Sudan’daki kabile çatışması: 31 ölü

Sudan'ın Mavi Nil bölgesinde kabileler arasındaki silahlı çatışmada 31 kişi öldü.

Sudan’daki kabile çatışması: 31 ölü
Sudan’daki kabile çatışması: 31 ölü
GİRİŞ 17.07.2022 14:16 GÜNCELLEME 17.07.2022 14:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Mavi Nil bölgesi Güvenlik Komitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, cuma günü eyaletin merkez kenti Damazin’e bağlı Geysan ilinin Amora kasabasında Hausa ve Berti kabileleri arasında bir çiftçinin öldürülmesi sonucu çıkan ve bugün diğer bölgelere de yayılan çatışmalarda 31 kişi öldü, 39 kişi yaralandı, 16 iş yeri ateşe verildi.

Acil durum ilan edilen bölgenin Damazin ve Rusayris kentlerinde, 18.00-06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Ordu ve Hızlı Destek Kuvvetlerinin konuşlandığı bölgede çatışmalar ve gerginlik sürüyor.

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey örgütü (SPLM-N), 2011'de Mavi Nil ve Güney Kurdufan eyaletlerinde hükümet güçleriyle çatışmaya başlamış, ateşkes için laiklik ve özerklik talep etmişti.

Haziran 2021’de Cuba Barış Anlaşması uyarınca Mavi Nil, Güney Kurdufan ve Batı Kurdufan eyaletlerine özerklik statüsü verilmiş ve bu yerler bölge statüsüne geçmişti.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 2
  • 432 4 ay önce Şikayet Et
    ayrıca bu dinsiz inançsız dünyada ne kadar erken ölünse o kadar iyidir kardır hatta hiç insan bedenl ruhlu nefislivarlık olunmassa daha karlı ya yinede herşeyin hayırlısı allahtan allah herkese eşit akıl düzeyde din iman bütün alemlerde bütün mahlukatlara nasip etsin amin
    Cevapla
  • 432 4 ay önce Şikayet Et
    allah din iman islam nasip etsin bunlar hep islami şeriatsızlıktan başka hiçbirşey değil bunları yapan yabancı istihbarat ve rejim darbeci kuklalarıdır yazıklar olsunki türklere sözde islamın lideri göktanrıcılığın tek allahın önderi lideri türkler yere göğe kendilerini övgüyle sığdırmayan türkler tarihten buyana islamın yayılmaması önünde duvarlar aşılmaz demir pençeli kılıç gibiydiler
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Murat Kurum duyurdu: Yılbaşında 81 ilimizde başlıyor
Esas maksat bu mu? İstismar iddiasını yine bütün Müslümanlara mâl etmeye kalktılar