DSÖ: Maymun çiçeği vakaları artabilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), önümüzdeki günlerde dünya genelinde maymun çiçeği vakalarının artmasını beklediklerini bildirdi.

DSÖ: Maymun çiçeği vakaları artabilir
DSÖ: Maymun çiçeği vakaları artabilir
GİRİŞ 22.05.2022 16:26 GÜNCELLEME 22.05.2022 16:55
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

WHO tarafından dün yapılan açıklamada, virüsün endemik olmadığı 12 üye ülkeden 92 doğrulanmış vaka ve 28 şüpheli maymun çiçeği vakası bildirildiği ifade edildi.

WHO Salgın Hastalıklar Uzmanı Profesör David Heyman, önümüzdeki günlerde maymun çiçeğinin yayılmasının nasıl sınırlandırılacağı konusunda WHO’nun daha fazla rehberlik ve tavsiye sağlayacağını söyledi.

Heyman, uluslararası bir uzmanlar komitesinin, salgın hakkında neyin araştırılması gerektiğini değerlendirmek, asemptomatik yayılma olup olmadığı, kimin en fazla risk altında olduğu ve farklı bulaşma yolları da dahil olmak üzere halkı bilgilendirmek için video konferans yoluyla toplantı gerçekleştirdiğini bildirdi.

Biden: Maymun çiçeği virüsü herkesin endişelenmesi gereken bir şeyBiden: Maymun çiçeği virüsü herkesin endişelenmesi gereken bir şey

10 soruda 'maymun çiçeği' hastalığı10 soruda 'maymun çiçeği' hastalığı


WHO yetkilisi, “Mevcut bilgiler, bir kişiden diğerine virüs bulaşmasının, semptom gösteren vakalarla yakın fiziksel temasta bulunan kişiler arasında gerçekleştiğini gösteriyor” dedi.

Hasta çocuklara bakan ebeveynler ve sağlık çalışanlarının risk altında olduğunu belirtti.

Bu nedenle, bazı ülkeler maymun çiçeği tedavi ekiplerine ilgili bir virüs olan çiçek hastalığı aşılarını aşılamaya başladı.

Maymun çiçeği virüsü, Batı ve Orta Afrika’nın bazı bölgelerinde endemik olan, genellikle hafif bulaşıcı bir hastalık.

Yakın temas yoluyla yayılıyor, bu nedenle kendini izole etme ve kişisel hijyen gibi önlemlerle nispeten daha kolay kontrol altına alınabilir.

Heyman, virüsün endemik olduğu ülkelerin dışına yayılmasının biyolojik olarak mümkün olduğunu, ancak yeni tip koronavirüs karantinaları, sosyal mesafe ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle büyük bir salgına yol açmadığını söyledi.

Maymun çiçeği salgınının koronavirüsün ilk günlerine benzemediğini, kolay bulaşmadığını vurgulayan Heyman, “Virüse maruz kaldığından şüphelenenlerin veya kızarıklık ve ateş gibi belirtiler gösterenlerin başkalarıyla yakın temastan kaçınmaları gerek. Aşılar var, ancak en önemli mesaj kendinizi koruyabilmenizdir” diye ekledi.

KAYNAK: ŞARKU'L AVSAT
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 2
  • kaf.kum.çık. 2 ay önce Şikayet Et
    Bu gariban bölgede her türlü pisliğinizi deniyor ve onları kobay olarak kullanıyorsunuz.Bunların ahı bir gün gözünüzü oyacak,kalbinizi delecek,kulağınızı kesecek,ayağınızı kıracak,elinizi felç edecek az kaldı.
    Cevapla
  • Mahmut 2 ay önce Şikayet Et
    Bu çakallar ulusal hükümetlerin yetkilerini kendilerinde toplayan ve sözde bir sağlık acil durumunda DSÖ ye hükümetler üstü yetki veren bir yasayı bütün dünyaya dayatacaklar yakında. Bütün bu virüsler bu sebeple çıkıyor. Korkuyu ve paniği beslemeye devam ediyorlar. DSÖ defol.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
En çok petrol tüketen 30 ülke belli oldu! İşte Türkiye'nin sırası...
Tüketici kredileri için bankalardan yeni şart! Merkez Bankası sinyali vermişti