KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan önemli açıklama

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara'da Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüştü. Görüşme sonrası TAK ve BRT'ye açıklamada bulunan Tatar, 23 Ocak'ta yapılan erken genel seçimlerin sonucunun değerlendirildiğini aktardı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan önemli açıklama
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan önemli açıklama
GİRİŞ 30.01.2022 03:19 GÜNCELLEME 30.01.2022 03:19
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ülkedeki refahın artmasına yönelik çalışmaların her zaman olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti tarafından destekleneceğini söyledi. Tatar, Doğu Akdeniz'deki durumun hassasiyetle takip edildiğini vurgulayarak, gerek Yunanistan gerekse Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin attığı bazı adımların rahatsızlık vermeye devam ettiğini kaydetti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara'da Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüştü.

"KKTC'DEKİ REFAHIN ARTMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR TÜRKİYE TARAFINDAN DESTEKLENECEK"

Tatar, Cumhurbaşkanı olarak yemin töreninden sonra hükümeti kuracak kişiye yetkiyi vereceğini anlattığını söyledi.

Oktay'ın istikrarlı bir hükümetin oluşması ve gerekli yapısal reformlarla ekonomik tedbir ve açılımların hayata konulması temennisini dile getirdiğini belirten Tatar, "KKTC'deki refahın artmasına yönelik çalışmalar, Türkiye tarafından desteklenecek." dedi.

Tatar, Doğu Akdeniz'deki durumun hassasiyetle takip edildiğini vurgulayarak, gerek Yunanistan gerekse Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin attığı bazı adımların rahatsızlık vermeye devam ettiğini kaydetti.

EGE BÖLGESİ VE DOĞU AKDENİZ'DEKİ DURUM

Geçen hafta Rum kesiminde terör örgütü PKK/PYD'ye temsilcilik açma izni verilmesinden duyulan rahatsızlığa da dikkati çeken Tatar, Ege Bölgesi ve Doğu Akdeniz'deki durumun önemine binaen bu konularda sürekli değerlendirmelerde bulunacaklarını teyit ettiklerinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kovid-19 konusunda da KKTC'ye desteğin sürdüğünü belirterek, Omicron varyantıyla salgının geride kalmaya başladığını, turizm ve yeni açılımlarla da KKTC'nin Kovid-19 öncesi duruma geri geleceği beklentisini ifade ettiğini anlattı.

TÜRKİYE, KKTC MAKAMLARININ ALACAĞI KARARLARIN ARKASINDA

Maraş konusunda mevcut siyasetin aynı şekilde sürdürüldüğüne değinen Tatar, son BM kararı hakkında bazı noktalarda duyulan rahatsızlığın, yapılan açıklamalarla ilgili paydaşlarla istişare edildiğini de Oktay ile değerlendirdiğini söyledi.

Tatar, Türkiye Milli Güvenlik Kurulu kararlarına işaret ederek, gerek iki devletlilik gerekse Maraş konusunda Türkiye'nin KKTC makamlarının alacağı kararların arkasında olduğunu ifade etti.

Savunduğu iki devlet politikasının Türkiye Cumhuriyeti tarafından da tamamıyla desteklendiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, ilerleyen dönemde bu konuda Türkiye ile dünya kamuoyuna verilecek mesajlarla durumun daha da kökleşmesi ve pekişmesi için atılacak adımları da görüşmede değerlendirdiklerini bildirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Nefer 11 ay önce Şikayet Et
    KTC kendini ticaretle dünyaya kabul ettirecek... Tarım a önem verilmelidir. Antalya ile rekabet etmelidir. Tüm verimli araziler ürün yetiştirme için kullanılmalıdır. Tarıma entegre kırmızı et ve beyaz et üretimi ... Turizm cazip hale gelmelidir. Paket turlar. Özellikle tıp eğitimi , tarım ,turizm , hizmet sınıflarında eğitim fırsatları ile Türk vatandaşlarını KTC ye çekmemiz gerekir. Özellikle Kıbrıs şehidi ve gazisi yakınlarına vatandaşlık hakkı tanımamız gerekir.
    Cevapla
  • Irfan 11 ay önce Şikayet Et
    Kesinlikle size katılıyorum
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Milli Gazete yazarından Karamollaoğlu'na sert tepki! "İhanet" ve "büyük vebal"
Doğalgazın ardından elektrikte indirim sinyali! Bakan açıkladı