İsrail askerleri Batı Şeria'da Filistinli ailenin evini yıktı

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın Tubas kentinde Filistinli bir aileyi evsiz bıraktı.

İsrail askerleri Batı Şeria'da Filistinli ailenin evini yıktı
İsrail askerleri Batı Şeria'da Filistinli ailenin evini yıktı
GİRİŞ 30.01.2022 16:52 GÜNCELLEME 30.01.2022 16:52
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Filistinli yetkili Mutaz Bişarat açıklamasına göre, İsrail askerleri Tubas kentine bağlı El-Akabe köyünde Filistinli İbrahim Talip’in evini yıktı.

Söz konusu ev, C bölgesinde yer aldığı ve "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıkıldı.

EVLER YIKILDI

3 ay önce yıkım ihtarı alan Talip'in İsrail makamları nezdinde yürüttüğü çabalar sonuçsuz kaldı.

İsrail, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve yapıları çeşitli gerekçelerle yıkıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörlüğünün verilerine göre İsrail, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Kasım 2021 ortalarına kadar 768 Filistinlinin evini yıktı ya da ele geçirdi.

BATI ŞERİA ÜÇ BÖLGEYE AYRILMIŞTI

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Antlaşması" çerçevesinde, işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla "C bölgesi"nde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

İnsan hakları kuruluşlarına göre Filistinliler, maliyetleri on binlerce dolara ulaşması nedeniyle Kudüs’te inşaat ruhsatı çıkarma konusunda oldukça büyük sıkıntılar yaşıyor.

Filistin Enformasyon Merkezinin resmi verilerinde İsrail’in 1967 işgalinden bu yana Kudüs’te yıktığı ev sayısının 1900’den fazla olduğu kaydediliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Turan Üç Hilal 10 ay önce Şikayet Et
    Filistinli ailenin evinin yıkılmasını şiddetle kınayorum bu islama karşı yapılan bir eylemdir Allahın laneti yahudilerin üzerine olsun inşallah.. Fakat filistin yönetiminin geçen aykıi esatla suriyede görüşmesinide şiddetle kınayorum cünkü esat'da müslümanlara zülüm yapan bir zalimdir değilmi.?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsveç, PKK'lı terörist Mahmut Tat'ı Türkiye'ye iade etti
Akşener, Kılıçdaroğlu'nu oyun dışı bıraktı! Cumhurbaşkanı adayını açıkladı