Türkiye'den 'Loizidou' açıklaması: Geç de olsa olumlu! Erdoğan'ın çağrısını hatırlatırız..

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Loizidou kararına ilişkin incelemeyi kapatmış olmasını olumlu bir gelişme olarak karşıladığını duyurdu.

Türkiye'den 'Loizidou' açıklaması: Geç de olsa olumlu! Erdoğan'ın çağrısını hatırlatırız..
Türkiye'den 'Loizidou' açıklaması: Geç de olsa olumlu! Erdoğan'ın çağrısını hatırlatırız..
GİRİŞ 23.09.2022 18:27 GÜNCELLEME 23.09.2022 18:28
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Avrupa Konseyi Delegeler Komitesinin, 20-22 Eylül 2022'de düzenlenen insan hakları konulu 1443'üncü toplantısında AİHM'in Loizidou kararına ilişkin incelemeyi çok geç de olsa kapatmış olması olumludur." ifadesi kullanıldı.

'ÇABALARI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ'

Bu adımla KKTC'de AİHM kararları doğrultusunda kurulan Taşınmaz Mal Komisyonunun (TMK) etkin bir iç hukuk yolu olduğunun bir kere daha teyit edildiği kaydedilen açıklamada, "Esasen, TMK’nın etkinliği AİHM’in 2010 yılında aldığı Demopoulos kararı ile hüküm altına alınmış, söz konusu yerleşik içtihat müteakip AİHM kararlarında da teyit edilmişti. Kıbrıs Türk halkının uluslararası toplumun gözü önünde 10 yıllardır insanlık dışı izolasyonlara maruz bırakılmasına rağmen, KKTC’nin, AİHM’in ilgili kararlarını uygulamak için gösterdiği çabaları takdirle karşılıyoruz." değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada söz konusu çabaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sisteminin korunmasına da önemli katkıda bulunduğu belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

'SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇAĞRISINI HATIRLATIRIZ'

"Öte yandan, aynı toplantıda AİHM’in 4. Rum başvurusunda aldığı kararın ilgili başlığının incelemesinin ise kapatılmamış olması büyük bir çelişkidir. Bu durum, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sisteminin siyasi emeller doğrultusunda erozyona uğratılabildiğini bir kez daha göstermiştir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sisteminin korunması için üzerine düşenleri yapan KKTC’nin uluslararası toplumda hak ettiği konuma ulaşması için Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısını hatırlatırız."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 5
 • Diyarbekirli-21 1 hafta önce Şikayet Et
  Yunanistan denizde mültecileri boğuyor insanlık suçu işliyor .Avrupa insalık.dersinde sınıfta kaldı.
  Cevapla
 • Hacivat 1 hafta önce Şikayet Et
  Kktc nato ya alinmadigi sürece isvec ve finlandiya veto edilmeli kktc develet olarak tanimayan ülkeler dost olmayan ülkeler
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  PROMOSYON a da Cumhurbaşkanı bi KARAR acıklasın
  Cevapla
 • Vatann 1 hafta önce Şikayet Et
  AİHM diye bir hristiyan topluluğu ve aldığı kararları tanımıyoruz
  Cevapla
 • Ahmed 1 hafta önce Şikayet Et
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Korkulan oldu: Vaka sayıları yeniden patladı!
Başkan Erdoğan'dan flaş talimat! Türkiye'den Libya hamlesi