde Genelkurmay Başkanlığı yapan Andriy Kluyev, eski Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi (RNBO) Başkan Yardımcısı Vladimir Sivkovich ve 2010-2014 arasında Başbakanlık görevinde bulunan Mykola Azarov sayıldı.

Bu kişilerden bazılarının şu anda Ukrayna'ya yönelik bir saldırı planlamakla görevli Rus istihbarat görevlileriyle bağlantıları olduğu öne sürüldü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dışişleri Bakanı Liz Truss ise bu bilgilerin Ukrayna'da düzeni bozmak amacıyla yapılan Rus faaliyetlerinin boyutuna ışık tuttuğu ve Kremlin'in düşüncesine dair bir fikir verdiğini belirtti.

"KIRIM DAHİL UKRAYNA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYORUZ"

Rusya'nın gerilimi düşürmesi, saldırganlık ve dezenformasyon kampanyalarına son vermesi ve diplomasi yolunu izlemesi gerektiğini kaydeden Truss, Ukrayna'ya yapılacak herhangi bir Rus askeri saldırısının ciddi maliyetler getirecek büyük stratejik hata olacağını savundu.

Açıklamada ayrıca, "İngiltere'nin Ukrayna konusundaki tutumu açıktır. (Ukrayna'nın) Kırım dahil olmak üzere uluslararası kabul görmüş sınırları içinde egemenliğini ve toprak bütünlüğünü açık bir şekilde destekliyoruz. Ukrayna bağımsız, egemen bir ülkedir." denildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 45
 • KARTAL 3 ay önce Şikayet Et
  İngilizler ikinçi dünya savaşı çıkartıp Avrupa ya dağıtmak istiyor gendisi dünyada söz saybi olmak için
  Cevapla
 • Hızırabi 3 ay önce Şikayet Et
  Bravo yani...ne büyük bir tespit
  Cevapla
 • Ergün 3 ay önce Şikayet Et
  Rus lideri diktatör davranıyor. Diktatörlere taraftar olmak akıllıca gelmiyor. Avrupa ve Amerika daha demokrat görünüyor.
  Cevapla
 • AdiL 3 ay önce Şikayet Et
  Halk özgürce seçimini yapabiliyorsa ve hayatından memnunsa gerisi teferruat. Kim Diktatör veya değildir, bu görece bir şey, sana göre Diktatör olan, bir başkasına öyle olmayabilir,.. Demokrasi = Seçim özgürlüğü.
  Cevapla
 • AdiL 3 ay önce Şikayet Et
  Ne varmış? Yanyana ve hatta iç içe girmiş toplumların ve devletlerin dostluğunda kötü olan şey nedir? Mücadele halklar arasında değil sömürgeci globalistlerle ulusalcıların arasında.
  Cevapla
 • Donbas 3 ay önce Şikayet Et
  İngiliz yanlısı mı olmalı. Daha neler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin ilk başörtülü Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı görevine başladı
İsveç ve Finlandiya gerginliği: Türkiye'nin NATO'dan talepleri belli oldu