Endonezya'dan Malezya'nın 'ortak dil' teklifine ret

Endonezya, Malezya'nın "Malaycanın iki ülke arasında ortak dil ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliğinin (ASEAN) ikinci resmi dili olması" teklifini reddetti.

Endonezya'dan Malezya'nın 'ortak dil' teklifine ret
Endonezya'dan Malezya'nın 'ortak dil' teklifine ret
GİRİŞ 05.04.2022 22:55 GÜNCELLEME 05.04.2022 22:55
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Endonezya Eğitim, Kültür, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Nadiem Makarim, yaptığı açıklamada, Malezya Başbakanı Ismail Sabri Yaakob'un Malaycanın iki ülke arasında ortak dil olmasının yanı sıra ASEAN'ın ikinci resmi dili olması teklifini reddettiğini söyledi.

Söz konusu teklif hakkındaki hislerini Başbakan Ismail'e, Endonezya ziyareti sırasında ilettiğini belirten Nadiem, "Ben Eğitim, Kültür, Araştırma ve Teknoloji Bakanı olarak teklifi elbette reddettim." ifadelerini kullandı.

Bakan Nadiem, Malaycanın ASEAN'ın ikinci resmi dil kabul edilmesi teklifinin de bölgesel düzeyde daha fazla çalışılması ve tartışılması gerektiğini dile getirdi.

Nadiem, Endonezcenin tarihsel, yasal ve dilsel avantajları göz önüne alındığında ASEAN'ın ikinci resmi dili olarak daha uygun bir seçim olduğunu ifade etti.

Başbakan İsmail Sabri, Malaycanın uluslararası arenadaki kullanımını artırmak için ASEAN liderleriyle Malaycanın örgütün ikinci resmi dili olarak kullanılmasını görüşeceğini söylemişti.

Malezya, Endonezya, Myanmar, Brunei, Kamboçya, Laos, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam'dan oluşan ASEAN, bölgedeki ülkelerin ekonomik, politik, güvenlik ve sosyokültürel iş birliğini desteklemek amacıyla 8 Ağustos 1967'de kuruldu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • 543 8 ay önce Şikayet Et
    niye redettiz harika olurdu siz zaten malaylar polinez mikronez malenaz kardeşsiz avustronezya pasifik ülkeleriyle kardeşsiz niye kabul etmediz çok gereksiz saçma rededdiş olmuş türkiyr aseanla askeri ittifaka girmeli
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İmamoğlu yine balıkçıda! Bu kez HDP'lilerle...
Öztürk Yılmaz’ı bıçaklayan saldırganın ifadesi ortaya çıktı