Türkiye ile Mısır arasında önemli gelişme

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun 18 Mayıs'ta ABD'ye gidecek ve mevkidaşı Blinken'la ikili ilişkiler ile Rusya-Ukrayna savaşını görüşecek. Öte yandan Mısır ile Türkiye arasındaki normalleşme adımları kapsamında yeni bir gelişme yaşandı.

Türkiye ile Mısır arasında önemli gelişme
Türkiye ile Mısır arasında önemli gelişme
GİRİŞ 11.05.2022 12:07 GÜNCELLEME 11.05.2022 13:24
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 18 Mayıs'ta ABD'ye gideceği açıklandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmek üzere 18 Mayıs'ta ABD'ye gerçekleştireceği ziyarete değinen kaynaklar, iki bakanın görüşmesinde stratejik mekanizmanın ele alınacağını ifade etti.

Kaynaklar, Bakanların Stratejik Mekanizma toplantısında, ülkeler arasındaki anlaşmazlık konularının çözümüne odaklanacağı belirterek, işbirliği alanları üzerinde durulacağını açıkladı.

TÜRKİYE-MISIR İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM

Diplomatik kaynaklar, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerde yeni döneme dair de değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerde yeni döneme dair de değerlendirmelerde bulunan kaynaklar, iki ülke arasında bakan yardımcıları düzeyinde gerçekleştirilecek görüşmeler sonrasında bakan düzeyinde de görüşmelerin olabileceğini açıkladı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI MASADA OLACAK

Ankara, Kiev ile Moskova arasında bir ateşkesin sağlanması için devrede. Diplomatik kaynaklar, çatışmalar sürerken bir yandan da müzakere sürecinin devam ettiğini açıkladı.

Sahada durum kötüleştikçe bu durumun da zorlaştığı değerlendirmesinde bulunan kaynaklar, önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen önemli bir görüşmeye dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler'in (BM) insani temas grubu kurulması konusunda bir teklifi olduğunu aktaran kaynaklar, "Önümüzdeki günlerde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında bu kapsamda görüşmeler devam edebilir. Taraflar arasında teknik düzeyli toplantılar yapılabilir" dedi.

Diplomatik kaynaklar ayrıca ateşkes müzakerelerinde güvenlik garantileri kısmına da dikkat çekti.

P5 ve ilgili ülkelerle görüşmelerin sürdüğü ifade edildi. Bu ülkelerin henüz taraflara henüz bir teklif sunmadığı belirtildi.

KAYNAK: A HABER
YORUMLAR 4
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Müslüman kardeşliği ilişkileri çok güçlü olmalı. Araya ne Amerika ne başka zulüm devletleri girmesin. Uyanık olalım inşaAllah. Özellikle İngiltere Fransa burnunu sokmak isteyebilir. Bunlar geçmişte Türkler ile Mısırlıları kopardı. Sonrası Osmanlı Türk devletimiz parçalandı. İkinci aşamada ırkçılık yaydılar sonu hüsran oldu. Uyanık olalım inşaAllah tekrar dedim yine diyorum farkındayım. Küfürü delete yapın gitsin.
  Cevapla
 • hakan 1 ay önce Şikayet Et
  mısırla görüşme mörüşme olmaz mursinin başını kesenlerle görüşmek değil savaşmak olur nokta
  Cevapla
 • paşa 1 ay önce Şikayet Et
  mursi bizim iç meselemiz değil ülke diyaloğunda duygusallık olmaz kazan kazan olur.
  Cevapla
 • saga 1 ay önce Şikayet Et
  Güya BAE'lerinden 10000 milyar dolar gelecekti. Suud ile ilişkiler geliştirilince ihracat artacak dolarlar gelecekti. Mısır ayrı bir hikaye. Dışişlerinde oldukça başarılıymışız, yahu bu saçmalıkları bırakın Araplarla ilgili geliştirdiğimiz dış politika resmen rezalet. Serserilerin yönettiği ülkelerle anlaşma yapılmaz bunlar şahsiyetsiz, karaktersiz politika üretir, bizi de yarı yolda bırakır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İzmir Bostanlı sahilinde korkutan görüntü!
Karaköy'de vapur iskeleye çarptı! Yaralılar var