Lübnan seçimleri: Hizbullah’ın müttefikleri darbe aldı

Lübnan’da parlamento seçimleri pazar günü yapıldı. Katılımın düşük olduğu seçimlerde ilk sonuçlara göre Hizbullah’ın müttefiki siyasi kesimler güç kaybetti.

Lübnan seçimleri: Hizbullah’ın müttefikleri darbe aldı
Lübnan seçimleri: Hizbullah’ın müttefikleri darbe aldı
GİRİŞ 16.05.2022 17:39 GÜNCELLEME 16.05.2022 17:39

Lübnan’da parlamento seçimleri pazar günü yapıldı. Katılımın düşük olduğu seçimlerde ilk sonuçlara göre Hizbullah’ın müttefiki siyasi kesimler güç kaybetti. Reuters’ın haberine göre Suudi Arabistan destekli ve Hizbullah karşıtı Lübnan Kuvvetleri (LF) partisi milletvekili sayısını artırdı. 

128 MİLLEVEKİLİ BELİRLENECEK

Mezhep kotaları temelinde belirlenen Lübnan’ın 128 üyeli parlamentosunun nihai yapısı henüz netleşmedi. Pazar günü yapılan seçimlerde oy sayımı elektrik kesintileri nedeniyle yavaş ilerliyor. 

Öte yandan ilk belirlemelere göre Hizbullah müttefiklerinin oy kaybı yaşadığı belirtiliyor. Lübnan’da en son yapılan 2018 seçimlerinde Hizbullah ve müttefikleri 71 sandalye elde ederek çoğunluğu kazanmıştı. 

Hizbullah müttefiklerinden ve ülkenin en eski Dürzi siyasi hanedanlarından birinin oğlu olan ve 1992’den beri parlamentoda bulunan Talal Arslan’ın koltuğunu, reform çağrıları ile gündeme gelen Hizbullah yöneticilerinden Mark Davu’ya kaptırdığı belirtiliyor. 

EN AZ BEŞ BAĞIMSIZ ADAY PARLAMENTODA

İlk sonuçlar aynı zamanda, reform vaadinde bulunan ve Lübnan’ı 1975-1990 iç savaşından bu yana en kötü krize sürüklemekle suçladıkları politikacılardan hesap soracaklarını açıklayan en az beş bağımsız adayın kazandığına da işaret ediyor.

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den açıklama: Kar ve yağmur etkili olacak
HDP'li başkan PKK'nın mezarcısı çıktı! Talimatlar terörist ağabeyden