Fransa'da tartışmaya neden olan tasarruf önerisi: "Sonraki adım ne? Hiç yıkanmamak mı?"

Fransa'da Rus gazının kesilmesiyle enerji krizi yaşayan Fransa'da milletvekillerinden tasarruf önerisi geldi. Önerileri eleştiren bir milletvekili, "Sonraki adım ne? Hiç yıkanmamak mı? Yemeği pişirmeden yemek mi?" cevabını verdi.

Fransa'da tartışmaya neden olan tasarruf önerisi: "Sonraki adım ne? Hiç yıkanmamak mı?"
Fransa'da tartışmaya neden olan tasarruf önerisi: "Sonraki adım ne? Hiç yıkanmamak mı?"
GİRİŞ 30.09.2022 15:59 GÜNCELLEME 30.09.2022 15:59
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Fransa'da hükümet üyeleri bazı iktidar milletvekillerinin, Rus gazının kesilmesiyle krize dönüşen enerji sıkıntısına yönelik tasarruf önerileri, ülkedeki siyasiler arasında polemik konusu oldu.

Halka, tasarruf konusunda örnek olmak için Başbakan Elisabeth Borne'un mont, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire'in mesai saatlerinde boğazlı kazak giymesi ve bunu tavsiye etmesi üzerine çıkan polemiklerden sonra bir öneri de iktidar partisi milletvekili Gilles Le Gendre'dan geldi. Le Gendre'ın, çamaşırlarını kurutma makinesine atmak yerine asarak kuruttuğunu söylemesi ve bunu önermesi, dalga konusu oldu.

Cannes Belediye Başkanı David Lisnard, Twitter'dan Le Gendre'ın sözlerine atıfta bulunarak "Ülke için bir çaba daha. Kafa yorularak yapılmış bir plan: Çamaşır kurutma askılığı ve boğazlı kazak." paylaşımında bulundu.

Fransa’da hükümet yetkilileri enerji tasarrufu için mont ve kazak giydiFransa’da hükümet yetkilileri enerji tasarrufu için mont ve kazak giydi

Paris Belediye Başkan Yardımcısı Ian Brossat da Gendre'ı, "Bu zamanda kahramanlık yok diyen kim?" ifadeleriyle tiye aldı.

Sol parti, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili François Piquemal da polemiklere, "Mont ve boğazlı kazaktan sonra çamaşır kurutma askılığını keşfettiler." şeklindeki eleştirisiyle katıldı.

Aşırı sağ parti Ulusal Birlik (RN) milletvekili Gregoire de Fournas ise açıklamalarını "gülünç" olarak nitelediği Gendre'a "Sonraki adım ne? Hiç yıkanmamak mı? Yemeği pişirmeden yemek mi?" cevabını verdi.

Fransızlar da sosyal medyada, "hükümetin enerji sıkıntısına çare bulmak yerine tasarruf edilmesine yönelik öğütleriyle gülünç duruma düştüğü" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Moskova’dan gelen enerji arzındaki kesinti ve enerji fiyatlarında dramatik artışın yanı sıra 30’dan fazla nükleer reaktörün bakımda olması, Fransa’da ciddi enerji krizine yol açtı.

Enerji sıkıntısı yaşanan ülkede, hükümet, halka günlük alışkanlıklarını değiştirmesi önerisinde bulunurken bir yandan konut sıcaklıklarının maksimum 19 derecede tutulması ve buna uymayanlara yaptırım uygulanması gibi ciddi önlemler almaya hazırlanıyor.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 2
  • nail 2 ay önce Şikayet Et
    evet yıkanmayın nasıl olsa GUSLETMEZSİNİZ kötü kokular içinse en iyi parfümler sizde yıkanmayın parfüme kötü kokuları giderin ortaçağ dönemine geri dönün poşete tuvalet yapıp sokağa atın .batı temizliği medeniyeti osmanlı dan gördü.
    Cevapla
  • Karanlık Kemal 2 ay önce Şikayet Et
    Beter olun. Afrikalı nın canı yok. Refahtan bir gram taviz yok. Açlıktan ölen insanların günahı ne? Sömürmek,riziklarini çalmak yaptığınız iş bu. Çamaşır asmama, boğazlı kazak giymeme!!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Anayasa değişikliği teklifi TBMM'de! AK Parti'den tarihi adım
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi: Putin'le görüşeceğim!