ABD ve Finlandiya'dan son dakika Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Finlandiyalı mevkidaşıyla görüşmesinin ardından Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmelerle ilgili açıklamada bulundu. Söz konusu müzakerelerle ilgili Finlandiya'dan da açıklama geldi.

ABD ve Finlandiya'dan son dakika Türkiye açıklaması
ABD ve Finlandiya'dan son dakika Türkiye açıklaması
GİRİŞ 27.05.2022 22:30 GÜNCELLEME 28.05.2022 00:42
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

Washington'da bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, görüşmenin ardından basın mensuplarına Finlandiya ile İsveç'in NATO sürecini değerlendirdi.

'TÜM ÜYELERİN ENDİŞELERİNİ CİDDİYE ALIYORUZ'

Haavisto, kendisinin de son dönemde iki kez Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Biz Türkiye dahil tüm NATO üyelerinin endişelerini ciddiye alıyoruz. Şu anda Türkiye ile açık, doğrudan ve yapıcı bir diyalog halinde bu konuları netleştirmeye çalışıyoruz." dedi.TERÖR ÖRGÜTÜ PKK İLE İLGİLİ SORUNLARIN ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUZ

Haavisto, İsveç ve Finlandiya'dan giden delegasyonların Türkiye'de görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatarak "Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor ve bu müzakereler sürecek. Biz, Türkiye'nin de desteklediği NATO'nun açık kapı politikasına güveniyoruz. Türkiye'nin dile getirdiği (PKK ve terörle ilgili) sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Haavisto, Madrid'de haziran ayında yapılacak NATO Zirvesi'ne kadar Türkiye ile görüşmelerde mesafe kat etmelerinin önemli olacağını sözlerine ekledi.

BİLINKEN SÜRECİN OLUMLU SONUÇLANACAĞINA İNANIYOR

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmelerin aktif ve yapıcı şekilde sürdüğünü, ABD'nin de Ankara ile temas halinde süreci yakından izlediğini söyledi.

Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile New York'ta görüştüğünü ve bu görüşmede bu konuların da kapsamlı şekilde ele alındığını ve sürecin sonunda iki ülkenin de NATO'ya katılacağına inandıklarını belirtti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 80
 • AdiL 4 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye teröre destekten başta abd ve diğer devletleri mahkemeye vermelidir. Aynı zamanda haktan ve hukuktan ne anladıklarını daha iyi tanımış oluruz.
  Cevapla
 • AdiL 4 hafta önce Şikayet Et
  Aslında PKK, PYD, DAEŞ,...diye bir şey yok. Esas teröristler bu örgütlerin arkaşında olan devletlerdir.
  Cevapla
 • AdiL 4 hafta önce Şikayet Et
  Müzakere edilecek bir şey de yok. Başta Amerika olmak üzere Türkiye'ye ve türk milletine karşı teröre son verin ve ambargolar dahil ilişkileri düzeltin.
  Cevapla
 • AdiL 4 hafta önce Şikayet Et
  Sizin Nato'ya ihtiyacınız yok. Amerika ve İngiltere ile yaptığınız askeri ittifak Rusya'ya karşı savunmanıza yeter de artar. Sizin amacınız tüm nato ülkelerini bulaştırmak.
  Cevapla
 • AdiL 4 hafta önce Şikayet Et
  Aynı savunma örgütünde güvenlik için bir araya gelmek karşılıklı güveni gerektirir. Öyleyse Türkiye'nin terör örgütü dediğine sizde sorgusuz sualsiz terör örgütü muamelesi yapın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da üç ilçede ekmek 5 liradan satılıyordu! Uygulama son buluyor
FDA onaylı ilk saç dökülmesi ilacı, hastaların yarısında saç çıkmasını sağlıyor