Almanya'dan flaş NATO mesajı: Marshall Planı'na ihtiyaç var

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 29-30 Haziran'da düzenlenecek NATO Zirvesi’nden birlik ve kararlılık sinyali çıkacağını söyledi.

Almanya'dan flaş NATO mesajı: Marshall Planı'na ihtiyaç var
Almanya'dan flaş NATO mesajı: Marshall Planı'na ihtiyaç var
GİRİŞ 23.06.2022 01:55 GÜNCELLEME 23.06.2022 01:59
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Scholz, gelecek günlerde yapılacak Avrupa Birliği (AB), G7 ve NATO liderler zirveleri öncesinde Federal Mecliste bir konuşma yaptı. Alman ordusunu, ülkesini ve diğer müttefiklerini tüm saldırılara karşı koruyacak şekilde donatacaklarını belirten Scholz, "Yeni Alman ordusu için ölçü budur." dedi.

Scholz, Avrupa’da son yılların en büyük güvenlik krizinde Almanya’nın sorumluluk üstlendiğini ve Avrupa’nın doğusundaki ülkeleri askeri olarak desteklediğini vurgulayarak, "İttifak bölgesinin her metrekaresini savunacağız." ifadesini kullandı.

PUTİN’İN RUSYA'SI İLE ÖNGÖRÜLEBİLİR GELECEKTE ORTAKLIK DÜŞÜNÜLEMEZ

NATO’daki partnerlerin Almanya’ya güvenebileceklerine işaret eden Scholz, NATO Zirvesi'nden birliktelik ve kararlılık sinyali çıkacak. Yeni bir stratejik konseptle NATO'yu geleceğin zorluklarına hazırlayacağız." diye konuştu.

Almanya Başbakanı, burada Rusya ile ilişkilerin önemli bir rol oynayacağını belirterek, "Putin'in saldırgan emperyalist Rusya'sı ile 2010 stratejik konseptinde belirtildiği gibi Rusya ile ortaklık öngörülebilir bir gelecek için düşünülemez." değerlendirmesinde bulunuldu.

Bundan sonra ortaklarla ve müttefiklerle uluslararası düzenin sağlanması için çalışacaklarını vurgulayan Scholz, bu müttefikler arasında gelecekte Finlandiya ve İsveç’in de yer alacağı konusunda iyimser olduğunu kaydetti. Şansölye Scholz, bu iki ülkenin NATO üyeleri ve tüm Avrupa için "güvenlik kazanımı" olacağını savundu.

Ukrayna’yı insani, mali, askeri ve siyasi olarak desteklemeyi sürdüreceklerini ifade eden Scholz, "Rusya, Ukrayna halkına karşı vicdansız bir savaş yürütüyor. Masum kadınlara, erkeklere ve çocuklara karşı. Bu barbarca işlenen bir suçtur. Ukrayna, kendini savunma hakkına sahiptir." diye konuştu.

"MARSHALL PLANI'NA İHTİYACI VAR"

Avrupa’nın Ukrayna halkının arkasında olduğuna dikkati çeken Scholz, NATO’nun savaşın bir tarafı olmadan Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy ile Ukrayna'ya verilecek destek konusunda istişare etmeye devam edeceklerini söyledi.

Savaştan sonra Ukrayna’nın yeniden inşasının uzun süreceğine işaret eden Scholz, “(Ukrayna’daki) Yıkımın boyutu çok büyük. Oradaki bazı şeyler bana 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yıkılan Alman şehrinin görüntülerini hatırlatıyor. O dönemde savaşın tahrip ettiği Avrupa gibi, Ukrayna'nın da bugün yeniden inşası için bir Marshall Planı'na ihtiyacı var." dedi.

Scholz, Ukrayna’nın yeniden inşa edilmesi için milyarca avroya ihtiyaç duyulacağını söyledi. Ukrayna’nın Avrupa ailesine ait olduğunu vurgulayan Scholz, bundan dolayı AB Liderler Zirvesi’nde Ukrayna’ya AB adaylığı statüsü verilmesi için çaba sarf edeceğini ifade etti.

Almanya’nın Moldova’ya da aday ülke statüsü verilmesinden yana olduğunu yineleyen Scholz, Gürcistan’ın Avrupa perspektifinin de desteklemeye devam edileceğini kaydetti.

BATI BALKANLARIN AB YOLUNUN AÇILMASINI İSTEDİ

Scholz, AB’nin yeni üyelere hazırlanması gerektiğini belirterek, AB’deki iç yapılarda ve süreçlerde reform yapılmasını istedi. AB’nin Batı Bakan ülkelere yaklaşık 20 yıl önce üyelik umudunu verdiğini anımsatan Scholz, "Bu, bugüne kadar gerçekleşmedi. Bundan dolayı bu yeni dönemde şu net olması lazım; bizim AB'de Batı Balkanlara ihtiyacımız var." dedi.

Scholz, AB ülkelerinin yarın Batı Balkan ülkeleri ile yapacakları toplantıda bu sinyalin verilmesi gerektiğini belirterek, toplantının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda emin olunmadığını bugün takip ettiğini ancak gerçekleşmesini umudunu taşıdığını ifade etti.

Scholz, şunları kaydetti:

"Buna da şaşırmamak lazım. Umut uyandırsanız, milletleri, ülkeleri yola çıkarırsanız, onları AB yoluna çıkmaya değeceğine ikna ederseniz; bunun için çabalar gösteriliyor, ülkelerinde iç ihtilaflar göze alınıyor. Bir ülke ismini değiştirdi Kuzey Makedonya, Yunanistan ile ihtilafı sonlandırmak için. Daha sonra bunların hepsi yararlı olmuyor ve işler ileri gitmiyor. O zaman bu ülkelerin siyasi liderlerinin ve vatandaşlarının sahip olduğu rahatsız olduklarına ilişkin duygunun dile getirilmesi kesinlikle doğrudur. Bu ülkelerle yapılacak zirve kolay olmayacak."

AB’nin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile üyelik müzakerelerine başlamasına yeşil ışık yakmasını isteyen Scholz, istikrarlı ve refah içindeki Batı Balkanların herkesin çıkarına olduğunu söyledi. Scholz, 23-24 Haziran’da Brüksel’de AB, 26-28 Haziran’da Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda G7 ve 29-30 Haziran’da Madrid’de NATO liderler zirvelerine katılacak.

Yarın, AB Liderler Zirvesi öncesinde AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının, Batı Balkan ülkelerinin liderleriyle toplantı gerçekleştirmesi planlanıyor.

MARSHALL PLANI NEDİR?

Marshall Planı, II. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konmuş ABD kaynaklı, antikomünist hedefleri olan bir ekonomik yardım paketidir. 16 ülke, bu plan uyarınca ABD'den ekonomik kalkınma yardımı almıştır.

Marshall Planı'na karşılık SSCB, Doğu Bloku ülkelerinden gelen büyük miktarda kaynağın SSCB'ye savaş sırasında Mihver Güçlerine katılma tazminatı olarak ödenmesine rağmen, Molotof Planı olarak bilinen kendi ekonomik planını geliştirecekti.

KAYNAK: AA
Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 26
 • Mümin 1 ay önce Şikayet Et
  Şeytanın köleleri
  Cevapla
 • Memo can 1 ay önce Şikayet Et
  Bos konusuyorsun Scholz.Almanlar mi ödeyecek bu acigi.ekonomik krizde olan dünyada Almanya ayaktami duracak.
  Cevapla
 • Sende rüyadasın 1 ay önce Şikayet Et
  Almanya ayakta durabilir çünkü herşeyi üretiyorlar tüm avurpanın ayakta kalma motoru almanyadır pandemide 2 trilyon doları harcadı kaldı 2 trilyon doları buna göz dikmişler üstelik sanayisi tüm dünyanın ihtiyacı var
  Cevapla
 • Kürşat 1 ay önce Şikayet Et
  Heil Hitler yeniden diriliş!!!
  Cevapla
 • Şerif Muhtar 1 ay önce Şikayet Et
  Almanya tüm tarihi boyunca sahtekarlığın başkenti olmuştur.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Putin avrupayı bu kış titretecek haberiniz olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan açıkladı: Kırmızı ette bir indirim daha!
Fenerbahçe'den Aboubakar bombası!